Šampioni týdne: jedna jamka všechno změní

08.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Nebyl to příklad klasického obratu, k němuž v golfu dojde velmi snadno. V extrémním případě albatros proti triple bogey a rozdíl mezi dvěma hráči nadále tvoří tři rány, ale najednou jsou v leaderboardu seřazeni ve zcela opačném pořadí. Ono stačí bogey proti birdie a s vývojem turnaje to pěkně zamává. Na Alstom Open de France došlo k podobné situaci: do šestnácté jamky Richard Sterne na Graema McDowella dotíral, ačkoli ztrácel dvě rány. To by se ještě dalo uhrát, kdyby ale na sedmnáctce nepřišla další Jihoafričanova ztráta a vítězný Severoir neskóroval. Z blížícího se dramatu na spektakulární finálovce byla selanka a diváci se bavili jedině tím, že pozdravili McDowella jako letošního triumfátora.

Na The Greenbrier Classic předvedl Jonas Blixt jiný druh překvapivého zvratu, přesněji nástupu. Po prvním kole devátý, po druhém sedmý, po třetím třetí, ještě v polovině finálového kola druhý o dvě rány za Johnsonem Wagnerem. Přes něj se ale Švéd „přehnal“ mezi 10. a 16. jamkou, kde se poměr otočil a najednou vedl o dvě jamky on. Nešli, tak jako v případě Sternea a McDowella v témže flightu, přesto se zásadní změna vešla do rozmezí 80 minut. V turnaji, při němž hráč stráví na hřišti 18 až 20 hodin, to není procentuálně nejvýraznější, avšak přesto naprosto klíčový časový úsek.

V každém případě není nadto, když se to pořádně mele až do konce. Takto popisuje oficiální zpráva průběh závěrečného kola turnaje PGA Tour of Canada: „Vítězství Wila Collinse se zrodilo v přetahované, vynořil se z přeplněného čela leaderboardu. Nick Taylor vstoupil do finálového kola s vedením o jednu ránu, ale brzy jej dostihl Collinsův herní partner John Ellis, jenž po šestici birdie na první devítce převzal vedení. Collins a Ellis se před vstupem na 72. jamku dělili o první místo výkonem 21 pod par, ale Ellisova přihrávka nedosáhla na green a vyústilo to v bogey. Collins se dostal na prostředek greenu a dvojputtem se dostal do čela. Ve flightu za nimi se Taylor dostal na green, ale minul putt z deseti metrů do birdie, jímž by vyrovnal.“

Prodlouženou podívanou málem nabídli divákům italští sokové na německém turnaji evropské Challenge Tour, kde ani jeden z Čechů neprošel cutem. Marco Crespi se v závěru dotáhl na Andreu Pavana, ale na závěrečném čtyřparu zahrál bogey. Jeho krajan šel v závěrečném flightu a měl náskok dvou ran, ale také on na osmnáctce chyboval a při závěrečném puttu, byť zblízka, se mu třásly ruce.

Účastníci seniorského turnaje ve Švýcarsku rozehrávku přihlížejícím dopřáli. Po dvou vyrovnaných výkonech na úrovni paru se vítěznému Paulu Wesselinghovi na osmnáctce, vybrané jako přidaná jamka, povedlo birdie a porazil Kevina Surgeona. Oba excelovali už chvíli předtím v posledním třetím kole. Wesselingh se dostal do vedení z jedenáctého místa a Surgeon jej do play-off vyzval díky finiši v podobě tří birdie na posledním kvartetu jamek. Dramata a obraty mohou mít zkrátka v golfu různou podobu.

Graeme McDowell (33 let, Severní Irsko, majitel čestného doktorátu na University of Ulster za přínos golfu)
– čtyři rány před druhým v pořadí jsou největší rozdíl, jakým kdy vyhrál turnaj;
– postoupil z devátého na šesté místo světového žebříčku, výš nikdy nebyl;
– od lídra finančního žebříčku Race To Dubai, Angličana justina Rose, jej dělí pouze 27 185 eur;
– jako sběratel titulů otevřeného šampiona jednotlivých zemí má na kontě: Italian Open 2004, Scottish Open 2008, Celtic Manor Wales Open A US Open Championship 2010, Alstom Open de France 2013.

Jonas Blixt (29 let, Švédsko, vítěz Palmer Cupu 2008)
– jako člen týmu Florida State University byl zvolůen do druhého týmu All-American v roce 2007 a do prvního v roce 2008;
– žákovský mistr Evropy 2001;
– čtyřnásobný vítěz individuálních vysokoškolských turnajů v USA;
– na PGA Tour se dostal díky pátému místu v konečném pořadí Challenge Tour 2011;
– dostal se ze 103. místa světového žebříčku na 51. výš nikdy nebyl.

Andrea Pavan (24 let, Itálie, člen vítězného týmu NCAA Men’s Golf Championship 2009, vítěz St Andrews Trophy 2008 a Palmer Cupu 2009)
– vyhrál Bad Griesbach Challenge Tour by Hartl Resort ze série European Challenge Tour na hřišti Hartl Resort v německém Bad Griesbachu výkonem -19 o ránu před krajanem Markem Crespim.

Wil Collins (34 let, Spojené státy americké, vítěz minoritních turnajů Colorado Open 2005, Idaho Open 201, New Mexico Open 2012)
– vyhrál Dakota Dunes Open presented by SaskTel ze série PGA Tour of Canada na hřišti Dakota Dunes Golf Links v Saskatoonu výkonem -21 o ránu před trojicí konkurentů.

Paul Wesselingh (51 let, Anglie, celou kariéru se živil jako klubový teaching pro)
– vyhrál Bad Ragaz PGA Seniors Open ze série Senior Tour na hřišti Golf Clubu Bad Ragaz ve švýcarském Bad Ragazu na třetí jamce play-off proti krajanovi Kevinu Spurgeonovi, oba zapsali v tříkolové základní části výkon -9.

Šunsuke Sonoda (23 let, Japonsko, ve třetím kole zahrál 11 birdie, z toho šest za sebou v závěru hřiště, potřeboval jen 21 puttů)
– vyhrál Nagashima Shigeo Invitational Sega Sammy Cup ze série Japan Tour na hřišti The North Country Golf Clubu na Hokkaidó výkonem -20 o tři rány před dvojicí konkurentů.

Adilson da Silva (41 let, Brazílie, účastník Světového poháru 2011)
– vyhrál Sun City Challenge ze série Sunshine Tour na hřišti North West Lost City GC v Sun City v Jižní Africe výkonem -9 o ránu před Jihoafričanem Jaredem Harveyem.