ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Historie Ryder Cupu plná hysterie

23.09.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Historie Ryder Cupu je plná neuvěřitelných příběhů, vítězství, emocí i hysterie. Pojďme si před letošním ročníkem, který ve skotském Gleneagles začne již v pátek, ty nejzajímavější z nich připomenout.

Téměř soud o místo v sestavě
Billy Horschel dominoval ve finále letošní PGA Tour, ale do amerického týmu se nedostal. Nevztekal se však, protože se mu minulý týden narodila dcera Skylar Lilliana a má svých starostí dost. V minulosti však někteří jeho kolegové neúčast nesli těžce. Například před turnajem v roce 1997 se španělský golfista Miguel Ángel Martín dokonce chtěl soudit, aby se do týmu prokousal, když byl předtím vyřazen kvůli zraněnému zápěstí, ale odmítl odehrát 18 jamek na důkaz, že už je zdráv.

Chudák Westwoodova matka
Při Ryder Cupu je vždy hřiště plné fanoušků. Především ti američtí dokážou být velmi bouřliví, často jsou až za hranici slušnosti. V roce 2008 se o tom přesvědčil Lee Westwood, jehož fanoušci soupeře provokovali. „Jeden z nich po mě křikl něco ošklivého na adresu mé matky,“ vysvětlil Angličan, kterému navíc v noci několikrát zazvonil telefon, a během zápasu ho napadl za ducha převlečený muž, než byl vykázán z areálu.

Leonard jako smyslů zbavený
Atmosféře často podlehnou samotní hráči. Američan Justin Leonard v roce 1999 proměnil na sedmnácté jamce dlouhý putt, který zaručoval remízu. Profesionál a kolegové s manželkami začali skákat po greenu radostí jako smyslů zbavení, takže nebylo divu, že po dlouhé době patující José María Olazábal neuspěl. „Na ten den v Brookline Evropané nikdy nezapomenou,“ hřímal Skot Sam Torrance.

Naháči si zápas nenechají ujít
Streaker je druh člověka, který miluje pozornost okolí. Přeběhnout nahý po greenu je příliš lákavé především v Ryder Cupu. V roce 2006 v irském K-Clubu po duelu mezi Paulem McGinleym a J. J. Henrym skočil naháč do vody vedle posledního greenu. Trochu tak nevyniklo gesto Ira, který soupeři daroval dlouhý putt. V roce 2012 na hřiště vběhl pomalovaný a spoře oděný chlapík, prohnal se na osmnáctém greenu okolo Luka Donalda a Jima Furyka. Ti se ale rozhodně vykolejit nenechali.

První hrací pondělí v historii akce
Ve Walesu prší skoro pořád a výjimkou nebyl ani rok 2010. Déšť prakticky neustále skrápěl hřiště v Celtic Manor a americký tým musel řešit problémy s nepromokavým oblečením, protože až tak nepromokavé nebylo. Byla to pro výrobce ostuda. V pátek se kvůli dešti nehrálo dokonce sedm hodin a program nabral takové zpoždění, že se poprvé v třiaosmdesátileté historii turnaje dohrávalo v pondělí.

Velký obrat a Olazábalova pomsta
V roce 2012 se Evropě podařil neuvěřitelný obrat. Na hřišti v Medinah už prohrávala s domácím výběrem po dvou dnech 6:10, ale ovládla dvouhry a zvítězila 14,5:13,5. Smazat v Ryder Cupu čtyřbodové manko po dvou dnech se povedlo teprve podruhé v historii. Poprvé to bylo Američany ve zmíněném hektickém zápase v roce 1999. „Hráči pochopili, že nejdůležitější je věřit si až do konce,“ řekl kapitán Olazábal, pro kterého to byla skvělá odplata za Brookline.

Poulterovi se skvěle plní dětský sen
Anglický golfista Ian Poulter může mít sezonu sebehorší, ale jakmile se začne hrát Ryder Cup, je nepřemožitelný. Své nadšení pro týmové klání ukázal i v Medinah, kde získal čtyři body ze čtyř duelů. „Vášeň pro Ryder Cup ve mně klíčila od dětství, kdy jsem ho sledoval rok co rok, a vychází zevnitř. Tu soutěž s elektrizující atmosférou prostě miluju,“ vysvětluje Poulter, která má v poháru bilanci 12 výher a 3 porážky. „Bude hrát devět lidí podle žebříčku, dvě divoké karty a Poulter,“ smál se kolega Westwood.

Středobod zájmu přináší miliardy
Ryder Cup se řadí na třetí místo mezi nejsledovanější sportovní akce světa za mistrovství světa ve fotbale a letní olympijské hry. Televizní přenosy vidí ve více než stovce zemí 750 milionů diváků, přímo na hřišti se sejde zhruba 200 tisíc fanoušků. Pohár má pro pořadatelskou zemi blahodárné ekonomické účinky. Například Walesu přinesl jednorázově asi 1,8 miliardy korun a navíc každý rok zhruba další miliardu korun z turistického ruchu.

Je pohár 2026 v Česku utopií?
Promotér letošního turnaje European Tour na Albatrossu má smělé plány a nahlas hovořil o Ryder Cupu v Česku. „Nemůžete mít malé cíle,“ řekl Petr Dědek, který počítá s pomocí státu. „Ryder Cup musí být viděn jako investice s návratností,“ dodal promotér a výše uvedená čísla z Walesu to dokazují. „Netvrdím, že se to splní, ale sny mít musíte,“ podotkl dále Dědek. V kontinentální Evropě pohár uskutečnil pouze v roce 1997 ve španělské Valderramě a v roce 2006 v Irsku . Za čtyři roky ho bude poprvé hostit Francie.

 

.

Počet přečtení: 2 093
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017