Šampion týdne: Woods zranitelný i duchapřítomný

13.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Když se hraje The Players Championship, na západní polokouli se golfové dění pozastaví. Jiné větší turnaje se o uplynulém víkendu konaly pouze v jiných časových pásmech, v Koreji a v Turecku. Oba měly své vítěze, respektive ten druhý vítězku. Při vší úctě k jejich špičkovým výkonům ale tentokrát všechno dění zastínily události na Floridě, a to v době, kdy se na Dálném Východě už rozbíhal den a na Egejské Riviéře panovala noc.

Co si ale počít s popisováním šampiona, když se jím stane Tiger Woods? Není nic, co bychom o něm nevěděli, leda něco, co by z nějakého důvodu sám tajil. A tak budiž řečeno, že to byla první turnajová výhra, při které na Američana u posledního greenu čekala jeho nová partnerka Lindsey Vonn.

A to je vše? Ne, kdepak, o sedmatřicetiletém fenoménovi golfové hry jsme se dozvěděli ještě něco. Je zranitelný. Ale je zároveň duchapřítomný. Obojí na něj prozradil závěr nedělního finálového kola, hlavně jamka číslo 14 a ty, co přišly po ní.

Čtrnáctka je potměšilá jamka, malé popíchnutí architekta Petera Dye. Vypadá jako dvojitý dogleg, táhnoucí se kolem vodní překážky, ale nejlepší profesionálové si se zakřivením fairwaye nedělají samozřejmě hlavu, pálí přímočaře směrem k praporku. Někdy jim to ale uletí, tak jako Woodsovi, doleva do vody.

Někdy? Čerstvý dvojnásobný vítěz Players má na tomto čtyřparu ve své kariéře bilanci +13. V tomto ročníku se zde chyby dvakrát vyvaroval, ale ve druhém kole tady zapsal bogey a ve finále double bogey. V tu chvíli ztratil náskok dvou ran v čele průběžného pořadí. „To se stane, to patří k věci,“ komentoval Woods o několik desítek minut později svou zataženou ránu. Aby to odlehčil ještě víc, zmínil se o tom, že v Den matek způsobil své matce Kultidě doma u televizní obrazovky asi újmu na zdraví.

Nešlo ale jen o hook do vody. Následovala nedobrá přihrávka, jíž se jen přiblížil ke greenu, místo aby hrál na něj, pak chip a dva putty místo kýženého jednoho. „Pořád jsem se dělil o vedení a říkal jsem si, že když zbytek kola odehraju pod parem, nejhůř mě čeká play-off,“ doplnil.

Tak to byl Woods zranitelný. A teď Woods duchapřítomný. Na patnáctce se totiž v jeho hře schylovalo k další ztrátě. To je ten čtyřpar, kde z mistrovského odpaliště přes vodu sotva vidět velmi úzká fairway, a ještě se musí klasicky počítat s hadovitým bunkerem kolem ní. „Zahrát po double bogey ještě bogey, to už by bylo slabší,“ připustil.

Jeho přihrávka devítkou železem byla z rodu nevydařených a skoro se zdálo, že ve finále se Woodsova hra rozsype. Přehrál green a byl v levé části roughu, odkud čipoval do místa vzdáleného dva metry 30 od jamky. „Rána, která to všechno lámala, byl putt na patnáctce,“ řekl pak. Proměnil do paru, získal zpět svou sebedůvěru, na následném pětiparu č. 16 zahrál birdie a závěr hřiště zvládl v normě. „Zůstal jsem trpělivý,“ zopakoval známou golfovou mantru.

A když je řeč o problémech šampiona s vodou, je dobré ještě připomenout tytéž trable poraženého. Sergio García, jenž měl největší šanci vtáhnout Woodse do play-off, dvakrát utopil míč na tříparové sedmnáctce a bylo po nadějích. „Ta jamka mi v minulosti spíš seděla, tentokrát mě vytrestala. Takový je její charakter a je potřeba ji mít v oblibě za to, jaká je,“ řekl smířeně. García vyhrál v Ponte Vedra Beach v roce 2008 a tehdy o svém prvenství rozhodl právě skvělou přihrávkou na ostrovní green v play-off. Tentokrát mu to nevyšlo.

Tiger Woods (37 let, Spojené státy americké, se 78 výhrami druhý v historické tabulce US PGA Tour za Samem Sneadem – 82)
Vyhrál The Players Championship ze série US PGA Tour na hřišti Stadium Course TPC Sawgrass v Ponte Vedra Beach na Floridě výkonem -13 o dvě rány před trojicí konkurentů.
 
Lee-Ann Pace (31 let, Jižní Afrika, všech pět předchozích výher na LET získala v roce 2010)
Vyhrála Turkish Airlines Ladies Open ze série Ladies European Tour v National Golf Clubu v tureckém Beleku výkonem -3 o ránu před trojicí soupeřek.
 
Ryu Hyun-woo (31 let, Jižní Korea, loni získal první profesionální titul na Japan Tour)
Vyhrál GS Caltex Maekyung Open Championship ze série OneAsia Tour na hřišti Namseoul Country Clubu výkonem -14 o ránu před krajanem Kimem Do-hoon.