Rydercupový kapitán Olazábal v ofenzivě: Prosím, úctu!

20.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Simon Dyson měl rydercupovou formu.

Tak přece jen se José María Olazábal rozpovídal a dal jasně najevo, že absence špičkových hráčů na Seve Trophy mu vadila. Před utkáním byl diplomatický, i když muselo být jasné, že mu Rory McIlroy, Martin Kaymer i Graeme McDowell svými odhláškami způsobili nemilé překvapení. Mírně řečeno.

Kapitán evropského týmu, který bude za rok ve Spojených státech obhajovat loňské vítězství z velšského Celtic Manor, dokonce sám obeslal dopisem na tři tucty golfistů a pozvánkou k týmovému utkání Kontinentální Evropy proti Velké Británií a Irsku. Lepší prověrka na Ryder Cup už nebude.

Několik dlaších uchazečů, především světová jednička Luke Donald, bylo automaticky mimo hru, protože zůstalo ve hře v zámořeském FedEx Cupu. A právě o minulém víkendu, kdy se evropská týmová soutěž poblíž Paříže uskutečnila, slavil v USA velký triumf Justin Rose. Tedy Angličan.

„Doufáme, že za dva roky se termín pro Seve Trophy přesune na týden, kdy se hraje Presidents Cup,“ tepal dál do nepříznivých okolností Olazábal. Jím zmíněné utkání USA proti Výběru světa (s výjimkou Evropy) se uskuteční v listopadu.

„Jsem pro, jestli termín je důvodem. Potom už nebudou pro neúčast žádné omluvy,“ dodal Španěl.

Mnozí ovšem namítají, zda jde z evropského hlediska skutečně o vhodnější termín. Race To Dubai bude před vyvrcholením a někteří golfisté mohou, stejně jako zmíněná trojice letos, dát přednost odpočinku.

Podle Olazábala je ovšem ještě jiný důvod, proč hrát bývalou Vivendi Trophy, dnes uváděnou jak jménem sponzora, tak jménem jejího velkého propagátora a protagonisty Severiana Ballesterose.

„Všichni víme, jak zásadní roli sehrál Seve pro rozmach European Tour,“ nedal se Olazábal, jemuž byl v květnu zesnulý velikán světové scény blízkým přítelem. „Vím, že mladá generace neměla možnost se Sevem hrát, ale my všichni hrajeme European Tour díky němu.“

Fakt, že nebýt muže, podle jehož přezdívky se jmenuje i trofej, kterou Ballesteros při prvním ročníku jako kapitán vyhrál, je neoddiskutovatelný. To na jeho osobnost a na jeho naléhání se našli sponzoři a položili základ současnému stavu, kdy turnajová série starého kontinentu zdatně konkuruje kdysi suverénní americké PGA Tour.

„Proto by mladí měli brát zvláštní zřetel na toto utkání a zařídit se podle toho,“ namířil Olazábal přímo na všechny, ale nepřímo hlavně ma trojici „omluvenkářů“.

Zároveň dal najevo, že přihlédne k výkonům na letošní Seve Trophy, až bude udělovat divoké karty pro členství v rydercupovém týmu. V tom nejlepším světle se představil zejména člen vítězného ostrovního týmu Simon Dyson.

„Sleduju ho už po několik turnajů. Ale nejde jen o to, že dobře hraje, nýbrž také o to, jakou má osobnost.“ Dyson v mládí hrával fotbal za York a Scarborough, kolektivní cítění má tedy v krvi. Ryder Cup třiatřicetiletý hráč dosud neokusil, ale Seve Trophy vyhrál už dvakrát, loni pomohl Evropě získat Royal Trophy v zápase s Asií a jako amatér má na kontě i zisk Walker Cupu.