Šampioni týdne: mezinárodní den žen

19.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Příležitost napsat o Patricku Reedovi jistě ještě bude. I proto, jaký se z něj třeba stane skvělý a úspěšný profesionál. První krok v nové kariéře udělal, vyhrál Wyndham Championship a zařadil se do elitní společnosti zámořské PGA Tour. Nebylo možné si nepovšimnout, že třiadvacetiletému hráči nosí hole jeho manželka. Záplava blond vlasů paní Justine (svoji jsou od loňského prosince) vypadávající zpod baseballové čepice na sebe strhávala pozornost stejně spolehlivě jako manželovy rány. Když porazil v play-off Jordana Spietha, byla to poslední americká golfová ženská radost minulé neděle. V tu chvíli se zrovna rozjel finiš solheimcupového týmu Evropy až k velkému triumfu žen starého kontinentu. A proto se sluší představit právě jeho aktérky.

Catriona Matthew (43 let, Skotsko, sedm účastí v Solheim Cupu)
Velice úspěšná amatérka se výrazněji prosadila až na prahu třicítky. Možná překvapí, že má na kontě „pouze“ pět vítězství z Ladies European Tour, včetně jediného major titulu z Women´s British Open 2009, a tři z LPGA Tour. Letos prohrála na třetí jamce play-off o titul na LPGA Championship se světovou jedničkou Inbee Park.

Karine Icher (34 let, Francie, druhý start po jedenáctileté přestávce)
Od patnácti do osmnácti let sbírala juniorské tituly jako na běžícím pásu, ve stejném duchu pokračovala v dospělé amatérské dráze, vyhrávala i v prvních letech profesionální kariéry (šest trofejí na LET). Pak se víc věnovala soukromým záležitostem, předloni porodila dceru a nyní se vrací na scénu, už je ve třetí desítce světového žebříčku.

Giulia Sergas (33 let, Itálie, nováček na divokou kartu)
S golfem začala v devíti a ačkoli se domnívala, že ji v něm kariéra nečeká a souběžně vystudovala lingvistiku, dotáhla to k titulu z European Ladies Amateur Championship 1998. O dva roky později získala cenu pro nováčka LET, kde ale nikdy nevyhrála. Stejně jako na LPGA je jejím maximem druhé místo v individuálním turnaji. Kapitánka Liselotte Neumann si ji vybrala i proto, že žije v Palm Springs a má bohaté zkušenosti s americkým prostředím.

Suzann Pettersen (32 let, Norsko, sedm startů)
Populární „Tutta“ žije v Orlandu. Zdaleka nejúspěšnější členka týmu má na kontě titul z LPGA Championship 2007, od té doby byla několikrát druhá ve světovém žebříčku, momentálně figuruje na třetím místě. V uplynulých šesti letech překročila hranici milionu dolarů v ziscích na turnajových prémiích LPGA Tour, letos už jí k témuž zbývá pár drobných.

Beatriz Recari (26 let, Španělsko, nováček)
Přestože měla na kontě několik amatérských titulů a v osmnácti letech se stala profesionálkou, rok zkoušela kombinovat trénink a studium ekonomie na univerzitě v Pamploně. Pak vyhrál golf a zlákalo ji zámoří, kde letos vyhrála dva turnaje (druhý a třetí titul v kariéře). Úspěšně si poradila s anorexií a stala se amabsadorkou organizace bojující proti poruchám stravovacích návyků.

Anna Nordqvist (26 let, Švédsko, třetí účast)
Jako juniorka byla úspěšná v Evropě, jako vysokoškolačka v Americe, kde platila za oporu týmu Arizona State University. Dvakrát prošla cutem ve Women´s British Open a v roce 2008 tam byla nejlepší amatérkou. o rok později získala na LPGA Championship zatím jediný major titul při svém pátém zámořském startu. Od té doby sbírá poct poskrovnu, ačkoli je často ve hře o prvenství. Souzena jí jsou většinou místa v top 10, její letošní bilance z majorů je 7., 11., 11. a 12.

Azahara Muňoz (25 let, Španělsko, druhá účast)
Zázračné dítě z Málagy. Španělskou amatérskou mistryní se stala jako čtrnáctiletá, třikrát hrála Junior Solheim Cup a jako členka univerzitního týmu Arizona State byla nejlepší hráčkou NCAA Championship v roce 2008. Má zatím po jednom turnajovém titulu z LET i LPGA Tour a v Solheim Cupu zopakovala předloňskou bilanci 2 výhry, 1 remíza, 1 prohra, v singlech je neporažena.

Jodi Ewart Shadoff (25 let, Anglie, nováček na divokou kartu)
Otec, bývalý žokej a současný trenér koní, by býval byl rád, kdyby se zapojila do rodinného podniku v turfu, ona ale s dědečkovou asistencí zběhla ke golfu. Po několika amatérských titulech a soldiní vysokoškolské dráze uspěla v kvalifikaci na LPGA Tour a loni na konci roku překvapivě i v Q-School na Ladies European Tour. Je zatím bez titulu, od letoška je vdaná za televizního reportéra Adama Shadoffa, v úctě k otci si ponechala i rodné příjmení.

Caroline Masson (24 let, Německo, nováček)
Po veleúspěšné amatérské dráze v Evropě získala stipendium na Oklahoma State University, ale vydržela tam jen rok, pak přestoupila k profesionálkám. Trojnásobná účastnice Junior Solheim Cupu loni získala první profititul na South African Women’s Open, českým divákům se v tomtéž roce představila jako tvář Prague Golf Masters. Pak uspěla k kvalifikaci na zámořský ženský okruh.

Caroline Hedwall (24 let, Švédsko, druhá účast)
Na studia na Louisiana State University se vydala i její sestra-dvojče Jacqueline, ale už předtím nedosahovala takových úspěchů jako dvojnásobná nejlepší hráčka roku (2009 a 2010) americké vysokoškolské scény. Caroline nepokračovala v profesionální kariéře v zámoří, ale vrátila se domů do Löddeköpinge a hraje LET. První z pěti turnajových titulů získala předloni na Allianz Ladies Slovak Open. Letošní třetí místo v Kraft Nabisco Championship je jejím dosavadním maximem na majorech. Letošní solheimcupová bilance 5 – 5 – 0 je unikátní.

Carlota Ciganda (23 let, Španělsko, nováček)
Loňská vítězka Order of Merit evropského okruhu, zároveň hráčka roku v nováčkovské sezoně, má tři amatérské tituly, nejlepší kontinentální hráčkou byla jako čtrnáctiletá. Už nasbírala i tři profesionální výhry, jen na majorech se dosud neprosadila. Po Junior Solheim Cupu a Junior Ryder Cupu má další kolektivní titul.

Charley Hull (17 let, Anglie, nováček na divokou kartu)
Zdroje tvrdí, že otec jí dal poprvé do ruky golfovou hůl jako dvouleté. Teenagerka nekompromisních názorů a stanovisek se osvědčila už loni jako amatérka v Curtis Cupu. Sice prohrála obě čtyřhry, ale vybojovaným vítězstvím v singlech přispěla k zisku titulu pro tým Velké Británie a Irska. Přitom byla původně vyřazena z týmu, protože zmeškala tréninkový kemp, dala přednost účasti na Kraft Nabisco Championship, kam ji pozvali. Po matčiných rodičích se hlásí k polským kořenům a je nejmladší účastnicí Solheim Cupu.

…a nakonec:
Justine Karain Reed (25 let, USA)
Certifikovaná zdravotní sestra hrávala golf v dětských kategoriích, na střední škole se věnovala fotbalu (socceru). O roli caddie nejevila zájem, než jí to před čtrnácti měsíci navrhl její nynější manžel a tehdejší snoubenec. Má k ní ale dobré předpoklady vzhledem ke znalostem z psychologie. „Ty se dají uplatnit obecně ve sportu, nejen v golfu. Jde o to, být připraven na dobré i špatné dny,“ vykreslila obecný základ. A manžel, kdysi často na hřišti bezradný, si nemůže vynachválit, jak se uklidnil. Justine je o dva roky starší a ke všemu Justine skvěle čte greeny…

 

.