Šampioni týdne: nejšťastnější den v životě

27.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Podobnou větu použili šampion i šampionka a znamenala totéž: “Je to nejšťastnější okamžik v mém životě.” – “Jsem nejšťastnější člověk na světě.” A třetí do party měl takovému pocitu blízko, ačkoli je o generaci starší a už ví, že velká slova je dobré si schovat na tu pravou chvíli. Ale kdo ví, kudy se kariéra mladých stars Mattea Manassera a Lee Il-hee bude dál ubírat, jestli náhodou tohle opravdu nebyl jejich vrchol a oni nezažijí něco podobného jako Boo Weekly. Tedy dlouhé období, kdy se šampionům jen díval na záda.

Dvacet let a 37 dní bylo v neděli Manasserovi, jenž převzal pohár pro vítěze BMW PGA Championship. Skončilo čtyřiačtyřicetileté období, kdy titul nejmladšího vítěze slavného turnaje patřil Bernardu Gallacherovi. Když ten ho v roce 1969 vyhrál, bylo mu 20 let a 97 dní.

Však se také Manassero vedle řečí o tom, že není šťastnější bytosti na planetě, nerozpakoval pokračovat v silných emocích. Jeho jméno na trofeji mu nedalo spát, protože mezi svými předchůdci našel jména Seve Ballesteros a Constantino Rocca. “Constantino byl prvním Italem, který vyhrál turnaj Euorpean PGA, a Seve byl vždycky mým idolem. Takže to pro mě moc znamená, dodal ke zvěčnění na trofeji.

Lee byla neméně rozrušená. Otázky směřující na ni na tiskové konferenci byly nezřídka delší než její odpovědi, plné gramatických oblouků. A jak se vypořádala s dotazem, zahrnujícím celkem devět vět, jehož začátek pravděpodobně zapomněla už ve chvíli, kdy dostala prostor u mikrofonu? “Tento týden jsem velice šťastná, protože hraju golf. Plavu. Hraju hazard. Měla jsem dojem, že tohle je nejlepší práce na světě. Miluju gol. Miluju hrát ho. Miluju to.” Prostě emoce na pochodu.

Když bylo Thomasi Brentu Weeklymu jako Lee, teprve se odvážil vstoupit mezi profesionály. Deset let mu trvalo, než se propracoval na PGA Tour. V tom je jeho kariéra naprosto odlišná od obou popsaných případů. Získal si popularitu vžitou přezdívkou podle malého medvídka z Médi Bédi (Bubu) a publikum dokázalo svého oblíbence s bříškem “vybučet”, ale v pozitivním duchu. Na Verizon Heritage to zdomácnělo, ale ohlas zeslábl, jak se vzdálila dvě Weeklyho vítězství na tomto turnaji z let 2007 a 2008. V tom druhém úspěšně reprezentoval USA, v Ryder Cupu vyhrál singl a ve fourballech měli s J.B. Holmesem bilanci 1,5 bodu. Pak ale přišel půst. Proto když znovu po pěti letech něco vyhrál, byl tak rozrušený, že mu začalo cukat levé oko a vzdálenosti mu musel říkat caddie Barry Williams. A ten shrnul všechno do jedné věty: “V takové situaci nebyl hodně dlouho.”

Velké okamžiky zažili o uplynulém víkendu i další golfisté. Angličanka Holly Clyburn v nováčkovské sezoně Ladies European Tour vyhrála turnaj v Amsterdamu a Japonec Koki Idoki zcela nečekaně předčil konkurenci na prvním seniorském majoru sezony v Saint Louis. Také oni připíšou do kariér významné dny.

Boo Weekly (39 let, Spojené státy americké, vítěz Ryder Cupu 2008)
– vyhrál turnajovou statistiku ve vzdálenosti míče od jamky (proximity);
– jediné top 10 umístění ze dvanácti startů na majorech je deváté místo z PGA Championship 2007;
– letos má na kontě 13 úspěšných cutů z 15 turnajů, loni skončil s bilancí 13/25;
– ze 111. místa světového žebříčku postoupil na 55., před patnácti měsíci byl 606.;
– po páté za sebou se v Colonialu stalo, že sobotní lídr neudržel pozici.

Matteo Manassero (20 let, Itálie, první hráč světového amatérského žebříčku v roce 2009)
– dne 24. října 2010 se coby sedmnáctiletý stal na Castelló Masters Costa Azahar ve Valencii nejmladším vítězem v historii European Tour;
– posunul se na 28. místo z 57. ve světovém žebříčku;
– vyhrál turnaj v každé ze svých čtyř sezon na European Tour;
– překročil hranici čtyř milionů eur vydělaných na evropských turnajích, stačilo mu na to 82 startů;
– kvalifikoval se na US Open.

Lee Il-hee (24 let, Korejská republika, vítězka Asia-Pacific Junior Championship 2004)
– profesionálkou od osmnácti let;
– 20. ve finále Q-School na LPGA Tour v roce 2009;
– po 67. místě při svém turnajovém debutu sedmkrát neprošla cutem;
– letos se poprvé drží na průměru kol pod hranicí 70 ran, předtím vždy přes 72;
– používá míče značky Volvik.

Michael Putnam (29 let, Spojené státy americké, vítěz Palmer Cupu a a Walker Cupu, oba v roce 2005)
– vyhrál Mexico Championship Presented by Banamex z Web.com Tour na hřišti El Bosque Golf Club v Leónu výkonem -13 o dvě rány před trojicí konkurentů.

Koki Idoki (51 let, Japonsko, historicky první asijský vítěz seniorského majoru)
– vyhrál Senior PGA Championship presented by KitchenAid ze série Champions Tour na hřišti Bellerive CC v St. Louis výkonem -11 o dvě rány před americkou dvojicí Kenny perry, Jay Haas.

Daniel Gaunt (34 let, Austrálie, z šesti letošních startů na European Tour jednou prošel cutem s výdělkem 2 238 eur, teď získal 25 600)
– vyhrál Telenet Trophy ze série Challenge Tour na hřišti Royal Waterloo v Lasne v Belgii na první jamce play-off nad Nizozemcem Wilem Besselingem. Oba zakončili turnaj výsledkem -11.

Holly Clyburn (21 let, Anglie, loni jako amatérka debutovala 26. místem na Women´s British Open, v říjnu se profesionalizovala a v kvalifikaci získala kartu na tuto sezonu LET)
– vyhrála Deloitte Ladies Open z Ladies European Tour na hřišti The International v Amsterdamu výkonem -8 o tři rány před krajankou Charley Hull.

Počet přečtení: 1 067