obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Šampioni letí na Havaj zahájit turnaj v polynéském duchu

03.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jonathan Byrd, vítěz Tournament of Champions 2011.

Zahajovací turnaj nové sezony US PGA Tour začne letos až v pátek před polednem, ale na místě se vyplatí být už v 9:30 lokálního času. Pořadatelé z havajské Kapaluy připravili slavnostní ceremoniál ve stylu „Aloha“.

Známý pozdrav, rozšířený už dávno mimo tichomořské souostroví, je zároveň výrazem pro klid, náklonnost a soucit. Nad areálem Plantation Course, kam jsou zváni pouze vítězové jiných zámořských turnajů, se ponesou slova modlitby původních obyvatel, přednesená odborníkem na místní kulturu Cliffordem Naeolem.

Po něm vystoupí účinkující z Polynéského kulturního centra s programem nazvaným Ha-Breath of Life. Jak řekla ředitelka turnaje Nany Cross, přihlížející by při představení skutečně měli ucítit dech havajského života.

„Bude to dávný příběh o putování chlapce, prodchnutý havajským duchem. Bude to jímavé představení, které umožní publiku dýchat skutečnou Havaj,“ uvedl šéfka.

Slibovaná šou možná naláká návštěvníky i do samotného polynéského střediska, pojatého na poměrně rozsáhlé ploše jako skanzen. V areálu je sedm vesnic, ukazujících originální životní styl obyvatel sedmi tichomořských regionů: Fidži, Havaje, Samoy, Tahiti, Tongy, Nového Zélandu a Velikonočních ostrovů. Důraz je kladen na staletý odkaz přátelského lidu Pacifiku, jehož přirozeností byly zábava a mírové soužití.

Všechno je samozřejmě plné květinových věnců, kladených kolem krku, a bohatých hodovních stolů. Pohostinnost prokázali i současní hostitelé, protože na čtvrteční pro-am pustí diváky zdarma a vstupenky na čtyři turnajová kola včetně pondělního finálového nebudou platit mládež do 18 let, aktivní i penzionovaní vojáci ani jejich doprovod.

Golf je ostatně zařazen mezi třicet věcí, které by si turisté v Maui, dějišti sezonní overtury Tournament of Champions, neměli odpustit. Vedle pozorování velryb, všemožných outdoorových aktivit a vnímání vůně květin se tady a na sousedních ostrovech Lanai a Molokai nabízí čtrnáct hřišť. Mnohá z nich jsou mistrovská a designéry byly často známé osobnosti.

Aby zvýraznili svou přívětivost, havajští pořadatelé umožní divákům vzít si na Plantation Course své mobilní telefony. „Staly se důležitou součástí běžného života a my chápeme, že je těžké žádat po lidech, aby se odpojili,“ komentovala rozhodnutí Cross. „Očekáváme, že fanoušci budou respektovat pravidla a opatření odpovídající povaze akce.“

Požadavek na diváky zní, aby své hovory vyřizovali pouze na označených místech. Psát a číst esemesky, stejně jako stahovat data budou smět i na hřišti, ale jen v přestávkách mezi údery předních profesionálů.