Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Šampion si může dovolit chyby

04.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Je tu další hráč, jenž udělal postupný krok k největším výhrám, jakých může profesionální golfista dosáhnout. Dustin Johnson vyhrál svůj první podnik minisérie World Golf Championship, a jelikož už se předtím prosadil nejprve na řadových turnajích a pak na hodnotnějších akcích play-off zámořské PGA Tour, může směle zamířit na tituly z The Players a hlavně z majorů. V devětadvaceti letech má nejen dost sil a chuti, ale také zkušeností a trpělivosti, jak ostatně sám řekl.

Na HSBC Champions dosáhl Johnson vítězství nad hráči, kteří už vyšších poct dosáhli. Druhý skončil Ian Poulter, jenž sice nemá major, ale na WGC zvítězil dvakrát, naposledy loni právě na čínském turnaji. K tomu přidejme tři Ryder Cupy. Graeme McDowell v týmové soutěži slavil dvakrát a v individuální nejvíc před třemi lety po US Open. právě tam ztratil Johnson náskok a sám se připravil o velký úspěch, k jakému nyní bude směřovat.

Právě McDowell, jenž v Šanghaji zahrál o víkendu dvakrát 64, přesto zaostal za vítězným Američanem o čtyři rány, řekl na jeho adresu: „Ano, dělá chyby. Ale když máte hru na tak vysoké úrovni jako on, můžete si pár chyb dovolit. Je to velice atletický, špičkový hráč s talentem a kvalitou.“ Poulter k tomu dodal: „Patnáct birdie a k tomu eagle za víkend je hodně dobrý golf. Dustin to dotáhl do konce, bylo to fajn být v tomhle flightu.

Tvořili ho v neděli všichni tři jmenovaní a od začátku do konce mezi nimi panovala přátelská a pozitivní atmosféra. Johnson se tak dostal k zajímavému double: vyhrál zahajovací turnaj zámořské sezony 2013 (Hyundai Tournament of Champions na Havaji), a v triumf proměnil i svůj první start v modifikované sezoně PGA Tour 2013/14. Zároveň to znamená, že zvítězil v každé ze svých sezon po vstupu na velký okruh. Je jich zatím sedm a před ním to dokázal naposledy Tiger Woods.

Chce-li svého úspěšnějšího krajana napodobovat dál, musí jít jako ohař po majoru. „Víte co? Když budu hrát jako v tomto týdnu, jeden vyhraju. Určitě ano,“ řekl sebejistě.

Šampioni týdne:
Dustin Johnson (29 let, USA, vítěz Walker Cupu a Palmer Cupu 2007, Presidents Cupu 2011, dva Ryder Cupy prohrál)
– má osm titulů na PGA Tour, to je nejvíc z hráčů pod třicet let;
– zisk 1,53 milionu dolarů je jeho nejvyšší v kariéře, přehoupl se přes hranici 20 milionů získaných na prize money;
– postoupil ze 23. na 12. místo světového žebříčku;
– do play-off PGA Championship 2010 se nedostal vinou dvou trestných ran za nedovolené založení hole v pískové překážce;
– jeho caddiem je bratr Austin Johnson.

Gwladys Nocera (38 let, Francie, třinácté vítězství v profikariéře, letos druhé po Allianz Slovak Open)
– vyhrála China Suzhou Taihu Open ze série Ladies European Tour na hřišti Suzhou Taihu International Golf Clubu v čínském Šu-čou výkonem -15 o dvě rány před Španělkou Carlottou Ciganda.

Shiv Kapur (31 let, Indie, třetí profititul, z toho jeden na Asian Tour, dva na Challenge Tour)
– vyhrál Dubai Festival City Challenge Tour Grand Final hosted by Al Badia Golf Club, finálový turnaj European Challenge Tour, na hřišti Al Badia GC by InterContinental v Dubaji ve Spojených arabských emirátech výkonem -16 o čtyři rány před dvojicí konkurentů.

Andrea Pavan (24 let, Itálie, čtyři vítězství na Challenge Tour, z toho dvě letos)
– vyhrál Order of Merit letošní Challenge Tour ziskem 147 811 eur před Josém-Filipem Limou z Portugalska (123 697) a Američanem Brooksem Koepkou (119 423).

Fred Couples (54 let, USA, deváté vítězství na Champions Tour)
– vyhrál Charles Schwab Cup Championship, finálový turnaj Champions Tour, na hřišti TPC Harding Park v San Francisku v Kalifornii výkonem -17 o šest ran před trojicí konkurentů.

Kenny Perry (53 let, USA, letos tři tituly na Champions Tour
– vyhrál Charles Schwab Cup, bodové pořadí Champions Tour, ziskem 3 273 bodů před Němcem Bernhardem Langerem (2 861) a krajanem Fredem Couplesem (2 425)

José de Jesús Rodríguez (Mexiko, druhé vítězství na latinoamerickém okruhu)
– vyhrál Arturo Calle Colombian Classic presentado por Avianca ze série PGA Latinoamérice na hřišti San Andrés Golf Clubu v kolumbijské Bogotě v play-off nad Kolumbijcem Manuelem Villegasem; v součtu čtyř kol dosáhli oba výkonu -14.

Tjaart Van der Walt (39 let, Jižní Afrika, premiérové profivítězství od roku 1996, co přešel od amatérů)
– vyhrál Lion of Africa Cape Town Open ze série Sunshine Tour na hřišti Royal Cape Golf Clubu v Kapském Městě výkonem -14 o šest ran před krajanem Michaelem Hollickem.

Juta Ikeda (37 let, Japonsko, jedenácté vítězství na JGTour)
– vyhrál Mynavi ABC Championship ze série Japan Tour na hřišti ABC Golf Clubu v prefektuře Hjógo v play-off nas Jihokorejcem S. K. Ho; v součtu čtyř kol dosáhli oba výkonu -15.