Šampioni týdne: nikdy nejste dost staří…

04.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Karrie Webb

Na začátku týdne měl Phil Mickelson ve FedEx Cupu 46 bodů a figuroval na 91. místě. Vítězství na Phoenix Open jej pětisetbodovým ziskem katapultovalo na třetí pozici. Po dvou překvapivých jménech (Russel Henley, Brian Gay) má US PGA Tour v listině vítězů dva těžké kalibry za sebou – nejdřív Tiger Woods, teď jeho dávný stín…

Zatímco v zámoří drží pozice domácí Američané, na evropském okruhu pokračuje britská série. Po Velšanu Jamiem Donaldsonovi a Angličanu Chrisi Woodovi slavil na Dubai Desert Classic Skot Stephen Gallacher.

Angličan Phillip Archer a Skot Andrew McArthur byli ve hře o titul na zahajovacím podniku Challenge Tour, ale na The Gujarat Kensville Challenge nestačili na domácího indického borce Shiva Kapura. Co je to tvrdá „druholigová“ konkurence, poznali mimo jiné Floris de Vries a Marcel Haremza, ještě donedávna soupeři Marka Nového na EPD Tour, nyní ProGolf Tour. Ani jeden neprošel cutem. Českého golfistu čeká debut v tomto týdnu v Keni.

Ale zpět k šampionům. Pro toho posledního z víkendu, lépe řečeno tu poslední, musíme až do Austrálie. Tamní ženské Masters vyhrála domácí osmatřicetiletá Karrie Webb. Na hřišti Royal Pines v Gold Coastu triumfovala na stejném podniku už poosmé, premiérově to bylo v roce 1999.

„Nikdo není dost starý na to, aby vyhrál,“ poukázala nepřímo na to, že za ní se na děleném druhém místě seřadily konkurentky z úplně jiné generace. Jihokorejce Chelle Choi je dvaadvacet, Thajce Ariyi Jutanugarn sedmnáct a Australance Oh Su-hyun dokonce jen šestnáct let. jako by svou zmínkou o věku nepřímo odkázala i na dva mužské kolegy-vítěze…

Stephen Gallacher (38 let, Skotsko, amatérský mistr Evropy 1994 a člen vítězného týmu ve Walker Cupu 1995)
– svůj evropský amatérský titul získal ve Finsku, rok předtím byl v Edinburghu 63. (druhý tam skončil Lee Westwood);
– první a až do minulého týdne jediný profesionální titul získal doma (Dunhill Links Championship 2004);
– po prvním titulu byl ve světovém žebříčku 68., teď je o osm příček výš;
– v roce 2009 prodělal virové onemocnění sarcoidosis, jež napadlo jeho plíce a klouby;
– v průběhu osmi let a 116 dní, dělících jeho dva tituly, odehrál 220 turnajů a třikrát byl druhý – na British Masters 2006, Malaysian Open a Dubai Desert Classic 2012;
– z deseti účastí na majorech sedmkrát neprošel cutem.

Phil Mickelson (42 let, USA, čtyřnásobný vítěz majorů: Masters 2004, 2006, 2010 a PGA Championship 2005)
– při rekordech, jež překonal „málem“, mu patří aspoň jeden dílčí: stanovil rekord hřiště -9 na tříparových jamkách;
– dostal se v regulaci na 63 greenů ze 72;
– finálové čtyři jamky hřiště TPC Scottsdale zahrál za čtyři dny v bilanci -10;
– vrátil se do první desítky světového žebříčku, je desátý o dvě desetiny bodu za krajanem Bubbou Watsonem;
– vyhrál turnaj v desáté sezoně za sebou, jako jediný z dosud aktivních hráčů na PGA Tour;
– aspoň jeden titul získal ve dvaceti různých letech, v historických tabulkách jsou před ním jen Sam Snead (24) a Jack Nicklaus (21).

Karrie Webb (38 let, Austrálie, sedminásobná vítězka ženských majorů a první žena, která v jedné sezoně překročila hranici jednoho milionu dolarů na LPGA Tour)