Šampioni týdne: syn vojáka vyhrál přestřelku

21.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Jamie Donaldson - Brian Gay

Oba hlavní mužské turnaje přinesly zajímavé vítěze. Lépe obsazený Abú Dhabi HSBC Championship vyhrál Velšan Jamie Donaldson. Bylo to již jeho druhé vítězství v rozpětí šesti měsíců. Loni porazil stejně silné startovní pole na Irish Open. Brian Gay na Humana Challenge zase překvapil sám sebe dvěma birdie v play-off, jež mu vynesla trofej. Ale zahrát jich musel kvanta i předtím, nejlepší skóre kleslo až k hodnotě -25 ran.

Play-off se hrálo také v úvodním turnaji Champions Tour. Na Mitsubishi Electric Championship at Hualalai zdolal Američan John Cook na druhé přidané jamce Američana Davida Frosta. V součtu tří kol dosáhli skóre 17 ran pod par. Třetí skončil Němec Bernhard Langer.

Donaldson vystřídal v jednom z arabských Emirátů na trůnu svého anglického kamaráda Roberta Rocka, jenž tentokrát ze zdravotních důvodů nedohrál. „Nedávno jsem Robertovi posílal ofocený obrázek své pozvánky do Augusty,“ pochlubil se sedmatřicetiletý golfista, jenž před koncem roku pronikl do první padesátky světového žebříčku a to mu vyneslo účast na Masters. Teď už je devětadvacátý a může být při svém prvním startu černým koněm. Majorů se nebojí, což prokázal sedmým místem na loňském PGA Championship.

Gay v divoké přestřelce finálového kola smazal náskok šesti ran Scotta Stallingse. Na osmnáctce nedosáhl na green v regulaci, přesto měl šanci ze tří metrů dosáhnout birdie a zvítězit rovnou. „Jsem rád, že přišla druhá šance,“ konstatoval.

Jamie Donaldson (37 let, Wales, člen vítězného týmu ve Vivendi Seve Trophy 2011)
– jeho druhé vítězství na European Tour, na to první čekal 11 let, v nichž odehrál 255 turnajů;
– start v Abú Zabí byl jeho 268. na okruhu;
– získal 46. kontinentální titul pro Wales;
– svá předchozí čtyři méně významná vítězství získal v netradičních destinacích: v Rusku, Švédsku, Guatemala a na Mauriciu;
– podruhé se letos stalo, že vyhrál golfista, jenž před finálovým kolem ztrácel na první místo dvě rány, před týdnem to předvedl Louis Oosthuizen v Durbanu;
– hřiště v Donaldsonově rodišti Pontypriddu má par 73 a člen s hostem si na něm o víkendu zahrají za 25 liber.

Brian Gay (41 let, USA, člen sportovní síně slávy University of Florida)
– jeho otec byl členem celoamerické armádní golfové reprezentace;
– na univerzitě hrál golf i americký fotbal;
– tříčlenné play-off hrál podruhé, v roce 2008 podlehl Willu MacKenziemu a Marku Turnesovi už na první jamce;
– dosáhl čtvrtého vítězství na PGA Tour při 432 startech;
– v loňské sezoně se sedmi hráčům podařilo smazat šest ran náskoku lídra turnaje;
– od roku 1990 se na tomto turnaji hrálu už osmé play-off.

John Cook (55 let, USA, v roce 1992 druhý na British Open a na PGA Championship, vítěz Ryder Cupu a Světového poháru v roce 1993)