Šampioni týdne: nováčci ve dvaceti i padesáti

03.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Catriona Matthew

Ve světle výkonů českých profesionálů, jakkoli jim fandíme, není od věci si připomenout, že Daan Huizing je desátým hráčem průběžného pořadí ProGolf Tour. Jenže od neděle je to taky vítěz turnaje Challenge Tour. Když se ve třetím kole dostal v Severním Irsku do vedení, řekl: „Trvalo mi několik jamek, než jsem se s takovou pozicí vyrovnal.“ Několik jamek? Tak to tedy klobouk dolů před takovým dvaadvacetiletým nováčkem. A nováčci vyhrávali v uplynulém týdnu skoro všude, i na okruzích pro padesátileté a starší.

Nejprve se ale vyrovnejme s mladšími. Tak Američan Mark Hubbard ve čtyřiadvaceti také získal první titul mezi profesionály, a to na kanadské odnoži zámořské PGA a stejně jako Huizing v rozehrávce.

Premiéru na americké nižší Web.com Tour si odbyl Trevor Immelmann a hned zkraje splnil úkol, s nímž do play-off tohoto okruhu přiletěl: zajistit si účast na „velké“ PGA Tour pro příští rok. Devětatřicetiletý major vítěz, jemuž zrovna vypršelo pětileté chráněné období majitele zeleného saka, byl rozjařilý skoro tak jako tehdy v Augustě.

No a teď na turnaje pro starší a pokročilé. Rocco Mediate (narozen 17. prosince) a Colin Montgomerie (23. června) překročili docela nedávno padesátku, aniž by na major titul dosáhli. Američanova prohra v dlouhotrvajícím play-off US Open 2008 s Tigerem Woodsem je dostatečně známa, stejně jako Skotova bilance pěti druhých míst na třech různých majorech vyjma masters (nejlépe osmý). Oba při své premiérové sezoně na Champions, respektive Senior Tour už začali třetí sbírku titulů, po amatérské a té „hlavní“.

Jen ženy žádné nováčkovské téma nenabízejí. Výhry Catriony Matthew a Suzann Pettersen jsou dílem zkušenosti a herní vyzrálosti. Ačkoli jak Skotka tak Dánka mají v konkurenci, jaká i na této úrovni panuje, vždy po jednom majoru.

No a ještě dva hlavní protagonisté „v očekávání“. Grégoryho Bourdyho by napřesrok mohla velká premiéra potkat, když udrží nastoupený kurz z rydercupového hřiště Celtic Manor ve Walesu. Poprvé by se mu mohly otevřít brány v Augustě National. Švéd Henrik Stenson ví, jaké to je, projít po Magnolia Road, ale zatím si odtamtud odvezl jen tři umístění v top 20. Na ostatních majorech se výhře několikrát přiblížil, nicméně po titulu ze světové jamkovky je ten čerstvý z Deutsche Bank Championship jeho druhým největším v kariéře. Majory jsou pro něj stále výzvou zažít na nich ještě také velkou vítěznou premiéru.

Henrik Stenson (37 let, Švédsko, vítěz Accenture Match Play Championship 2007)
– vyhrál Deutsche Bank Championship, druhý díl play-off PGA Tour, na hřišti TPC Boston u Nortonu v Massachusetts výkonem -22 o dvě rány před Američanem Stevem Strickerem.

Grégory Bourdy (31 let, Francie, nikdy nestartoval na Masters)
– vyhrál ISPS Handa Wales Open ze série European Tour na hřišti The Celtic Manor Resort v Newportu ve Walesu výkonem -8 o dvě rány před Američanem Peterem Uihleinem.

Suzann Pettersen (32 let, Norsko, vítězka LPGA Championship 2007)
– vyhrála Safeway Classic ze série LPGA Tour na hřišti Columbia Edgewater Country Clubu v Portlandu výkonem -20 o dvě rány před Američankou Stacy Lewis.

Catriona Matthew (44 let, Skotsko, vítězka Women´s British Open 2009)
– vyhrála  Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open presented by EventScotland ze série Ladies European Tour na hřišti Archerfield Links East Lothian ve Skotsku výkonem -8 o dvě rány před Angličankou Hannah Burke.
 
Trevor Immelman (39 let, JAR, vítěz Masters 2008)
– vyhrál Hotel Fitness Championship ze série Web.com Tour (play-off) na hřišti Sycamore Hills GC ve Fort Wayne v Indianě výkonem -20 o ránu před Američanem Patrickem Cantlayem.

Daan Huizing (22 let, Nizozemsko, první mezinárodní titul v profesionální kariéře)
– vyhrál Northern Ireland Open Challenge Presented By Clannah and XJET ze série Challenge Tour na hřišti Galgorm Castle Golf Club & Estates v Ballymeně v Severním Irsku v play-off nad Angličanem Oliverem Wilsonem, oba dosáhli výkonu -13.

Rocco Mediate (50 let, USA, druhý na US Open 2008)
– vyhrál Shaw Charity Classic ze série Champions Tour na hřišti Canyon Meadows G&CC v Calgary v Kanadě výkonem -22 o sedm ran před krajanem Tomem Burymem.

Colin Montgomerie (50 let, Skotsko, letos uveden do Světové síně slávy golfu)
– vyhrál Travis Perkins plc Senior Masters ze série Senior Tour na hřišti Duke’s Course ve Woburnu v Anglii výkonem -10 o šest ran před dvojicí konkurentů.

Mark Hubbard (24 let, USA, první titul v profesionální kariéře)
– vyhrál The Wildfire Invitational ze série PGA Tour of Canada na hřišti Peterborough v Ontariu v play-off nad krajanem Kylem Stoughem. Po čtyřech kolech dosáhli výkonu -5.