Šampioni týdne: legrácky vítězů

22.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Beatriz Recari

A to víte, že existuje někdo ještě vtipnější než Lee Westwood? Ten v neděli rozhodně žerty nehýřil, naopak od nich byl vzdálen tak daleko, jak jen mu to jeho bodrá povaha dovolila. Čtyřicetieltý Angličan prohrál svou šanci získat první major a pryč byly jeho uštěpačné poznámky, jež je zvyklý dobromyslně rozdávat na všechny strany.

Tak například když se ho v sobotu večer zeptali, co teď bude jako lídr British Open dělat, pro odpověď nešel daleko: „Natáhnu se na gauč.“ Že by ještě potrénoval, jak to profesionálové po hře dělávají? „No, když v televizi dávají kriket…“ Vítězové a lídři zkrátka dělají legrácky snáz než poražení.

Není pochyb, že Westwood se na finále připravil dle nejlepšího vědomí a svědomí, nicméně na Phila Mickelsona nestačil, dokonce skončil až na děleném třetím místě. A jelikož od tohoto vítěze se moc ostrovtipu nečeká, spíš státotvornosti a lehkého patosu, muselo si golfové publikum počkat několik hodin, pokud si tedy všimlo, že v USA se taky hraje velký profesionální turnaj.

Woody Austin ho vyhrál, přestože na PGA Tour letos ještě neprošel cutem a na Web.com Tour spíš zřídka. Co to je za týpka, že v devětačtyřiceti letech (nejstarší vítěz zámořského okruhu za uplynulých pět let) zažívá takový comeback? „No tak křestní jméno jsem dostal po Woodym Harrelsonovi,“ začne o sobě vyprávět vítěz Sanderson Farms Championship a každý ví, koho má před sebou. Vždyť jmenovaný herec se narodil jen o tři roky dřív než on…

Co se ovšem povedlo mezitím, byla tisková konference s Beatriz Recari. Španělka vyhrála Marathon Classic v Ohiu a dočkala se toho, nač úspěšní evropští sportovci dříve či později v USA narazí. Totiž na latentní přezíravost amerických novinářů. A tak se dobře naladěná hráčka jala na tiskové konferenci řídit dění sama. Například si dovolila tazatele, jenž ji přerušoval, jestli by směla odpovědět na jeho první otázku. A korunu všemu dala odpovědí na údiv, proč s sebou nemá rodiče. „No, uvažují o tom, ale plánují to, až budou v důchodu,“ uzavřela šestadvacetiletá Španělka. V jedné chvíli se však i ona nechala zaskočit, a sice vědoucím dotazem, jestli bude mít ulici, pojmenovanou po sobě, což je prý v americkém Toledu tradice. „Ve Španělsku na takovou poctu musíte být mrtví,“ odpověděla.

Phil Mickelson (43 let, Spojené státy americké, získal jen dva Ryder Cupy z devíti startů)
– do výčtu major titulů mu chybí už jen US Open;
– nikdy nevyhrál světovou jamkovku;
– dosud nevyhrál FedEx Cup;
– ziskem 71 062 682 dolarů je druhý v historickém pořadí PGA Tour, ani jednou nebyl nejlepší na konci roku;
– nejvíc bodů ve světovém žebříčku (13,44) měl v květnu 2001 a byl druhý jako nyní, je to víc než má momentální jednička Tiger Woods.

Woody Austin (49 let, Spojené státy americké, vítěz President´s Cupu 2007)
– přesný věk při jeho čtvrtém titulu na PGA Tour byl 49 let, 5 měsíců a 25 dní;
– ze čtyř výher dosáhl tří v play-off;
– získal právo startu na nadcházejícím PGA Championship, což je poslední major, který zatím hrál, a sice v roce 2009, kdy byl 35.;
– dostal se na 257. místo světového žebříčku, předtím byl až na 604. příčce.

Beatriz Recari (26 let, Španělsko, amatérská mistryně Španělska, Francie a Evropy v týmech)
– první vítězství na Finnair Masters v roce 2009 získala eaglem na čtyřparové osmnáctce;
– loni prošla cutem na všech 27 turnajích LPGA Tour, které hrála;
– dostala se z 26. místa ženského světového žebříčku na 17., výš nikdy nebyla.

Lee-Ann Pace (32 let, Jižní Afrika, vítězka Order of Merit LET 2010)
– vyhrála Open de España „Madrid 2020″- Comunidad de Madrid ze série Ladies European Tour na hřišti Club de Campo Villa de Madrid ve Španělsku výkonem -13 o ránu před Mikaelou Parmlidovou ze Švédska.
 
Jamie Lovemark (25 let, Spojené státy americké, soused Tigera Woodse na ostrově Jupiter)
– vyhrál Midwest Classic Presented by Cadillac ze série Web.com Tour na hřišti Nicklaus GC at LionsGate v Kansasu výkonem -18 o ránu před krajanem Markem Andersonem.

Marco Crespi (35 let, Itálie, jeho výdělek z loňska a letoška už je o třetinu vyšší než z předchozích deseti let)
– vyhrál Mugello Tuscany Open ze série Challenge Tour na hřišti UNA Poggio dei Medici GC Scarperia ve Florencii v Itálii výkonem -17 o ránu před dvojicí konkurentů.

Carlos Sainz Jr. (25 let, Spojené státy americké, zahrál čtyři birdie na závěrečných šesti jamkách, stejně jako Mickelson na British Open)
– vyhrál The Players Cup ze série PGA Tour Canada na hřišti Pine Ridge Golf Club ve Winnipegu v Manitobě výkonem -17 o ránu před krajanem Nathanem Tylerem.