Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Šampioni týdne: Jay a Bill, Terry a Paul

01.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bill Haas a jay Haas

Jak je důležité míti rodiče, kteří dítko podpoří v jeho zájmech, zároveň ho u nich přidrží a ještě ke všemu jsou mu příkladem. Obojího se v osobách jejich otců dostalo Paulu Caseymu i Billu Haasovi, vítězům velkých turnajů z uplynulého týdne.

Pětatřicetiletý Angličan se po přestávce trvající třicet měsíců vrátil na piedestal výhrou v Rakousku. Otec ho už dávno nedoprovází jako v dobách profesionálních začátků. Casey studoval ve Spojených státech a když se stal členem evropského okruhu PGA, při svém jedenáctém startu na něm vyhrál. Tehdy se u osmnáctého greenu radoval i Terry Casey, mimo jiné trenér anglické amatérské reprezentace a spolupracovník i podporovatel asociace hendicapovaných golfistů v Jižní Africe, odkud pochází. Ve své pravlasti se teď angažuje nejvíc, pracuje jako expert pro Nedbank, která je největším sponzorem jihoafrického golfu.

Jednatřicetiletý Bill Haas, ten musí stále ještě vystupovat ze stínu Jaye Haase. Předloni, když vyhrál FedEx Cup, byl výš než otec, ale ještě ani čerstvá výhra na AT&T National mu nezajistila místo rodinného golfového premianta. Do počtu výher Haase seniora na PGA Tour mu čtyři chybí a na celkový počet titulů stále výrazně prohrává. Jayova léta přišla s přestupem na Champions Tour, kde mezi lety 2005 a 2012 už vyhrál šestnáct turnajů. Syn nikdy nezastíral, že víc než soupeření mu pomohlo golfové prostředí, v němž vyrůstal, takže některé věci, které se jiní museli učit, bral jako samozřejmost.

Aby nezůstala opomenuta šampionka všech šampionů z tohoto týdne Inbee Park, u ní je to samozřejmě všechno jinak. Kim Sung a její manžel Pak Čun-kju seděli v roce 1998 u televize, když Pak Se-i vyhrála US Open. Golf, s nímž do té doby neměli moc co do činění, je tak nadchl, že přihásili devítiletou Pak In-pe na kurzy této hry. Ze statisíců jihokorejských holčiček, které se na rodičovský popud vydaly týmž směrem, se vyloupla současná světová jednička, vystupující pod poameričtělým jménem Inbee Park, jež nedávno oficiálně přijala. Rodinné zázemí je zkrátka důležité, ale bez tréninkové morálky to samozřejmě nejde.

Bill Haas (31 let, Spojené státy americké, vítěz Palmer Cupu 2002 a Presidents Cupu 2011)
– původním jménem William Harlan Haas, golf nehrál profesionálně jen jeho otec Jay, ale také strýc Jerry;
– sám se stal poprvé otcem v květnu, syna pojmenoval William Harlan Jr.;
– spolu s otcem vyhráli CVS Caremark Charity Classic 2004;
– posunul se z 11. místa bodového pořadí do týmu pro Presidents Cup na páté;
– čtvrtý hráč, jenž má na kontě titul v každé ze čtyř po sobě jdoucích sezon, dalšími jsou  Phil Mickelson, Dustin Johnson a Justin Rose.

Paul Casey (35 let, Anglie, vítěz Walker Cupu 1999 a Ryder Cupu 2004 a 2006, vítěz Světového poháru 2004)
– v roce 2009 dosáhl svého maxima ve světovém žebříčku v podobě třetího místa;
– sedm ze svých dvanácti titulů na European Tour získal v Británii a Irsku;
– jeho nejlepším výsledkem na majorech je dělené třetí místo na British Open 2010;
– ke svému vítězství se nechal inspirovat výhrou svého krajana a rydercupového spoluhráče Justina Rose na US Open;
– prémie 333 330 eur je skoro dvakrát tolik, co letos vydělal při předchozích jedenácti startech na European Tour.

Ben Martin (25 let, Spojené státy americké, dosavadní tři majory hrál jako amatér, ani jednou neprošel cutem)
– vyhrál United Leasing Championship Presented by PTI ze série Web.com Tour ve Victoria National Golf Clubu v Newburghu v Indianě na první jamce pondělního play-off proti trojici Ashley Hall, Joe Affrunti, Billy Hurley.

Dylan Frittelli (23 let, Jižní Afrika, trojnásobný účastník Eisenhower Trophy)
– vyhrál Kärnten Golf Open presented by Mazda ze série Challenge Tour na hřišti Jacques Lemans GC,St.Veit v Längsee v Rakousku výkonem -17 o tři rány před Italem Filippem Bergamaschim.

Kenny Perry (52 let, Spojené státy americké, čtrnáctinásobný vítěz na PGA Tour, vítěz Ryder Cupu 2004 a 2008)
– vyhrál Constellation Senior Players Championship ze série Champions Tour na hřišti Fox Chapel Golf Club v Pittsburghu v Pennsylvánii výkonem -19 o dvě rány před dvojici krajanů Fred Couples, Duffy Waldorf.

Brendan Jones (38 let, Austrálie, třináctinásobný vítěz na Japan Tour)
– vyhrál Gate Way To The Open Mizuno Open ze série Japan Tour na hřišti West Course Šišido Hills Country Clubu v Ibaraki výkonem -19 o tři rány před Jihokorejcem Kim Kyung-tae.

Jacques Blaauw (26 let, Jižní Afrika, získal premiérový profesionální titul)
– vyhrál Vodacom Origins of Golf ze série Sunshine Tour na hřišti Selborne Park Golf Club v provincii Kwazulu-Natal v výkonem -18 o jednu ránu před dvojicí konkurentů.