Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

LPGA – Safeway Classic

02.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Suzann Pettersen

LPGA Tour – Safeway Classic Presented by Coca-Cola, Columbia Edgewater Country Club, Portland, Oregon, USA
(29. srpna – 1. září 2013, časový posun: -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Tak trochu útrpně sledovala trápení bývalé světové jedničky Tseng Ja-ni, ale hlavně se nenechala rozhodit a šla za svým. Suzann Pettersen se hra dařila, zahrála 67 ran (-5) a s celkovým skóre -20 si zajistila turnajový titul. O dvě rány za ní druhá skončila další z nedávných hráček číslo 1 ve světovém žebříčku, Američanka Stacy Lewis. Němka s českými kořeny Sandra Gal zapsala 69 (-3), což ji vrátilo do top 10, na dělené šesté místo. Thajka Tseng po výbuchu v podobě zápisu 78 (+6) spadla na dělenou devátou pozici.
Vítězná Norka přitom nezačala finále příliš šťastně. Společně s Tseng na tříparové dvojce hrály double bogey. Jenže asijská golfistka procházející obdobím herní krize chybovala dál, kdežto Pettersen nabrala opačný kurz. Ještě na první devítce byla už tři rány pod parem, převzala vedení a náskok zvyšovala. Navzdory bogey ze šestnácté jamky udržela prvenství, v letošní sezoně druhé a celkově dvanácté na LPGA Tour.
Další pořadí: 3. Salas (-17), 4. Kerr (-16), 5. Masson (-15), 6. Gal, Piller (-14), 8. Webb (-13), 9. Tseng, Thompson, Phatlum (-12), 15. A. Mijazato, Shin, N.Y. Choi (-11), 26. Wie (-9), 30. Ciganda (-8), 38. Pak (-7), 72. Sergas (+1).

Sobota – 3. kolo
Patnáctkrát vyhrála turnaj a ještě loni byla Tseng Ya-ni velkou vládkyní ženského golfu, s překvapivou rychlostí ale vyklidila pozici. Teď se připomněla tím, že s průběžným skóre -18 převzala vedení. „Už jsem dlouho nebyla v tiskovém středisku, je hezké se po takové době sem vrátit,“ začala svůj proslov hráčka, která vyhrála pokaždé, když byla po sobotě v samostatném či děleném vedení. Tady si do finále navíc přinese náskok tří úderů před Norkou Suzann Pettersen a Thajkou Pornanong Phatlum. Ta neudržela své tempo a po výkonu 71 (-1) přenechala jiné asijské hráčce své postavení. To své neudržela ani Sandra Gal. Němka českého původu přinesla výsledek 73 (+1) a klesla na dělenou 15. pozici. Gal poznala, že hrát příliš mnoho bogey se na tomto hřišti nevyplácí, měla jich pět. Kdo se jich vyvaroval, dostal se hodně nízko.
Pettersen si všimla, kdo je její hlavní konkurentkou v boji o titul: „Vím, že prošla těžkým obdobím. Sama jsem jí řekla, aby neztratila trpělivost, protože je příliš dobrá hráčka na to, aby to vzdala.“ Spolu s Tseng je autorkou téhož výsledku 63 (-9) i Švédka Anna Nordqvist, momentálně na dělené čtvrté pozici. Není to však to nejlepší ze třetího dne, přestože Nordqvist hrála i eagle a Tseng jedenáct birdie. Tolik jich má na kontě i Američanka Austin Ernst a pomohla si tím k osobnímu rekordnímu výkonu 62 (-10). Nebýt triple bogey ze druhého kola, mohla být ještě výš než na současné 12. pozici (-12).
Další pořadí: 4. Nordqvist, Pressel, S. Lewis, Salas (-14), 8. Webb, Kerr, Masson (-13), 15. Gal (-11), 17. N.Y. Choi, Thompson (-10), 21. J.Y. Shin (-9), 28. Pak (-8), 47. Ciganda, A. Mijazato (-6), 54. Wie (-4), 77. Sergas (E).

Pátek – 2. kolo
Jen o málo horším, přesto stále vynikajícím výkonem 66 ran (-6) si prvenství uchovala Pornanong Phatlum, jež se dostala na průběžné skóre -14. O jeden úder za ní je samostatně druhá Suzann Pettersen (-13). Norka je autorkou nejlepšího denního výkonu 63 (-9). Na třetí pozici se osamostatnila Němka českého původu Sandra Gal, jež udrfžela krok s vedoucí hráčkou, a tak je mezi nimi nadále rozdíl dvou ran. Blýskla se další Němka Caroline Masson, zapsala 64 (-8) a posunula se na samostatné čtvrté místo. Její odstup na lídryní činí tři rány.
Dostihnout Thajku i při špičkových výkonech je těžké, protože tentokrát vůbec nechybovala a navíc pokračovala ve skvělé práci na greenech. Dostala se na průměr 1,33 puttu na jamku. „Už předtím jsem hrála dobře, ale tohle je konečně turnaj, kde se cítím naprosto skvěle, mnohem líp než předtím. Věřím si a všechno jde najednou snáz,“ řekla třiadvacetiletá Phatlum. Také Pettersen je však ve velké pohodě. „Za sezonu hraju tolik turnajů, že zažiju spoustu různých situací, takže z téhle se mohu jen radovat. Zahrát 13 pod par po dvou kolech, to bych brala na kterékoli akci,“ pochvalovala si evropská hráčka.
Další pořadí: 5. Kerr (-10), 8. Tseng, Se Ri Pak, Thompson (-9), 11. N.Y. Choi, Gulbis, Shin, Webb (-8), 21. S. Lewis, A. Mijazato (-7), 41. Wie, Sergas, (-4),  51. Ciganda (-3).
Cutem neprošly:  Francella, Boeljon, Granada, Davies, Gustafson, Ch. Kim.

Čtvrtek – 1. kolo
Deset birdie a dvě bogey, tak se Pornanong Phatlum dobrala k nejlepšímu výsledku kola 64 ran (-8). Thajka se ujala vedení o jeden úder před Američankou Lexi Thompson a jednou ze tří hráček na dělené třetí pozici je také Sandra Gal. Němka českého původu ji s odstupem dvou ran na první místo okupuje společně s dvěma domácími golfistkami Cristie Kerr a Lizette Salas. Světová jednička Inbee Park ve startovním poli není, přestože ji oficiální server ženské zámořské série ještě ve středu evidoval mezi přihlášenými.
Phatlum se v pátém roce svého účinkování na LPGA tour ocitla v této roli poprvé, dokázala to nejlepším kolem kariéry. Klíčovým se ukázala být výměna putteru. S tím novým zahrálna na greenu jen dvaadvacetkrát. „Cítím se na tomhle hřišti velice dobře. A stejné je to s putterem,“ přitakala. Také Gal si pochvalovala, že proměnila několik šancí ze vzdálenosti od tří metrů výš. „Byla jsem zklamaná, že jsem se nedostala do týmu pro Solheim Cup, a pro zbytek sezony mě to velmi motivovalo,“ doplnila hráčka, jejíchž 66 ran je nejlepším letošním výkonem.
Další pořadí: 6. A. Mijazato, Tseng, S. Lewis, Wie (-5), 20. Shin, Petterssen (-4), 35. Pressel, Webb (-3), 51. N.Y. Choi, Sergas (-2), 76. Stanford (-1), 100. Davies (E), 117. Ciganda (+1), 135. Ch. Kim (+3).

Loňské premiérové vítězství Miky Mijazato korunovalo nejlepší sezonu této Japonky, mladší jmenovkyně slavnější a úspěšnějí Ai. To se sice také hrálo v Oregonu, ale na hřišti Pumpkin Ridge Golf Club, odkud se letos turnaj stěhuje do sousedství a ze tříkolového je rozšířen na čtyřkolový. Hřiště s parem 72 a měřící 5 912 metrů má pověst toho, kde se jamky sobě nijak zvlášť nepodobají, přestože se jedná o americkou parkovou klasiku. Přivítá tradičně zámořskou špičku včetně světové jedničky Inbee Park. Jihokorejka měla před rokem k tomuto postu ještě daleko, ale už naznačila třetím místem výkonnostní vzestup. Ve startovním poli je i Sandra Gal, zatímco Jessica Korda si dává přestávku. Zůstává většina členek vítězného evropského celku ze Solheim Cupu. Až na několik amatérek, mezi nimiž ovšem není vítězka z minulého týdne Lydia Ko, se všechny utkají o podíly z dotace 1,3 milionu dolarů (něco přes 25 milionů korun).

Odkazy: … Columbia Edgewater Satelitní mapa hřiště Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz