Saltman nese stigma podvodníka, na jeho přestupek doplatili i bratři

03.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

„Vím, že spousta hráčů se mnou sympatizuje,“ dodal si odvahy Elliot Saltman pro svůj návrat na scénu. Hrát oficiální akce PGA nesměl tři měsíce kvůli několikerému porušení pravidel.

Devětadvacetiletý Skot je ve startovním poli Spanish Open a hřiště Real Club de Golf El Prat u Barcelony prověří, jak po dobu nucené přestávky trénoval.

Případ jeho přestupku na turnaji Russian Challenge Cup je lehce sporný. Saltman se proti trestu sice neodvolal, ale cítí se být nevinným. „Přesto čekám, že někteří mě přivítají chladně. Bude to těžké, ale musím se s tím vypořádat,“ řekl v rozhovoru pro BBC.

„Chtěl bych znovu říci, že jsem nepodváděl. Nikdy a nevěřím, že bych udělal něco špatně,“ stojí si za svým.

Problém je v tom, že proti jeho hlasu byly hned dva. Partneři z flightu Stuart Davis a Marcus Highley se shodli, že Skot nejméně v pěti případech vrátil na greenu svůj míč blíž k jamce, než v jaké poloze byl při markování.

Proto Saltmana rozhodčí přímo na moskevské akci Challenge Tour diskvalifikovali a turnajový výbor European Tour mu v lednu vyměřil zákaz činnosti.

„Byly to krušné měsíce. Potkával jsem lidi, kteří mě neznali, jenom se o mně dozvěděli z médií, a přitom zpochybňovali moji bezúhonnost. To bolelo,“ snažil se vyvolat lítost skotský profesionál.

V kariéře mu nic zvláštního neuteklo. Přišel jen o jeden turnaj. Na pozvánku pořadatelů se dokonce zúčastnil únorového Open de Murcia z minisérie Hi5 Tour, která nepatří do jurisdikce European Tour.

Vypadalo to, že by snad mohl startovat na Sicilian Open, ale proti se postavil sám Ernie Els: „Trest značí vinu. Snad je na místě jistá shovívavost při prvním takovém případu, ale profesionál by měl vědět, jak se markuje míč.“

Sám Jihoafričan potvrdil, že spousta hráčů se nebude rozpakovat a dá Saltmanovi najevo svůj tvrdý postoj k jeho přestupku.

„Je to těžké stigma a bohužel ho ponesu po zbytek svého života,“ snažil se najít cestu z problému ven potrestaný.

Potěšen mohl být tím, že organizátoři katalánského turnaje zapomněli na diskriminační postup, jaký se nabízel, a zařadili Saltmana do startovního pole podle pořadí na listině čekatelů, když se uvolnilo místo.

Potrestaný Skot si tento post zajistil solidním umístěním v loňské kvalifikaci European Tour. Uspěl v ní i jeho bratr Lloyd a oba se na Spanish Open sejdou.

On i třetí a zatím nejméně úspěšný ze tří sourozenců Zack Saltman pravděpodobně doplatili na bratrův přestupek ztrátou sponzora. Na začátku března oznámila pojišťovna Aegon konec finanční podpory všech tří, přestože to v prohlášení odmítla dát do souvislosti s Elliotovým trestem.