Šampioni týdne: jak si vyčekat úspěch

26.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bronson La´Cassie

Adam Scott viděl, jak jeho kamarád Justin Rose na poslední jamce trojpatoval a skončil o ránu za ním. Australan se pak nepotřeboval dívat na televizi, protože v klubovně hřiště Liberty National všechno slyšel. Lépe řečeno neslyšel. „Diváci nijak nehlučeli,“ potvrdil své vjemy ve chvíli, kdy turnaj The Barclays dohrával Tiger Woods a ani jemu se nepodařilo dorovnat Scottův výsledek. Když pak svou šanci zahodil poslední muž, který na to měl, tedy Gary Woodland, vítěz už se pro jistotu lehce připravoval na driving rangi a vše sledoval na obří obrazovce. Tam šel přenos s několikavteřinovým zpožděním, a tak mu šum od posledního greenu prozradil, co za pár okamžiků spatřil. Více než hodinové čekání skončilo a jeho čekala celebrace jako vítěze prvního letošního turnaje play-off PGA Tour.

Takový Tommy Fleetwood to věděl hned. Patovací loterie na první přidané jamce Johnnie Walker Championship skončila tím, že Angličan proměnil svůj druhý putt a hrál jím birdie, což žádný z jeho dvou konkurentů, ani Skot Stephen Gallacher, ani Argentinec Ricardo Gonzalez, na osmnáctce The Gleneagles nedokázal. Jakmile spadl míč do jamky, byl turnaj rozhodnut.

Lydii Ko to docházelo postupně. A když se blížila ke konci hřiště, moc dobře věděla, že se o titul může připravit jedině sama. Brzy se totiž ve finálovém kole od konkurentek odpoutala a jakožto členka závěrečného flightu si mohla odškrtávat ty, které se jejímu skóre nepřiblížily. Na finálové jamce dokonce rozdíl mezi prvním a druhým místem Karine Icher ještě o jeden úder zvýšila. Šestnáctiletá novozélandská amatérka po roce získala znovu kanadský ženský open a nebylo to proto, že by si nějak líp osvojila hřiště. Hrálo se totiž jinde než před rokem na Royal Mayfair Golf Club u Edmontonu.

O úspěších, dokonce i dílčích se lze v golfu dozvídat různým způsobem. Třeba Kolumbijec Camilo Villegas zkazil na The Barclays poslední jamku a vypadl ze stovky postupujících do druhého dílu play-off. Jenže pak stejně zkazil Aaron Baddeley a klesl v pořadí za svého přímého soupeře. Spolu s Villegasem do stovky proniklo celkem pět mužů díky výkonům na newyorském turnaji. Dále to jsou Martin Kaymer, Erik Compton, Greg Chalmers a Stuart Appleby.

O velkou budoucnost se hrálo i jinde a někteří hráči, kteří neprošli cutem, se o svou pozici třásli celé dva dny, tak jako třeba Andrew Svoboda po turnaji Cox Classic. Svou základní část jím uzavřela Web.com Tour a nyní je známa polovina hráčských jmen z padesáti, která se v příštím roce budou míhat v pořadích turnajů PGA Tour. Ta jak znémo zrušila Q-School a jedinou klasickou cestou, jak se mezi elitu probojovat, zůstává její nižší sesterská túra. Na ní nyní začíná play-off čítající čtyři turnaje. Ty budou shodně dotovány rovným milionem dolarů a po finálovém dílu na hřišti Dye’s Valley Course v Ponte Vedra Beach bude padesátka postupujících rozšířena o druhou polovinu jmen. Přihlašují se i ti, kteří ztratili šanci udržet se na PGA Tour.

V neděli si podle aktuálního finančního žebříčku Web.com Tour účast zajistili (není-li uvedeno jinak, jde o Američany): Michael Putnam, Ben Martin, Chesseon Hadley, Edward Loar, Kevin Tway, Bronson La´Cassie (Austrálie), Will Wilcox, Mark Anderson, Alex Aragon, Tim Wilkinson, Alex Prugh, Jamie Lovemark, Kevin Kisner, Brice Garnett, Danny Lee, Matt Bettencourt, Jim Renner, Peter Malnati, Benjamín Alvarado (Chile), Brendon Todd, Daniel Chopra, Wes Roach, Miguel Ángel Carballo (Argentina), Kevin Foley, Andrew Svoboda.

Adam Scott (33 let, Austrálie, zaokrouhlil počet titulů z PGA Tour na deset)
– premiérový zámořský titul získal přesně před deseti lety, a sice na Deutsche Bank Championship;
– má na kontě už i výhru v Tour Championship, a sice z roku 2006, tedy rok před zavedením FedEx Cupu;
– letos byl třikrát v top 10 na majorech a ten první, tedy Masters, vyhrál;
– je třetím hráčem, který získal titul na majoru a play-off v jednom roce, před ním: Tiger Woods 2007, Rory McIlroy 2012;
– poprvé v životě je druhým mužem světového žebbříčku, na lídra Tigera Woodse ztrácí necelých pět průměrných bodů.

Tommy Fleetwood (22 let, Anglie, na European Tour debutoval ještě jako amatér na Czech Open 2010)
– ve Skotsku byl úspěšný už jako amatér, v roce 2009 vyhrál tamní šampionát;
– účastník Walker Cupu 2009;
– posnul se na 165. místo světového žebříčku z předchozího 277.;
– je druhým nejmladším vítězem Johnnie walker Championship, nejmladším zůstává od roku 2002 Adam Scott o 178 dní;
– tento turnaj ve Skotsku před ním vyhráli jen tři Angličané: Warren Bennett (1999), Paul Casey (2001 a 2006) a Miles Tunnicliff (2004).

Lydia Ko (16 let, Nový Zéland, už hrála šest ženských majorů)
– loni v lednu se ještě jako čtrnáctiletá stala nejmladší hráčkou s výhrou na profesionálním turnaji v kariéře – NSW open z ALPG Tour;
– první amatérka historie ženského golfu se dvěma profesionálními tituly z LPGA Tour;
– pronikla na sedmé místo ženského světového žebříčku.

Bronson La´Cassie (30 let, Austrálie, absolvent University of Minnesota vyhrál v roce 2006 Western Amateur)
– vyhrál Cox Classic Presented by Lexus of Omaha ze série Web.com Tour na hřišti Champions Run v Omaze na třetí jamce play-off nad Američanem Mattem Bettencourtem, oba dosáhli po čtyřech kolech výkonu -21.

Jens Dantorp (24 let, Švédsko, premiérový titul z Challenge Tour)
– vyhrál Rolex Trophy ze série Challenge Tour na hřišti Golf Club de Genève v Ženevě výkonem -18 o ránu před Španělem Adrianem Otaeguim.

John Riegger (50 let, USA, v devíti sezonách na PGA Tour nevyhrál žádný turnaj, dva tituly má z Nationwide Tour)
– vyhrál Boeing Classic ze série Champions Tour na hřišti TPC Snoqualmie Ridge ve Snoqualmie ve státě Washington výkonem -15 o dvě rány před krajanem Johnem Cookem.

Hugo Leon (28 let Chile, druhá výhra na kanadském okruhu)
– vyhrál The Great Waterway Classic ze série PGA Tour of Canada na hřišti Upper Canada Golf Course v Morrisburgu v Ontariu výkonem -22 o ránu před Američanem Brandonem Harkinsem.

Brad Kennedy (39 let, Austrálie, druhý titul na JGTour)
– vyhrál Kansai Open Golf Championship ze série Japan Tour na hřišti Olympic Golf Clubu v prefektuře Hjógo výkonem -10 o ránu před Jihokorejcem Park Sung-joon.

Jean Hugo (37 let, JAR, tři účasti na The Open Championship, tři nezdařené cuty)
– vyhrál Vodacom Origins of Golf ze série Sunshine Tour na hřišti Langebaan Country Estate v Jižní Africe výkonem -14 o sedm ran před trojicí konkurentů.