Šampioni týdne: lídři žebříčků a obrýlená barakuda

11.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Podobnost vítězství Richarda Sternea a Brandta Snedekera na obou velkých okruzích spočívá v tom, že o nich bylo brzy rozhodnuto. To v golfu samozřejmě není až do poslední chvíle, ale jelikož se ani v Johannesburgu ani v Monterey v neděli nic významného nestalo, Jihoafričan i Američan si pro vavříny došli pokojně a s jistým náskokem.

Sterne se díky výhře posunul do čela evropského finančního žebříčku Race To Dubai, vede ho ziskem 450 053 eur. Už byl v životě výš, v roce  2008 se stal dokonce 29. hráčem světového žebříčku, ale pak dvě sezony musel vynechat a vypadl mimo první tisícovku. “Nejdřív to bylo půl roku, protáhlo se to na rok a pak na dva,” potvrdil zdravotní problémy s artritidou v zádech.

Jihoafričan potřetí za sebou skončil do sedmého místa a Snedeker dokonce ve třech po sobě jdoucích týdnech nebyl horší než druhý. Vítěz loňského FedEx Cupu vedl toto letošní pořadí už před příjezdem do Pebble Beach a tam si ho ještě upevnil. Má 1282 bodů a ohromný náskok před druhým v pořadí Brianem Gayem (582). Pokročil na čtvrté místo na světě, výš ještě nikdy nebyl.

Letí to, ale Rocco Mediate už je opravdu v kategorii seniorů. A hned dal matadorům na Champions Tour najevo, že mezi ně vnese čerstvý vítr. Ve druhém kole druhého podniku sezony Allianz Championship vytvořil rekord hřiště The Old Course at Broken Sound v Boca Ratonu 61 (devět birdie a eagle) a vyhrál se skóre -17. O dva údery za sebou nechal dosavadní hlavní kohouty na okruhu Teda Pernice Juniora a Bernharda Langera. Byl to Mediateův debut, žebříček vede vítěz zahajovacího turnaje John Cook.

Co do věku nezná golf předsudky. Další vítězkou týdne je Novozélanďanka Lydia Ko. V patnácti je samozřejmě stále amatérkou, přesto má na svém kontě třetí profesionální vítězství. Golfistka narozená v Jižní Koreji vyhrála New Zealand Women’s Open a pochopitelně nebrala žádné prémie. Kdyby směla, už by tato “obrýlená barakuda” měla vyděláno něco k milionu dolarů.

A teď zase skok zpátky napříč generacemi. Kvalifikaci na One Asia Tour vyhrál Japonec Akinori Tani, v osmatřiceti letech jeden z nejzkušenějších účastníků. Pro srovnání – jde o hráče z osmé stovky světového žebříčku, takže daleko před jakýmkoli Čechem.

Richard Sterne (31 let, Jižní Afrika, čtyřnásobný amatérský mistr Afriky v různách kategoriích a formátech)
– má rezidenci v Pretorii i Manchesteru;
– šesti ze svých devíti výher dosáhl v Jižní Africe, dvou v Británii, jednoho ve Španělsku;
– jeho čerstvé a předchozí vítězsví na European Tour dělí 54 turnajových startů;
– 27 ran pod par je vyrovnáním druhého nejnižšího výkonu na evropském okruhu, jeho souhrnná bilance z posledních tří startů je -56;
– překonal hranici pěti milionů vydělaných eur v kariéře;
– turnaj má při sedmi ročnících pět vítězství pro domácí golfisty.

Brandt Snedeker (32 let, Spojené státy americké, nováček roku na PGA Tour 2007)
– jako amatér vyhrál US Public Links, ale jinak se příliš neprosazoval;
– hrál Palmer Cup, Světový pohár i Ryder Cup (vždy jednou), v týmových soutěžích je bez výhry;
– už čtyřikrát byl na majorech v top 10;
– první, kdo vyhrál National Pro-Am, když se ve všech kolechd ělil o vedení po Vijayi Singhovi (2004);
– z 19 dosud odehraných kol v této sezoně má 16 pod 70 ran a 18 pod parem;
– nikdy se neodstěhoval z nashvillu.

Rocco Mediate (50 let, Spojené státy americké, o jedinou šanci na major titul přišel prohrou na 19. jamce play-off US Open 2008 s Tigerem Woodsem).

Lydia Ko (15 let, Nový Zéland, nejmladší vítězka na LPGA Tour v historii, loni při NSW Open jí bylo teprve čtrnáct).

Počet přečtení: 1 018