Šampiona dělá víra v sebe v krizi

21.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Webb Simpson a Jin Jeong

Webb Simpson zahrál při svém vítězství na Shriners Hospitals for Children Open čtyřikrát bogey. Ve třech případech dokázal tuto chybu napravit hned na následující jamce prostřednictvím birdie, ve třetím kole to dokázal „ob jamku“ v samém závěru – bogey 16, birdie 18.

Jin Jeong ztrácel na ISPS Handa Perth International mnohem častěji. V jednotlivých kolech zahrál tři, čtyři a dvě bogey, to finálové začal dokonce double bogey na jedničce. Přesto vyhrál. Oba šampioni z minulého prokázali, že bez vysokého sebevědomí nelze uspět.

U Simpsona nešlo jen o to, že víru ve vlastní schopnosti uplatil bezprostředně na hřišti. Před třemi lety získal svůj první titul a loni ti dokázal dvakrát zopakovat. Zkrácená sezona 2013 mu však takový úspěch nepřinesla. „Trápilo mě to. Mým cílem je být každou sezonu lepší a lepší. Cítil jsem, že moje hra se zlepšila, ale nikdy jsem se nedostal do hry o vítězství. Ujišťoval jsem se, že je to otázka času,“ popsal myšlení skutečných vítězů osmadvacetiletý Američan, jenž na začátku nové sezony PGA Tour prodloužil alespoň „kalendářní“ sérii let s turnajovou výhrou na kontě.

Třiadvacetiletý Jeong má na kontě teprve první tak výrazný úspěch. Došel si pro něj proto, že zvládl svoji hlavu. „Byl jsem nervózní, třásl jsem se,“ přiznal se později ke svému rozpoložení na začátku nedělního programu, který odstartoval tak špatně. „Ale získal jsem nad tím kontrolu a vydrželo mi to celý den,“ dodal k dění na australské půdě, kde musel podstoupit play-off s obdivovaným Angličanem Rossem Fisherem.

Do kategorie šampionek s vysokým sebevědomím je nutné zařadit i Amy Yang, která nejenže zahrála birdie na poslední jamce finálového kola LPGA KEB-HanaBank Championship a dostala se do rozehrávky s jihokorejskou krajankou Hee Kyung-seo, ale hlavně dokázala totéž na pětiparu č. 18 zopakovat právě v play-off. Je jí teprve čtyřiadvacet, a tak se to nezdá, ale na americkém okruhu čeká dvojnásobná vítězka turnajů Ladies European Tour už skoro sedm let. A proč to přišlo teď? „Postupně jsem získala vyšší sebejistotu, když jdu na ránu,“ svěřila se.

Šampioni týdne:

Webb Simpson (28 let, Spojené státy americké, golfové stipendium získal přes nadaci Arnolda Palmera)
– vítěz US Open 2012 (první a zatím jediný major);
– vítěz Walker Cupu i Palmer Cupu 2007 a Presidents Cupu 2011 a 2013, poražený z Ryder Cupu 2012;
– ziskem 1,08 milionu dolarů překonal patnáctimilionovou hranici v turnajových příjmech dosavadní kariéry;
– na TPC Summerlin byl druhý ve statistice greeny v regulaci;
– už byl pátý ve světovém žebříčku, aktuálně se posunul na 17. místo.

Jin Jeong (23 let, Korejská republika, v roce 2010 nejlepší hráč světového amatérského žebříčku)
– vítěz Tasmanian Open 2010 (jako amatér);
– nejlepší amatér British Open 2010, obsadil dělené 14. místo;
– letos neuspěl v první fázi Q-School ani na European Tour ani na Web.com Tour;
– v Perthu byl až 64. v délce drivů;
– ve světovém žebříčku se z 1052. příčky posunul na 336.

Amy Jang (24 let Korejská republika, nejmladší vítězka na LET – titul na ANZ Ladies Masters získala ve věku 16 let a 192 dní)
– vyhrála LPGA KEB-HanaBank Championship na hřišti Sky 72 Golf Clubu v korejském Inčchonu na první jamce play-off nad krajankou Hee Kyung-seo. V součtu tří kol dosáhly shodného skóre -9.

Nacho Elvira (26 let, Španělsko, letos na Open de Espaňa poprvé prošel cutem na European Tour)
– vyhrál The Foshan Open ze série Challenge Tour na hřišti Foshan Golf Clubu v čínském Ši-šanu výkonem -14 o dvě rány před trojicí konkurentů.

Michael Allen (54 let, Spojené státy americké, na US PGA Tour byla jeho maximem tři druhá místa)
– vyhrál Greater Hickory Kia Classic at Rock Barn na hřišti Rock Barn G&S v Conoveru v Severní Karolině ze série Champions Tour na první jamce play-off nad krajanem Olinem Brownem. V součtu čtyř kol dosáhli oba výkonu -13.

Ryan Blaum (30 let, Spojené státy americké, účastník US Open 2009 – neprošel cutem)
– vyhrál Aberto do Brasil presented by Credit Suisse ze série PGA Latinoamérica na hřišti Gavea Golf Clubu v Riu de Janeiro na první jamce play-off nad Argentincem Alanem Wagnerem. V součtu čtyř kol dosáhli oba výkonu -11.

Ulrich van den Berg (38 let, Jižní Afrika, sedmé vítězství v rozmezí třinácti let na jihoafrickém okruhu)
– vyhrál BMG Classic ze série Sunshine Tour na hřišti Glendower Golf Clubu v jihoafrickém Johannesburgu výkonem -15 o pět ran před dvojicí konkurentů.

Scott Hend (40 let, Austrálie, desáté profesionální vítězství, pět na regionálních okruzích, pět na velkém asijském)
– vyhrál Venetian Macau Open ze série Asian Tour na hřišti Macau Golf and Country Clubu na Macau výkonem -16 o tři rány před Anirbanem Lahirim z Indie.

Kang Sung-hoon (26 let, Korejská republika, na US Open 2009 při jediném startu na majoru obsadil 39. místo)
– vyhrál Kolon Korea Open ze série OneAsia Tour na hřišti Woo Jeong Hills Country Clubu díky penalizaci dvou ran lídra Kim Hyung-tae za nedovolené založení hole.

Masanori Kobajaši (37 let, Japonsko, páté profesionální vítězství v kariéře)
– vyhrál Japan Open ze série Japan Tour na hřišti Ibaraki Golf Clubu v japonském Ibaraki výkonem -10 o tři rány před krajanem Koumeiem Odou.

 

.