Šampioni týdne: Cizinci z USA (a Čejka)

08.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Martin Laird vzal Justinu Roseovi pozici nejvýše postaveného neamerického hráče ve FedEx Cupu. Je zároveň prvním neamerickým vítězem na PGA Tour 2013, a to při patnáctém podniku sezony. Na ženském zámořském okruhu je letos odehráno šest akcí a tři z nich vyhrály Jihokorejky. Park In-bee dva a vyrovnala se tak Američance Stacy Lewis. Šampioni z uplynulého však mají jedno společné: jsou už léta usídleni ve Spojených státech.

Laird za mořem žije už třináct let, ačkoli základy golfu bral v klubu jménem Kirkintilloch, takže jeho původ mu nikdo nevezme. Titul z Valero Texas Open je jeho třetím v kariéře.

Byla to poslední šance pro nenápadného Skota, hrajícího už šestým rokem zámořský okruh, jak se dostat na Masters. Laird ho hrál už v předchozích dvou letech po vítězství na Arnold Palmer Invitational. V roce 2011 si na něm vytvořil prozatimní nejlepší výsledek na majoru, tehdy skončil dvacátý. Naproti tomu například na US Open ani jednou ze čtyř účastí neprošel cutem a nijak zvlášť dobře si nepočínal ani ve své vlasti – na British Open skončil v cutu třikrát, loni byl na 72. pozici.

Park se ze Soulu přestěhovala do USA ještě jako nezletilá, po čtyřech letech hraní golfu. Kraft Nabisco Championship jí vyneslo už druhý major titul kariéry. Patřila k zázračnýmm korejským děvčatům a jako amatérka dostávala sponzorské pozvánky na velké turnaje. Avšak LPGA jí odmítla udělit členství, ačkoli už v sedmnácti měla dokončenou střední školu. Krátce proto nastoupila na University of Nevada, ale jakmile dospěla do plnoletosti, přestoupila k profesionálkám a přes třetí místo ve finančním žebříčku Futures Tour se kvalifikovala na velký okruh, kam patří nepřetržitě od roku 2007.

Napůl Američanem je také Benjamín Alvarado, občan Chile. Také tento vítěz turnaje Web.com Tour absolvoval V USA vysokoškolská studia, a to na Arizona State University. On ani Alex Čejka, jenž na tomtéž podniku obsadil 29. místo, není typickým Američanem, i když dlouhá léta žil ve stejném městě jako Park In-bee, tedy v Las Vegas. Narodil se jako Čech, oficiálně vystupuje jako Němec.

Martin Laird (30 let, Velká Británie, jediný Skot s plnou hráčskou kartou na US PGA Tour)
– postoupil ze 157. místa FedEx Cupu na osmnácté;
– do Spojených států přesídlil v sedmnácti, asbolvoval Colorado State University a bydlí v arizonském Scottsdale;
– předloni spolu se Stephenem Gallacherem reprezentoval Skotsko na Světovém poháru (dělené 4. místo);
– rekord hřiště TPC San Antonio drží společně s Mattem Everym, jenž na něm 63 ran zahrál na loňském Texas Open;
– po pěti letech se stalo, že až výhra týden před Masters zajistila někomu účast, předtím to byl Johnson Wagner na Houston Open 2008.

Park In-bee/Pak In-pe (24 let, Korejská republika, nejmladší vítězka Women´s US Open)
– mezi jejími četnými amatérskými americkými úspěchy vyniká titul z U.S. Girls‘ Junior 2002;
– jako amatérka hrála jako šestnáctiletá US Open a Kraft Nabisco Championship poprvé o dva roky později, tam už prošla cutem (72. místo);
– loni získala Vare Trophy pro hráčku s nejnižším průměrným skóre na jedno kolo;
– má na kontě čtyři výhry na JLPGA Tour;
– vyhrála čtyřikrát při šestnácti po sobě jdoucích startech.

Benjamín Alvarado (27 let, Chile, pětinásobný reprezentant své země na Světovém poháru)
– vyhrál Brasil Classic Presented by HSBC z Web.com Tour na hřišti Sao Paulo GC výkonem -19 o ránu před Dawiem van der Waltem z Jižní Afriky.

Wade Ormsby (33 let, Austrálie, třikrát uspěl v Q-School European Tour, třikrát o status přišel)
– vyhrál Panasonic Open India ze série Asian Tour na hřišti Delhi GC v Dillí výkonem -9 o ránu před Boonchu Ruangkitem z Thajska.

 

.