Ryder Cup 2012 – Evropa obhájila

29.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

39. Ryder Cup, Medinah Country Club, Illinois, USA (25. – 30.9. 2012, -7 hod)

 

 

 

Neděle – singly 8:3,5 pro Evropu, Evropa vítězí v Ryder Cupu 2012 poměrem 14,5:13,5

Tým Evropy

Kapitán Evropy  Olazábal byl včera opravdovým prorokem. „Máme šanci, to už tady bylo,“ řekl. Opravdu: neděle byla pro evropský tým velkým dnem. Za stavu 10:6 pro USA se Evropannům podařilo zvrátit nepříznívý stav, vyhráli osm singlů  a zvítězili stejným poměrem jako v posledním utkání v Celtic Manoru 14,5:13,5.

Tým Evropy obhájil Ryder Cup v neuvěřitelném náporu singlů. Poslední potřebný osmý bod přinesl Martin Kaymer, který porazil Steve Strickera 1Up.  Woods  s Molinarim poslední zápas vypůlili. Body pro USA donesli pouze Dustin a Zach Johnsonové, Jason Dufner a půl bodu Woods.

Evropský úspěch se zrodil již ve fourballech, kdy Garcia s Donaldem a Polter s McIlroyem svým vítězstvím zabránili nevratnému skore i před posledním dnem. „To už tady bylo,“ vzpomněl kapitán Evropy Olázabal. V roce 1999 provedli Američané pod vedením Bena Crenshawa, také s nepříznivým skore 6:10 stejný obrat, když v singlech povolili Evropě pouze 3,5 bodu.

Jedním z absolutních hrdinů utkání je Ian Poulter, který ve čtyřech zápasech získal čtyři body a hlavně, v singlech porazil Simpsona a ukázal ostatním, že to jde. Stejně cenný byl bod, který Rose vytrhl Mickelsonovi, který už ho měl téměř v kapse.

 


Nedělní singly startují v půl sedmé večer našeho času. Spojeným Státům stačí k získání Ryder Cupu 4,5 bodu z dvanácti, které jsou k dispozici v nedělních singlech. Kdyby získali pouze čtyři, pohár zůstane v Evropě. V případě rovnosti bodů zůstává pohár předchozímu držiteli.
Oba kapitání nasadili do prvních singlů nejlepší hráče utkání a poslední pozice Tigera Woodse a Steve Strickera odpovídá  jejich třem prohraným zápasům a nulovému přínosu v bodech.

Nedělní singly

 

 

 

 

 

 

 

Sobota – USA- Evropa 10:6

Odpolední fourbally
Fourbally skončily 2:2. Americký kapitán opět nasadil Strickera s Woodsem a dvojice opět prohrála. Tentokrát je porazili Sergio Garcia s Lukem Donaldem 1 Up.  Watson se Simpsonem svůj zápas vyhráli už na 14. jamce  5/4.  Dustin Johnson s Mattem Kucharem porazili Colsaerta s Lawriem 1Up a Jason Dufner se Zachem Johnsonem podlehli evropské dvojici Rory McIlroy- Ian Poulter 1Up. Hrdinou dne je Ian Poulter, kterému se díky pěti birdie v řadě podařilo zvrátit zápas ve prospěch Evropy a nevratný stav 11:5 otočit na 10:6. s nadějí pro Evropu.
“ Poslední dva putty byly důležité,“  řekl o Poulterově závěru kapitán Evropy Olazábal. To nám dává šanci, to už tady bylo. Zítra bude velký den,“ doplnil Olazábal.

 

 

 

Dopolední foursomy
Sobotní foursomy vyhrály jednoznačně Spojené státy 3:1. Jediný bod Evropanů donesli Rose s Poulterem. Celkové skore Rydercupu je 8:4 ve prospěch USA. Kapitán nepostavil Woodse se Strickerem, kteří zatím prohráli oba zápasy. Pro Woodse je to asi hodně hořké sousto.
Výsledky foursomů byly velmi těsné, jenom Bradley s Mickelsonem vyprovodili Westwooda s Donalden už z 12. jamky.

 

 

 

 

Pátek: USA – Evropa 5:3

Odpolední fourbally
V dopoledním programu Američané odrazili silný nástup evropských foursomů a ve dvou případech dokázali zvrátit stav, takže po první části zápasu byl stav nerozhodný 2:2. Ve fourballech domácí mohutně zaútočili a ujali se po prvním dnu vedení o dva body.


 

 

 

Dopolední foursomy
Phil Mickelson se ukázal být dobrým prorokem, když pomohl připravit první porážku Luku Donaldovi ve foursomech. Stalo se tak s výrazným přispěním Keegana Bradleyho, jenž začal zápas sebevědomě, ale když se hosté na šesté jamce dostali do vedení, prošel jistým útlumem. Mezi 12. a 15. jamkou však získali domácí čtyři jamky za sebou a tu rozhodující Bradley úžasným osmimetrovým puttem.
Vzápětí vyrovnala severoirská vozba, která sice ztratila vedení o tři jamky a na osmnáctku přišli všichni all square, nicméně tam si zase Evropané vzali výhru. Po drivu Brandta Snedekera do stromů nezbylo Jimu Furykovi než vyhrát míč na fairway bez šance atakovat jamku. Nicméně Graeme McDowell příliš dobře na tomto čtyřparu nepřihrál a zaváhání napravil až obtížným puttem do paru, který zůstal mimo možnosti Američanů.
O druhý bod hostitelů se postarala nováčkovská dvojice Jason Dufner, Zach Johnson. Bylo to však i dílem neschopnosti soupeřů zahrát od osmé jamky dál birdie.
O tom, že jamkoví mágové Ian Poulter s Justinem Rosem vyrovnají, málokdo pochyboval. Vždyť vedli celý zápas. Přesto na ně Tiger Woods se Steve Strickerem vyvinuli enormní tlak tím, že získali patnáctou jamku. Se štěstím, protože Woodsův drive do korun stromů se odrazil na fairway. Na šestnáctce Woods naopak předvedl nádhernou přihrávku, nicméně nebylo to nic platné, protože zkušení harcovníci na straně Evropy dvěma jistými pary uhájili výhru a celkovou remízu.
Výsledky foursomů:

Fourbally
Bubba Watson s Webbem Simpsonem vlétli na hřiště jako uragán, oba se třemi vítěznými jamkami podíleli na tom, že po osmi jamkách už byli o šest napřed. Teprve pak se soupeři chytili, avšak výsledkem bylo jen snížení na jedenáctce. Čtyři jamky před koncem bylo rozhodnuto. Peter Hanson dokázal pouze dvakrát půlit jamku, ani Paul Lawrie byl úspěšnější, ale nestačilo to.
Nečekaně úspěšnou dvojici nalezli Američané v Mickelsonovi s Bradleyem. Dokázali totiž zdolat obávané Severoiry, jimž brzy utekli o čtyři jamky a pak už pustili jen dvě. McDowell s Rorym McIlroyem finišovali, každý ještě jednu jamku vyhrál, dotáhnout se však už nedokázali zejména díky taktickému Mickelsonovu výkonu.
Rose, k němuž přibyl čerstvý Martin Kaymer, jako jediní na straně hostů převzali vedení, ale už na druhé jamce o něj přišli a pak přišly velké chvíle Matta Kuchara. Mezi jamkami 4 a 7 zahrál čtyři birdie a tři z nich znamenala výhru. Když se evropští hráči pokoušeli znovu o zvrat, ujal se role hlídače výsledku hlavně Dustin Johnson a když utkání na šestnáctce skončilo, bylo jasné, že USA budou po prvním dnu ve skóre napřed.
Jedinou dvojicí, která dokázala na evropské straně odpovědět na domácí ofenzívu a získat bod, byli Westwood s nově přiděleným partnerem Nicolasem Colsaertsem. Byl to právě belgický nováček, nažhavený do hry, kdo se proti věhlasným jménům vypnul k vynikající hře, na deváté jamce přivedl tým do vedení a pak odrážel kontry vedené Woodsem, zatímco Stricker se tolik neprosazoval. Když na tříparové sedmnáctce dokázal Colsaerts odpovědět na Woodsovo birdie stejným výsledkem, zápas se dostal až na jamku poslední a tam utrpěl vzývaný americký pár již druhou porážku dne.

 

Čtvrtek – slavnostní zahájení
Majitel osmnácti olympijských medailí a plavecký fenomén Michael Phelps zahájil slavnostné ceremoniál. Jeho přítomnost jako hosta amerického týmu má domácím dát vzpruhu do jejich boje o znovusíkání poháru. Po něm se slova ujal golfový fanatik Justin Timberlake, jenž za týden hostí svůj turnaj Podzimní série PGA Tour, jehož výtěžek jde tradičně na dobročinnost. Zpěvák a herec přednesl recitaci básně Golf. Pak zazpíval Chicagský dětský sbor a zpívala vycházející americká televizní hvězdička Joshua Ledet.
Oba týmy se představily ve střízlivých šedých oblecích, domácí ve světlejším odstínu s ocelově šedými kravatami a bílými kapesníčky. Evropská saka měla tmavě šedý podklad protkán lehkou kostkou a kravaty byly azurové.
Všechny samozřejmě nejvíc zajímalo párování pro úvodní foursomy. Americký kapitán Davis Love III překvapil nasazením čtyř nováčků.  Dva z nich, Jason Dufner a Zach Johnson, budou hrát dokonce spolu bez podpory zkušenějšího kolegy. „Pro mě se Ryder Cup rozhoduje na posledních devíti jamkách, i když začíná v pátek,“ naznačil svou strategii Love.
Jeho protějšek José María Olazábal přece jen roztrhl bývalé anglické světové jedničky Leeho Westwooda a Luka Donalda, ve dvou případech vsadil na osvědčené dvojice hráčů stejných národností. Gramea McDowella s Rorym McIlroyem nasadil na první zápas, takže ke střetu těchto Severoirů s Tigerem Woodsem nedojde, neboť ten byl spolu se Stevem Strickerem nasazan až na poslední mač první části programu. „My nic neskrýváme a posíláme do hry naše nejlepší hráče pro co nejvíc bodů,“ řekl Olazábal.
Program úvodních forsomů (časy v SELČ):
14:20, Furyk,Snedeker – McIlroy, McDowell
14:35, Mickelson, Bradley – Donald, García
14:50, Dufner, Z. Johnson – Westwood, F. Molinari
15:05, Stricker, Woods – Poulter, Rose

Po dvou letech čekání (nejen fanoušků), je tu opět souboj amerického výběru proti evropskému. Před dvěma lety se hrálo ve Walesu a zvítězil evropský tým v poměru 14,5:13,5.
Kapitánem Američanů je Davis Love III, Evropany povede Španěl José María Olazábal, oba byli předloni asistenty. Seznamy hráčů si můžete prohlédnout pod článkem.
Tým hostů uctí při hře památku Seva Ballesterose. Hráči budou mít bagy se siluetou tohoto propagátora evropského golfu a jednoho z nejlepších hráčů rydercupových výběrů. Při nedělních dvouhrách budou mít oblečeni v modrých barvách, která byla oblíbenou barvou zesnulého Španěla.
Tým, který získá v součtu za všechny dny více bodů, může se radovat z vítězství v Ryder Cupu, který píše svojí historii od roku 1927. V případě remízy zůtává trofej v držení obhájce.
Ryder Cup se bude hrát tradičně tři dny. V pátek a v sobotu se bude hrát foursome a fourball a na neděli jsou připraveny  singly.
Co je fourball? Výběry se rozdělí na dvojice (týmy), které budou hrát proti sobě. Každý hráč bude hrát svůj míček. Tým resp. hráč, který bude mít nejnižší počet ran na jamce, získává pro svůj tým bod. Pokud oba týmy budou hrát jamku nerozhodně, bod se půlí.
Co je foursome? Hráči vytvoří dvojčlenné týmy. Jednotlivé dvojice opět hrají proti sobě, nicméně teď už dvojice hraje jedním míčem. První hráč odpálí, pak hraje druhý a střídají se až do doby, než skončí míček v jamce. Tým, který měl méně ran na jamce, získává bod. Pokud mají shodné skóre, bod se dělí na půl.
Co jsou singly? Vrcholem Ryder Cupu je poslední den, kdy se hraje klasická jamkovka jeden proti jednomu. Pokud hráč vyhraje jamku, získává bod. Pokud hrají nerozhodně, dělí si bod napůl.

Tým Evropy

Tým USA

Složení družstev


Medinah GC … Hřiště na satelirní mapěStránky Ryder Cup Výsledky minulých ročníků

.