obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Šampioni týdne: Rose a Den otců

17.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Justin Rose získal první major v kariéře při sedmatřiceti startech. Po třiačtyřiceti letech se na US Open dočkal výhry Angličan. Když to naposledy dokázal Tony Jacklin, scházelo do Roseova narození ještě deset let. Konečné vítězovo skóre je +1 a součet ran 281, tedy přesně tolik jako loni u Webba Simpsona v Olympic Clubu. Od roku 1981, kdy se stejně jako letos hrálo v Merion GC, byli na druhém majoru sezony jen čtyři vítězové v plusových číslech. Před oněmi dvaatřicety lety zvítězil Australan David Graham výkonem -7. Tolik fakta.

A pak je tu moře emocí, spojené s letošní Roseovou výhrou, která připadla na Den otců. A vítěz věnoval svůj triumf tatínkovi, jenž loni podlehl leukémii. Pro vřelá i velká slova nešel daleko: „Byl to ten pravý okamžik, jak mu poděkovat. Nemohlo mi uniknout, že je Den otců. Mnozí z nás jsme potomky skvělých mužů a máme odpovědnost vůči našim dětem ukázat, jak skvělý může muž být.“

Dvaatřicetiletý Angličan, žijící v Orlandu na Floridě, se zdá být tím správným major vítězem. „Líbí se mi. jeho kombinace délky a přesnosti znamená, že spoustu wedgí dostane na green,“ tak zní hodnocení sloupkaře webu pgatour.com Freda Alberse. Opírá ho o fakt, že Rose je druhý v úspěšnosti přihrávek na okruhu ze vzdálenosti od 50 do 125 yardů, což asi v tomto případě nemá význam převádět na metry. Statistika se tady snoubí s krásou a uměním golfové hry.

Když Rose čekal v klubovně, jestli ho někdo z hráčů dalších flightů ještě ohrozí, střídavě sledoval televizní obrazovku a velkoplošné fotografie slavných postav svých předchůdců. Pochopitelně je mezi nimi i Ben Hogan, jehož ikonická rána na výhru jedničkou železem na osmnácté jamce z US Open 1950 patří do klenotnice vynikajících historických okamžiků. Když několik minut předtím stál Rose před úkolem poslat míč na green, bylo to jen pár kroků od místa, odkud tehdy hrál Hogan. „Snad jsem se dost přiblížil jeho skvělému švihu a bylo to také dobrá rána,“ řekl skromně. Jeho přihrávku čtyřkou železem označil Johnny Miller v NBC za „čistou“. Oslavte nového vítěze!

Justin Rose (32 let, Anglie, vítěz Ryder Cupu, dvojnásobný vítěz Seve Trophy a čtyřnásobný účastník Světového poháru)
– posunul se z pátého na třetí místo světového žebříčku před Matta Kuchara a Adama Scotta;
– třetí britský vítěz US Open v uplynulých čtyřech letech (Severoirové Graeme McDowell 2010 a Rory McIlroy 2011);
– na majorech byl předtím nejlépe třetí, loni na PGA Championship;
– má osmé umístění v top 10 na turnajích velké čtyřky, první získal jako amtér na British Open 1998, kdy byl čtvrtý a okamžitě přestoupil k profesionálům;
– jeho dosavadním letošním maximem při osmi startech bylo druhé místo na Arnold Palmer Invitational.

Simon Thornton (36 let, Irsko, profesionálem se stal souběžně s prací prodavače v pro shopu klubu Royal County Down v Newcastlu)
– vyhrál Najeti Hotels et Golfs Open presented by Neuflize OBC, společný turnaj European Tour a Challenge Tour, na hřišti Aa St Omer GC v St Omer ve Francii na první jamce play-off nad Tjaartem van der Waltem z Nizozemska.

Scott Parel (48 let, Spojené státy americké, čtvrtý nejstarší vítěz historie druholigového zámořského okruhu)
– vyhrál Air Capital Classic ze série Web.com Tour na hřišti Crestview CC ve Wichitě v Kansasu výkonem -18 o tři rány před krajanem Alexem Aragonem.

Philip Golding (50 let, Anglie, vítěz Open de France z roku 2003)
– vyhrál Speedy Services Wales Senior Open ze série Senior Tour na hřišti Royal Porthcawl Golf Club v Bridgendu ve Walesu výkonem -2 o dvě rány před krajanem Davidem J. Russellem.

Prayad Marksaeng (47 let, Thajsko, vítěz Royal Trophy 2009)
– vyhrál Queen’s Cup Santiburi ze série Asian Tour na hřišti Samui Country Clubu v Samui v Thajsku výkonem -14 o tři rány před krajanem Arnoldem Vongvanijem.

Dean Burmester (24 let, Jižní Afrika, vítěz amatérského International Team Championships)
– vyhrál Polokwane Classic ze série Sunshine Tour na hřišti Polokwane Golf Club v Limpopu v Jižní Africe výkonem -12 o čtyři rány před dvojicí na děleném druhém místě.