42. Ryder Cup – Evropa zvítězila 17,5: 10,5

29.09.2018 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Vítězný tým Evropy

Vítězný tým Evropy

PGA& European Tour – 42. Ryder Cup, Paříž, Francie
(28. – 30.9.2018).

Neděle  3. den – singly – Evropa zvítězila 17,5 : 10,5
Evropě k vítězství stačily čtyři body, nakonec jich získala sedm a půl. Ameriku v singlech pobila 7,5 : 4,5. Ryder Cup se vrátil do Evropy.
Body pro Amerku přinesli Justin Thomas, Webb Simpson, Tony Finau a Patrick Reed. Jediný půlbod vypůlili Paul Casey a Brooks Koepka. Tiger Woods nevyhrál zápas ani v singlech, podlehl Španělovi Rahmovi 1&2.
Hrdina prvního a druhého dne Tommy Fleetwood, který s Molinarim třikrát porazil Woodse, celkem snadno podlehl v singlech Tony Finauovi už na 14. jamce 6&4.
Henrik Stenson z týmu Evropy stejně rychle vyřadil Bubbu Watsona 5&4.
Thornbjorn Olesen z týmu Evropy neměl žádnou práci s Jordanem Spiethem. Skončili také už na 14,. jamce 5&4.
Všech pět možných bodů získal Francesco Molinari. Stal se tak nejúspěšnějším hráčem týmu Evropy.

NedeleSinglyFinb

Sestřih nedělních singlů

.

Sobota 2. den – odpolední foursomy 2:2
Odpolední foursomy skončily remízou. Svoje zápasy vyhráli za USA Watson se Simpsonem a Thomas se Spiethem, za Evropu Stenson s Rosem a Molinari s Fleetwoodem.
Tiger Woods potřetí narazil na dvojici Molinari-Fleetwood a potřetí prohrál. Dvakrát s Reedem a naposled s DeChambeauem.

Evropa vede 10:6 a v zítřejších singlech jí k vítězství stačí získat 4 body.

SobotaOdpoFoursomeb

Sobotní odpolední foursomy

.

Sobota 2. den – dopolední fourbally Evropa vede 8:4
V dopoledních fourballech Evropa oplatila páteční porážku stejným poměrem 3:1 a zvýšila svůj náskok nad týmem USA na 8:4.
Jediný bod pro USA přinesli Thomas se Spiethem. Porazili dvojici Poulter- Rahm 2&1.
Zápas Molinari-Fleetwood s dvojicí Woods-Reed dopadla stejně jako včera dopoledne, porážkou USA.

SobotaDopoFourballb

Sestřih zápasu Molinari-Fleetwood s dvojicí Woods-Reed            Nejlepší údery sobotních dopoledních fourballů

   

.

Pátek 1. den – Evropa vede 5:3
Po hladkém průběhu dopolední fourbalů ve prospěch USA se po obědě karta obrátila.
V odpoledních foursomech si Američané ani neškrtli. Evropané vyhráli s přehledem všechny čtyři zápasy, ve dvou utkání dokonce skončili už na 14. jamce. Evropa uhrála 4 body a zvrátila stav utkání. Po prvním dni čtyřher je stav 42. Ryder Cupu 5:3 pro Evropu.

PatekOdpoFoursomeb

Páteční dopolední fourbally pro sebe jednoznačně rozhodl tým USA 3:1. Jediný bod odevzdala Evropě dvojice Tiger Woods-Patrick Reed. Prohráli s týmem Molinari-Fleetwood 1:3.

PatekDopoFourballb

První tee:  Spieth-Thomas vs. Hatton-Casey                         Nejlepší údery pátečních dopoledních fourballů

  

.

.

Úvod
Ryder Cup je utkání mužských týmů USA a Evropy pořádané každé dva roky. Soutěž pořádají PGA of America a PGA European Tour. Koná se střídavě v Evropě a v Americe. Letos je na řadě Evropa, dějištěm je Paříž. Přestože jde o vysoce prestižní turnaj profesionálů, bojují hráči jenom pro čest a slávu, neobdrží žádnou finanční  odměnu.

Dvanáctičlenné týmy jsou složeny z nejlepších hráčů žebříčků a výběru kapitánů.

Turnaj má tři hrací dny od pátku do neděle s celkovým počtem 28 zápasů na jamky. V pátek a v sobotu se hrají čtyři zápasy dvoučlenných týmů čtyřmi míči (fourbally) a čtyři zápasy s jedním míčem ve dvojici (foursomy). Ve fourballu hraje každý hráč svým míčem, do výsledku jamky se počítá lepší míč dvojice. Ve foursome hraje dvojice střídavě jedním míčem.

V neděli se hraje 12 dvouher (singly). Vítěz získá jeden bod, v případě remízy každý půl bodu. Vítězem Ryder Cupu se stává tým, který jako první dosáhne počtu 14 a půl bodu. Pokud dojde k remíze, tj. skóre 14:14, zůstává trofej vítězi předchozího ročníku.

Posledním vítězem z roku 2016 je tým USA.

Hráči týmu USA 2018
Bryson DeChambeau, Tony Finau, Rickie Fowler, Dustin Johnson, Brooks Koepka, Phil Mickelson, Patrick Reed, Webb Simpson,  Jordan Spieth, Justin Thomas, Bubba Watson a Tiger Woods.
Kapitánem týmu USA je Jim Furyk, zástupci kapitána David Duval, Zach Johnson, Matt Kuchar, Davis Love III a Steve Stricker.

Hráči týmu Evropy 2018
Paul Casey, Tommy Fleetwood, Sergio Garcia, Tyrrell Hatton, Rorty McIlroy, Francesco Molinari, Alex Noren, Thornbjorn Olesen, Ian Poulter, Jon Rahm, Justin Rose a Henrik Stenson.
Kapitánem evropského týmu je  Thomas Bjorn. Zástupci kapitána jsou Luke Donald, Padraig Harrington, Robert Karlsson, Graeme McDowell a Lee Westwood.

Dějište Ryder Cupu hřiště Le Golf National má par 71 a délku 6.675 metrů.

Odkazy:   Le Golf National    Hřiště na satelitní mapě    Stránky turnaje

Ryder Cup 2018 – preview

.