Šampioni týdne: Siem s Masters ostrouhal

01.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Jako poslední bude do startovního pole letošního US Masters zařazen vítěz Valero Texas Open. Je to zároveň poslední šance pro Marcela Siema, vítěze Trophée Hassan II. Německý golfista si oslav málo užil. S napětím několik hodin čekal, jak dopadnou jeho konkurenti na Shell Houston Open, a nad konečnými výsledky ho přepadl smutek. Konkurenti jej odsunuli na 51. místo světového žebříčku a odsud už se na Masters nepostupuje.

Účast na prvním majoru sezony si v Humble zajistil Darren Andrew Points. Jak nevyzpytatelný je golf, jeho vítězství ukázalo dokonale. V sedmi ze svých předchozích devíti startů neprošel Američan cutem a do Texasu přijel s novým putterem. Což by nebylo tak neobvyklé, kdyby neudělal tu zvláštní věc, že z množství holí na patování, které se nacházely v jeho garáži, vybral zrovna tu, kterou mu před časem darovala matka. Points nechal putter renovovat a přidat mu trochu na váze.

To už je poměrně bizarní cesta na Masters, kde D.A. Points hrál zatím jen jednou, předloni po dvou kolech skončil. Siem atmosféru v Augustě to dosud nezažil, ale má ještě naději. O poctu být ve startovním poli si zahraje právě v San Antoniu. Získal totiž na poslední chvíli sponzorskou pozvánku a ihned se přesunul přes Atlantik.

Těmi, kdo zatarasili Siemovi cestu do první padesátky, byli Henrik Stenson a Russell Henley. Švéd skončil na Houston Open druhý a poskočil ve světovém pořadí z 53. na 42. příčku. Američan se dělil o 45. pozici (mimo jiné s Rorym McIlroyem), což mu stačilo na to, aby udržel 50. místo v rankingu o 0,0551 průměrného bodu před Siemem.

Stenson vytěsnil z padesátky Australana Geoffa Ogilvyho, jenž ve snaze dostat se na Masters odehrál v jedenácti uplynulých týdnech deset turnajů. Minulý pátek však pokazil, neprošel cutem a z Texas Open se pro nezměrnou únavu odhlásil.

O poctu být ve startovním poli věhlasného majoru se hrálo i v Thajsku. První ročník turnaje Chiangmai Golf Classic vyhrál Australan Scott Hend, jehož ambice účastnit se majorů jsou nižší. Zatím hrál třikrát US Open a jednou British Open. Letošní Masters opět “vynechá”, čerstvou výhrou však ukončil pokus protlačit se tam domácímu hráči Thongchai Jaideemu. Ten měl šanci při zisku titulu poskočit z 59. místa na světě výš, ale skončil dělený desátý.

D. A. Points (36 let, Spojené státy americké, ve čtvrtfinále amatérského mistrovství USA 1996 prohrál s Tigerem Woodsem)
– při svém prvním a předtím jediném vítězství na PGA Tour v Pebble Beach vyhrál i sledovanou pro-am soutěž spolu s populárním komikem Billem Murrayem;
– loni na Wells Fargo Championship přišel o titul vinou bogey na poslední jamce, v tříčlenném play-off porazil Rickie Fowler jak jeho, tak Roryho McIlroye;
– šestnácté vítězství amerického hráče na PGA Tour za sebou, letos drží domácí hráči všech 14 titulů;
– počtvrté v sezoně vyhrál autor nejlepšího výsledku v prvním kole;

Marcel Siem (32 let, Německo, vítěz Světového poháru 2006 spolu s Bernhardem Langerem)
– loni 14. ve finančním žebříčku Race To Dubai;
– rozdíl mezi jeho prvním vítězstvím na European Tour (Dunhill Championship) a druhým (Open de France) byl osm let a 226 turnajů;
– počtvrté v této sezoně European Tour se vítěz zrodil ve stylu start-cíl;
– je to 64. turnajový titul z kontinentálního okruhu pro Německo.

Scott Hend (39 let, Austrálie, vítěz tří turnajů Asian Tour a pěti dalších v Austrálii, Japonsku a Kanadě)
– vyhrál Chiangmai Golf Classic ze série Asian Tour na thajském hřišti Alpine Golf Resort výkonem -20 o ránu před Jihoafričanem Brycem Eastonem.

Ariya Jutanugarn (17 let, Thajsko, jako amatérka vyhrála: U.S. Junior, U.S. Amateur Public Links, AJGA Rolex Girls, Junior PGA, Canadian Women’s Amateur)
– vyhrála Lalla Meryem Cup ze série Ladies European Tour na hřišti Golf de l´Ocean v marockém Agadiru výkonem -14 o tři rány před dvojicí konkurentek.

Choi Ho-sung (22 let, Jižní Korea, slaví první titul profesionální kariéry)
– vyhrál Indonesia PGA Championship ze sérií Japan Tour a OneAsia Tour na hřišti Emeralda Golf Clubu v Jakartě výkonem -19 o dvě rány před trojicí konkurentů.

Počet přečtení: 1 392