Šampioni týdne: Tiger a jeho stín

26.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jedna věc se musí Tigeru Woodsovi nechat: dokáže překvapovat stejně sveřepě, jako dokáže překonávat rekordy. Po jedenácté převzal od někoho jiného pozici světové jedničky a nedá se říct, že by se to čekalo s takovou jistotou. Vyhrál v minulém týdnu a každý ví, jak těžké je vyhrávat opakovaně. Arnold Palmer vyhrál loni a každý ví, jak je těžké titul obhajovat. Jenže tohle je Tiger a od něj se musí čekat všechno.

Například prohlášení, že v Isleworthu, odkud se odstěhoval ještě před rozvodem a kde jeho bývalou rezidenci koupil Bubba Watson, má stále domek, v němž může bydlet. Jak se přiznal, zalezlo mu místo, které se nechází nedaleko hřiště Bay Hill, hluboko pod kůži. „Narodily se tady obě mé děti,“ řekl mimo jiné.

Co se týče rekordů, zatím jde jen o jeden vyrovnaný. Woods je teď jeho spoludržitelem společně s fenoménem, poválečné éry Samem Sneadem. Stejně jako jeho následovník, také on dokázal osmkrát vyhrát jeden turnaj. „Pochybuju, že se v blízké době někdo byť jen přiblíží takovému výkonu,“ vyslovil uznání oběma hráčům rozných generací ten, kdo dobu, která je dělí, svou kariérou překlenuje, hostitel turnaje v Orlandu Arnold Palmer.

Woodsova matka Kultida je Thajka. Takže Kiradech Aphibarnrat je vlastně Woodsův vzdálený krajan. Je neuvěřitelné, jak nepodobní si oba jsou, a přesto mají společné, že v minulém týdnu vyhráli turnaj. Zatímco Američan smíšené krve výždy proslul drilem, atletickým přístupem ke hře a taky podle toho vypadá, majitel titulu z Maybank Malaysian Open je korpulentní více než stokilový pořízek, kupodivu o čtrnáct let mladší než Woods.

Aphibarnrat se stal ztělesněním golfového pořekadla, že peníze se vydělávají na greenu. Pomohl si samozřejmě i přesnou krátkou hrou, ale hlavně se ve všech statistikách, které se týkají patování, vešel do šestého místa. V přesnosti drivů byl přitom až 29. a v zasahování greenů v regulaci dokonce až 36.

To vše, i ostatní dění v profesionálním golfu, se samozřejmě odehrává ve Woodsově stínu. Například to, že Alex Čejka na turnaji Web.com Tour v Louisianě po výkonech 70 a 74 ran opět neprošel cutem. Nebo že Jaco Van Zyl dokázal totéž, co Woods – vyhrát ve dvou týdnech po sobě, a sice na jihoafrické Sunshien Tour.

Všechno se točí kolem Woodse. Na tiskové konferenci po turnaji v Bay Hill se jeden z novinářů zmínil o tom, že se dlouho hovořilo o tom, zda je Tiger už zpět, nebo ne. „Opravdu?“ vypálil ironicky Woods. Je zkrátka na koni.

Možná to nejlíp vyjádřil Justin Rose, který s Woodsem absolvoval dvě úvodní kola a držel si v nich lepší výsledek. „Nečekáte, že zůstane pozadu. „Pokoušel jsem se hrát birdie na každé jamce, chtěl jsem být agresivní. On vás k tomu přinutí. Jsem rád, že jsem pod tím tlakem neudělal tolik chyb. Rickiemu se to stalo,“ připomněl Angličan selhání Rickieho Fowlera na šestnácté jamce finálového kola. V okamžiku, kdy se Woodsovi přiblížil na rozdíl dvou ran, znervózněl a dvakrát poslal míč do vody.

Vítězův caddie Joe LaCava nemá pochybnosti: „Byl to ten starý Tiger.“ Jestli je to skutečně tak, ukáže Masters. V příštích dvou týdnech Woods žádný regulérní turnaj hrát nebude, nechává prostor sesazené jedničce Rorymu McIlroyovi, aby už za pár dní na Houston Open odpověděl. Hodně hovoru se na Američanově tiskovce věnovalo blížícímu se prvnímu majoru sezony. Woods přiznal, že už dlouho před ním nebyl v takové formě. Ale vyhrát potřetí za sebou? Jak víme, on dokáže překvapovat.

Tiger Woods (37 let, Spojené státy americké, světovou jedničkou už 624 týdnů)
– získal 77. titul na PGA Tour v kariéře;
– prodloužil sérii domácích vítězství na zámořském okruhu na 15;
– stal se světovou jedničkou, lídrem FedEx Cupu a finančního žebříčku PGA Tour;
– tři výhry před Masters měl na kontě v letech 2000, 2003 a 2008, ani jednou pak v Augustě nevyhrál;
– dvakrát po sobě získal turnajový titul naposledy v srpnu 2009: Buick Open a Bridgestone Invitational.

Kiradech Aphibarnrat (23 let, Thajsko, dříve vystupoval pod jménem Anujit Hirunratanakorn)
– popáté letos na European Tour někdo získal premiérový titul;
– vyhrál stylem start-cíl, aniž by se po jednotlivých kolech s někým dělil o vedení;
– získal třetí titul pro Thajsko na turnaji od roku 1999, kdy je součástí European Tour, před ním to dokázal Thongchai Jaidee v letech 2004 a 2005;
– dvakrát vyhrál Junior World Golf Championship (2003 a 2004);
– v roce 2007 byl členem vítězného týmu na univerziádě;
– turnaj se započítával také do Asian Tour.

Beatriz Recari (25 let, Španělsko, amatérská mistryně Španělska, Francie, v týmech i Evropy, účastnice Junior Solheim Cupu)
– vyhrála Kia Classic ze série LPGA Tour na hřišti Aviara GC v kalifornském Carlsbadu na druhé jamce play-off nad Jihokorejkou Kim In-kyung.

Edward Loar (35 let, Spojené státy americké, v letech 2002 až 2006 hrál na Asian Tour se dvěma výhrami, loni měl kartu na PGA Tour)
– vyhrál Chitimacha Louisiana Open ze série Web.com Tour na hřišti Le Triomphe CC v Broussardu v Louisianě výkonem -17 o dvě rány před krajanem Morganem Hoffmannem.

Michael Allen (54 let, Spojené státy americké, držitel jednoho titulu z European Tour, na US PGA Tour, nevyhrál nikdy)
– zvítězil v Mississippi Gulf Resort Classic ze série Champions Tour na hřišti Fallen Oak v Biloxi v Mississippi výkonem -11 o jednu ránu před Němcem Bernhardem Langerem.

Manuel Villegas (29 let, Kolumbie, mladší bratr slavnějšího Camila Villegase)
– vyhrál TransAmerican Power Products CRV Open ze série Latinoamérica PGA Tour na hřišti Atlas Countra Clubu v Mexiku výkonem -8 o ránu před Josem de Jesús Rodríguezem.

Jaco Van Zyl (34 let, Jižní Afrika, od začátku roku postoupil ze 159. na 68. místo světového žebříčku)
– vyhrál Investec Cup ze série Sunshine Tour na hřišti Lost City v Millvale u Rustenburgu v Jižní Africe na druhé jamce play-off proti krajanovi Henniemu Ottovi.