SA Open Championship

24.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – South African Open Championship hosted by the City of Ekurhuleni, Glendower GC, Gauteng, Jižní Afrika
(21. – 24. 11. 2013, časový posun: +1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Jihoafričané se hodně snažili, v první desítce mají početní převahu, přesto titul nepatří žádnému hráči hostitelské země, nýbrž Dánu Mortenovi Örumu Madsenovi. Díky výkonu 67 ran (-5) odrazil útok jednoho z domácích konkurentů Jbeho Krugera a předčil hlavního favorita Charla Schwartzela, jenž ztratil první místo vinou svého nejhoršího výkonu na turnaji 71 (-1). Madsen zakončil turnaj výkonem -19, Krugera a dalšího Jihoafričana Hennieho Ottu na děleném druhém místě za sebou nechal o dvě rány.
Pro pětadvacetiletého Seveřana, jenž zahrál v prvním kole čtyři bogey, v dalších dvou dohromady tři a na závěr žádné, je to první profesionální titul. „Cítil jsem, že tady zahraju dobře, ale že se dostanu až tak daleko, o tom se mi ani nesnilo,“ rozplýval se vítěz. „Zdejší hřiště se podobá mému domovskému,“ doplnil.
Schwartzelovy naděje na výhru se zhroutily na dvou jamkách. Vedle šesti birdie nemá vítěz Masters z roku 2011 sice žádné bogey, zato triple bogey z trojparu číslo 6 a double bogey ze čtyřparové jamky číslo 10. Z denních -3 se rázem dostal na +2 a už neměl dost sil na víc než na to, aby se vrátil aspoň na dělené čtvrté místo. Madsen rozhodl atakem v podobě tři birdie v rychlém sledu na jamkách 13, 15 a 16. V té chvíli za sebou nechal i Krugera, jenž v závěrečném kole zahrál 67 (-7). Lepší než on byl v neděli už jen další Jihoafričan Trevor Fisher Jr., a to o ránu.
Další pořadí:
12. J. Van Zyl (-11),  17. Levet (-10), 22. R. Fisher, Goosen (-9), 37. Fichardt (-5), 52. E. Molinari (-1).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Domácí golf se raduje, jeden z favoritů Charl Schwartzel se osamostatnil ve vedení a se sk skóre -15 má náskok jedné rány před Dánem Mortenem Örumem Madsenem a Italem Mariem Crespim. Lídr zapsal denní výsledek 69 (-3), což zdaleka nebylo nejméně pod par, ale ti, co hráli níž, měli z první poloviny turnaje větší ztrátu. Výkon dne 65 (-7) vynesl na průběžné čtvrté místo dalšího hráče pořadatelské země Hennieho Ottu, vítěze z roku 2011.
„Bylo to nahoru a dolů, ale mám dojem, že jsem udělal, co jsem měl,“ pravil Schwartzel, jenž ve větrných podmínkách zahrál pět birdie a dvě bogey. „Už jsem vyhrál pár turnajů v Jižní Africe, ale Africa Open je druhý nejstarší turnaj na světě a bylo by fantastické ho vyhrát,“ dodal.
Další pořadí: 11. J. Van Zyl (-9), 18.R. Fisher (-8), 27. Levet (-7), 44. E. Molinari (-2).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo

Posun ze nižších pozic nahoru znamená, že vedení převzala dvojice Marco Crespi, Charl Schwartzel. U druhého jmenovaného to není žádné překvapení, v domácím prostředí je stabilní příslušník světové špičky pevný v kramflecích. U nezkušeného Itala, jenž teprve nedávno úspěšně prošel skrze finálovou část Q-School, je to jiné. Přesto mají oba shodné průběžné skóre -12 a náskok jednoho úderu před samostatně třetím Mortenem Örumem Madsenem. Čtvrteční lídr Matthew Nixon klesl na dělenou sedmou pozici.
Crespi se o dvě rány zhoršil na 67 (-5), hrál šest birdie a jedno bogey, na hráče v jeho postavení je to ale i tak nadále obdivuhodné. Naopak Schwartzel se o dva údery zlepšil, ke svým 65 ranám se dostal značně krkolomně. Měl excelentní první devítku, k pěti birdie přidal eagle na pětiparové osmičce, která se k takovým zásahům nabízí. „Byla to taková ta devítka, kdy vám všechno jde samo. Proměnil jsem pár dobrých puttů a vypadalo to na hodně nízké skóre,“ přitakal. Jenže o samostatné vedení se Jihoafričan připravil ve druhé polovině programu, kde zapsal po třech birdie i bogey a umožnil Crespimu dostihnout jej. „Rozhodil mě neproměněný krátký putt na desítce, ale dokázal jsem se vrátit ke své hře,“ dodal Schwartzel. Lepší než on v druhém kole nikdo nebyl, ani žádný z jeho krajanů, ačkoli několik jich zůstává na dohled čelu výsledkové listiny.
Další pořadí:
24. Levet (-5), 33. R. Fisher (-4), 40. Van Zyl, E. Molinari (-3).
Cutem neprošli:
Goya, Van der Walt, Rock, Hansen, Duval, Fasth.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Už se blížil závěr, když člen jednoho z pozdních flightů Matthew Nixon zahrál na osmé a své předposlední jamce eagle. V tu chvíli přeskočil dva aktuální lídry, a jelikož parem na devítce završil výkon 64 ran (-8), udržel se samostatně na první pozici. Ve skórkartě má Angličan i jedno bogey, ale také sedm birdie. O jeden úder za ním se o druhé místo dělí Ital Marco Crespi a Jihoafričan Jbe Kruger. Další čtyři hráči pořadatelské země včetně favorizovaného Charla Schwartzela se drží v závěsu na dělené šesté pozici.
Nixon svého eaglu dosáhl těžkým chipem přes bunker, jeho míč nemířil na praporek, ale po zakřiveném greenu se svezl tam, kam bylo navrtáno. „Táta mi vždycky říká, že hraju špatně na pětiparech. A tady to nebyl zrovna světový odpal a druhá rána nic moc. Zato po té třetí čekám, že mě od táty čeká nějaká SMS,“ vtipkoval lídr, druhý na Russian Open z minulé sezony. Tady se znovu přiblížil prvnímu velkému úspěchu. „Cítím se dobře na greenech a když to tak půjde v dalších třech dnech, všechno bude v pořádku.“ Pro Crespiho úspěchem je už jen účast na turnaji. Kartu na European Tour si zajistil teprve před týdnem ve finálové fázi kvalifikace ve španělské Gironě. 
Další pořadí: 18. Caňizares, Levet (-3), 44. Van Zyl (-1), 65. E. Molinari (E),  103. Duval (+2).

Top 10 prvního kola:

Úvodní turnaj nové sezony European Tour se musí obejít bez hvězdného obhájce Henrika Stensona. Švéd se v neděli stal králem sezony, kterou na jihu Afriky tak úspěšně začal. Ve startovním poli budou ale jiná zajímavá jména z Evropy, právě Švédů v něm budou dvě desítky včetně Nicklase Fastha a Mikaela Karlberga, kteří už mají za sebou solidní výsledky. Přiletí Španěl Alejandro Caňizares, jenž se před zkaženým finálovým kolem držel v minulém týdnu v Dubaji ve hře o titul. O další návrat po zdravotních problémech se bude pokoušet rydercupový vítěz z roku 2010 Edoardo Molinari, silná skupina dorazí z různých částí Británie, překvapit může kdokoli z domácích mužů a zejména Charl Schwartzel, ale i Jbe Kruger či Darren Fichardt nemusí svou kvalitu nijak dokazovat.

Hřiště je jiné než loňské, to letošní má par 72 a měří 6 914 metrů. Má zrádné kratší tříparové jamky a je zasazeno do bujné přírody, něco úplně jiného, než co Stenson absolvoval v poušti jednoho z arabských emirátů. Hraje se o podíly z dotace 1,1 milionu eur (29,87 milionu korun).

Odkazy: … Glendower GCSatelitní náhled na hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

 

.