Šampioni týdne: Cabrera v play-off vítězný

22.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ángel Cabrera, vítěz Masters 2009

Raphaëla Jacquelina popadla malá euforie, když proměnil putt do birdie na deváté jamce play-off proti Maximilianu Kiefferovi a vyhrál Open de Espaňa. Takhle dlouho se na European Tour o titul dosud hrálo jen jednou (KLM Open 1989, José María Olazábal, Roger Chapman, Ronan Rafferty). Naopak Suzann Pettersen půl dne předtím na LOTTE Championship a Graeme McDowell o několik hodin později na RBC Heritage rozhodli play-off v nejkratší možné době, tedy hned na první přidané jamce. A oběma stačil par.

Fenomén play-off je nevyzpytatelný, na některých turnajích pořadatelé využívají více jamek, jinde se hraje pouze osmnáctka, aby lidé s nejdražšími vstupenkami měli dění přímo na očích. Je otázka, zda všichni o prodlouženou stojí. Co třeba onen nešťastník, trefený Jacquelinovým drivem, když spolu s Kiefferem zdolávali nástrahy finálové jamky pošesté? Ležel si jen tak na trávě a podle všeho vůbec nevnímal, oč v tu chvíli jde hráčům. A soumrak už byl nebezpečně blízko

Kdyby se měli devětkrát na odpaliště vrátit McDowell a jeho protivník Webb Simpson, asi by vítězný Severoir větrné počasí tolik nechválil. A diváci by měli s padajícím chladem zaděláno na rýmu či něco horšího. To je stinná stránka play-off.

Jsou sporty využívající pro určení vítěze pomocná kritéria. Například výsledek ve finálovém kole. Při jeho uplatnění v golfu by se bývala na Havaji neradovala Pettersen, ale její soupeřka v play-off Lizette Salas. Zahrála v neděli 62 ran (-10) a doplatila na ránu do vody na první jamce rozehrávky. Však si taky třiadvacetiletá Američanka dodala odvahy do další kariéry: „Jsem tu, abych vyhrávala, ne abych cestovala po světě. Jsem tu, abych získávala tituly a změnila svět golfu!“

Zrušit play-off by ale určitě nechtěli milovníci statistiky. Osobní bilance v rozehrávce se každému hráči počítá zvlášť a čerstvě si ji vylepšil také Ángel Cabrera. Ano, týden po Masters, kde podlehl Adamu Scottovi, až na první dodatečné jamce (čtyřparová osmnáctka) porazil svého krajana Rafaela Gómeze. Cabrera na závěr předvedl birdie, to však není nic proti tomu, že chvíli předtím tady vystřihl eagle a tímto drtivým závěrem si prodloužení turnaje vynutil.

Graeme McDowell (33 let, Severní Irsko, vítěz Palmer Cupu 2000, Walker Cupu 2001, Seve Trophy 2005 a 2009, Royal Trophy 2006 a Ryder Cupu 2010 a 2012)
– chybí mu ještě výhra ve Světovém poháru, kde třikrát reprezentoval;
– 17. a 12. na Masters, ale čtyřikrát neprošel cutem, naposledy letos;
– na RBC Heritage nejlepší ve statistice scrambling (záchrana výsledku bez zasažení greenu v regulaci), až jedenapadesátý v délce drivů;
– má vlastní značku oblečení u firmy Kartel;
– Royal Bank of Canada (RBC) je i jeho osobním sponzorem.

Raphaël Jacquelin (38 let, Francie, osminásobný reprezentant své země na Světovém poháru)
– má na kontě patnáct startů na majorech, z toho devět na British Open, kde byl předloni osmý, nikdy nehrál Masters;
– ze 146. místa světového žebříčku pronikl do první stovky, je teď 95.;
– letos bylo až doposud jeho nejlepším výsledkem 30. místo na Omega Dubai Desert Classic;
– v jeho prvním play-off kariéru mu byl soupeřem rovněž Němec, na Dunhill Championship v roce 2004 prohrál s Marcelem Siemem;
– se čtyřmi tituly je druhým Francouzem v historické tabulce podle počtu vítězství na European Tour, o dva víc má Thomas Levet.

Suzann Pettersen (32 let, Norsko, v roce 2007 vítězka šesti různých turnajů na třech kontinentech)
– letos už vyhrála World Ladies Championship v Číně, započítávaný do Ladies European;
– posunula se na sedmé místo v historické tabulce hráček s nejvyšším součtem turnajových prémií na LPGA Tour, už se blíží desetimilionové hranici (9 796 708 dolarů);
– posunula se na třetí místo v bodování Player of the Year na LPGA Tour;
– blížící se LPGA Championship je jediný major, který vyhrála (2007);
– v Evropě bude letos hrát jen dvakrát, na British Open v St Andrews a Evian Championship poblíž Lausanne.

Alex Aragon (34 let, Spojené státy americké, narozen v Mexico City)
– vyhrál WNB Golf Classic ze zámořské Web.com Tour na hřišti Midland CC v Texasu výkonem -16 před krajanem Byronem Smithem.

Bernhard Langer (55 let, Německo, pětadvacátý na letošních Masters)
– vyhrál Greater Gwinnett Championship z Champions Tour na hřišti TPC Sugarloaf v Duluthu v Georgii výkonem -10 o tři rány před Američany Tomem Lehmanem a Tomem Pernicem Jr.

Ángel Cabrera (43 let, Argentina, poražený finalista play-off letošních Masters)
– vyhrál Abierto del Centro ze série PGA Latinoamérica na hřišti Córdoba Golf Clubu v Argentině na první jamce play-off nad o dva roky starším krajanem Rafaelem Gómezem.

Jake Roos (32 let, Jižní Afrika, v roce 2005, kdy se profesionalizoval, jihoafrická amatérská jednička)
– vyhrál The Golden Pilsener Zimbabwe Open ze série Sunshine Tour na hřišti Royal Harare Golf Clubu v Zimbabwe výkonem – 14 o ránu před krajanem Darrenem Fichardtem a Italem Franceskem Laportou.

Jošinobu Cukada (43 let, Japonsko, dosud nikdy v kariéře nevydělal tolik co teď, 26 milionů jenů)
– vyhrál Tokken Hommate Cup ze série Japan Tour na hřišti Token Tado Country Clubu v Nagoji výkonem -9 o čtyři rány před dalšími v pořadí.