Šampioni týdne: doma je doma a jeden “Valentýn”

19.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Bernhard Langer

John Merrick vystudoval slavnou UCLA, což je zkratka, kterou Čechům alespoň ve středním a pozdějším věku netřeba překládat a mládež se dovtípí. I ten, kdo si nepamatuje na slavné mikiny s touto zkratkou, však chápe, že má-li univerzitní golfový tým za humny takové hřiště jako Riviera, chce, aby si tady jeho členové směli zahrát. A jelikož kalifornská vysoká škola má peníze, může si dovolit svým studentům hru tady zaplatit. I Merrickovi, který tu v neděli vyhrál Northern Trust Open a získal premiérový titulu na PGA Tour.

East London je sice od pretorijské čtvrti Centurion vzdálen dobrých 700 kilometrů, ale Darren Fichardt byl na Africa Open prostě jedním z “domácích”. Turnaje na zdejším hřišti se Jihoafričan zúčastnil počtvrté a prodloužil sérii vítězství domácích golfistů. Před ním to byl dvakrát Louis Oosthuizen, před ním Charl Schwartzel a ještě před nimi (to ovšem akce nebyla součástí European Tour) Retief Goosen a Shaun Norris. Od té doby, co je turnaj započítáván do evropského okruhu i Sunshine Tour, se startovní pole plní paritně z obou, zhruba půl napůl. Takže zahraniční konkurence tady je a není slabá, ale doma je doma.

Kdyby se sedmatřicetiletý Fichardt vydal ve stopách svých mladších krajanů Oosthuizena a Schwartzela, dnes už major vítězů, byl by to další důkaz síly jihoafrického golfu, který dal ostatně loni další kometu Brandena Grace. Ten také vyrostl na domácích hřištích a posbíral tam první vavříny.

Třicetiletý Merrick takovou kariéru bezesporu ještě může udělat, jistě se najdou i jiná hřiště, kde mu to sedne. Svého jediného vítězství na Web.com Tour dosáhl ostatně daleko od Kalifornie, v Peek’n Peak Resortu u Findley Lake ve státě New York. Ostatně, na Rivieře hrál moc krát, a přitom bez valného úspěchu.

Minulý týden přinesl také další tři šampiony – jednoho mnohonásobného, jednu hvězdu posledních let a jednoho premiérového.

Darren Fichardt (38 let, Jižní Afrika, třináctinásobný vítěz turnajů Sunshine Tour)
– první titul na European Tour získal v Sao Paulu na Brazil Open 2001;
– všech šest jeho účastí na majorech (pětkrát British, jednou US Open), skončilo v cutu;
– dvakrát postoupil na European Tour z Q-School (2005, 2011);
– v roce 2000 hrál Světový pohár po boku Retiefa Goosena;
– jako jediný v této sezoně absolvoval všech osm dosavadních turnajů European Tour;
– Jihoafričané mají polovinu turnajových titulů na evropském okruhu.

John Merrick (30 let, USA, na Rivieře první vítěz z Los Angeles)
– jako devatenáctiletý vyhrál amatérské mistrovství Southern California Golf Association, tak mladý to před ním dokázal jen Tiger Woods;
– má už tři top 10 na majorech (šestý na Masters 2009 a US Open 2008, desátý na PGA Championship  2009);
– pravidelně se umisťuje na předních pozicích ve statistice “total driving” (kombinace délky a přesnosti odpalů);
– hrál všech šest play-off FedEx Cupu;
– při svých předchozích pěti profesionálních startech na Rivieře byl nejlépe 54.

Bernhard Langer (55 let, Německo, vítěz ACE Group Classic, Champions Tour)
– vyhrál stylem start-cíl, v prvním kole zahrál 62 ran a získal 17. titul na okruhu.

Shin Ji-yai/Sin Či-jai (24 let, Jižní Korea, vítězka ISPS Handa Women’s Australian Open, LPGA Tour/ALPG Tour)
– je to její sedmatřicáté vítězství jako profesionálky, kterou je od šestnácti let.

Jordi García Pinto (23 let, Španělsko, vítěz Barclays Kenya Open, Challenge Tour)
– prvního titulu v kariéře dosáhl tři dny po narozeninách, které má na Valentýna.