Šampioni týdne: Spieth lepší než Mickelson

15.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Park Hee-young

Když se něco stane poprvé po dvaaosmdesáti letech, je to nejen zaznamenáníhodná událost, ale zastíní zároveň jiné. Shodou okolností se na všech třech největších turnajích uplynulého víkendu konalo play-off a den měl gradaci. Nejprve Phil Mickelson rozhodl hned na první jamce, později k tomu Park Hee-young potřebovala tři. Vrcholem byla výhry Jordana Spietha na páté přidané jamce, navíc nad dvěma konkurenty. A tady jsme u onoho výročí.

Výhry teeangerů nejsou vůbec na denním pořádku. Hranice dvaceti let jako by dlouho byla těžko pokořitelná. Prolomit ji dokázal Rory McIlroy na European Tour. Když v únoru 2009 zvítězil v Dubai Desert Classic, chyběly do jeho druhých životních kulatin necelé tři měsíce. Zámoří se svého náctníka v roli držitele turnajového titulu dočkalo poprvé od roku 1931.

Shodou okolností to je Mickelson z garnitury aktivních profesionálů, kdo se jako nezkušený mladík takto prosadil nejvýš před Spiethem. Coby nečekaný, ještě amatérský vítěz Northern Telecom Open 1991 byl tehdy o půl roku starší než nyní Spieth. Ten je ale od prosince už profesionálem, takže Mickelsonovi zůstává v historických tabulkách primát podle statusu. Spieth hrál až dosud jako zvláštní dočasný člen PGA Tour. A ještě „nezbytné“ srovnání s Tigerem Woodsem: tomu bylo 20 let a devět měsíců, když dokráčel pro první titul na Las Vegas Invitational v roce 1996.

Je skvělé na golfu, jaký respekt mezi sebou dokážou mít konkurenti. Kanaďan David Hearn, jeden z poražených v play-off John Deere Classic, vyhrál jednou na domácím okruhu, jednou na Nationwide Tour. Měl na dosah první velký titul, ale ve čtyřiatřiceti letech čeká dál. Ale i při tom osobním zklamání našel slova uznání pro svého přemožitele. „Jordanovi blahopřeju. Má před sebou úžasnou kariéru. Je to výjimečný talent, když přišel na tour v tomhle věku a dosáhl tak rychle úspěchu. Smekám před ním klobouk.“

Také zbylá play-off přinesla premiéry. Mickelson ve své bohaté kariéře konečně prorazil v Evropě. Po prohrané rozehrávce na Scottish Open v roce 2007 s Francouzem Grégorym Havretem po šesti letech výhrou nad Jihoafričanem Brandenem Gracem se ve třiačtyřiceti zařadil na seznam turnajových vítězů z obou atlantických břehů. Pokud samozřejmě nepočítáme titul ze „salonního“ Tournoi Perrier na hřišti pařížského Disneylandu, který se konal jedinkrát v roce 1993. Mickelson na něm byl největší atrakcí a do kalendáře ho zařadila nižší Challenge tour.

A pak je tu pochopitelně Park Hee-young. Šestadvacetiletá Jihokorejka předloni vyhrála CME Group Titleholders, ale to je takové zvláštní, protože vůbec nestartovala jako držitelka nějakého titulu, jak stojí v oficiálním názvu. Takže její výhru na Manulife Financial LPGA Classic po tuhém boji v play-off nad Angelou Stanford je možné chápat jako skutečný začátek sbírky úspěchů většího kalibru. Menších z asijských turnajů je v ní už sedm.

Jordan Spieth (19 let, Spojené státy americké, neporažený člen poraženého týmu z Walker Cupu 2011)
– dvojnásobný americký šampion mezi juniory (2009 a 2011), dvakrát druhý na Junior PGA Championship (2008 a 2009);
– prošel katolickou školou v kalifornské Santa Monice a jezuitskou vysokoškolskou přípravkou v Dallasu, pomohl týmu University of Texas v Austinu vyhrát šampionát divize I NCAA;
– letos posedmé v top 10 na PGA Tour, jeho dosavadních 614 bodů do FedEx Cupu se stalo retroaktivními a s čerstvými 500 jej to posunulo do top 20 s jistotou postupu do play-off;
– poprvé se posunul do první stopvky světového žebříčku, je na 59. příčce, loni touto dobou byl 722.;
– zabral poslední regulérní místo ve startovním poli nadcházejícího British Open.

Phil Mickelson (43 let, Spojené státy americké, od loňského května člen Světové síně slávy golfu)
– jeho rodina má kořeny ve Švédsku, otec byl pilotem;
– při tréninku s otcem na dvorku rodinného domu vypiloval svou pověstnou krátkou hru;
– při 21 účastech na Masters skončil čtrnáctkrát v první desítce, včetně tří výher, letošní 54. místo bylo jeho nejhorší;
– nikdy nebyl první na světě, nikdy nevyhrál americký finanční žebříček, ani FedEx Cup;
– Scottish Open vyhrál jako třetí Američan, před ním to byli Michael Allen (1989) a Tom Lehman (1997).

Perk Hee-young (26 let, Korejská republika, pověstná nejkratšími šortkami na okruhu)
-jejím nejúspěšnějším rokem na tituly byl ten nováčkovský 2005, kdy třikrát zvítězila na Korean Tour;
– jejím finančně nejúspěšnějším rokem byl 2011, kdy nastřádala 851 781 dolarů na prémiích;
– její výhra je letošní devátá pro Jižní Koreu (podílí se jako čtvrtá hráčka), což z této země dělá úspěšnější zemi než je zbytek světa se sedmi dosavadními výhrami.

Steven Alker (41 let, Nový Zéland, hrál už na šesti různých golfových okruzích jako regulérní člen)
– vyhrál Utah Championship Presented by Utah Sports Commission ze série Web.com Tour na hřišti Willow Creek CC v Sandy v Utahu na první jamce play-off nad Australanem Ashleyem Hallem, obsa zahráli -22.

Victor Riu (28 let, Francie, druhý v Order of Merit Alps Tour 2008)
– vyhrál Swiss Challenge Golf Sempachersee ze série Challenge Tour na hřišti Sempachersee GC v Lucernu vě Švýcarsku výkonem -19 o tři rány před dvojicí konkurentů.

Kenny Perry (52 let, Spojené státy americké, po Senior Players vyhrál druhý velký turnaj za sebou)
– vyhrál 34. U.S. Senior Open Championship ze série Champions Tour na hřišti Omaha CC v Omaze v Nevadě výkonem -13 o pět ran před krajanem Fredem Funkem.

Riley Wheeldon (22 let, Kanada, premiérové vítězství na PGA Tour)
– vyhrál Syncrude Boreal Open pres. by AECON ze série PGA Tour Canada na hřišti Fort McMurray v Albertě výkonem -13 o ránu před Brazilcem Lucasem Leem.