Rozpočet pro Doral? Neomezený

06.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Gil Hanse, Ivanka Trump, Donald Trump

Přestože se nevědělo, jestli Tiger Woods bude hrát, přijel jeho caddie Joey LaCava do Doralu obhlédnout hřiště. Když nakonec rychle vyléčený hráč dorazil, pouze se po něm prošel. Pověst nelhala. Tohle je úplně jiná krajina, než jakou si Woods došel pro čtyři turnajové tituly. „Nemám vůbec představu, co bude na tohle hřiště platit,“ přiznal.

Redesign obávané Modré příšery, jehož autorem je stále populárnější Gil Hanse, má na svědomí Donald Trump. Golfové projekty tohoto miliardáře vzbuzují rozruch všude. Vzbuzují taky odpor, jako například násilné přetváření skotské přírody v luxusní a chladný hotelově-rezidenční komplex s golfovým hřištěm. Dlouho očekávaná podoba dějiště nadcházejícího Cadillac Championship zatím vyvolává spíše souhlasné komentáře.

„Některé jamky se proměnily drasticky, vůbec nevypadají jako ty loňské. To co tady dokázali za jediný rok, je fenomenální,“ řekl Rory McIlroy a s úsměvem dodal: „Je vidět, co zmůže trocha tvrdé práce a trocha peněz.“ Favorizovaný Severoir se pak rozhovořil o nutnosti dobře vybírat pozice pro míče a podobně. Všechno je zkrátka nové. Vlastně to není redesign, ale nový design na starém místě.

Podle listu Miami Herald to všechno stálo 250 milionů dolarů, to je ovšem informace z loňského srpna. Když se měl ke konečné částce, která byla patrně vyšší, započítáme-li veškeré úpravy budov, tribun a okolí, prohlásil jen, že jeho tým měl neomezený rozpočet. Areál byl na pokraji bankrotu, když ho za 150 milionů koupil. Trumpovy kroky jsou jedny z mnoha v kvasu mocných změn v Miami a okolí. Finanční skupina z Malajsie například vyčlenila půlmiliardovou investici do zdejších realit a vede tvrdé lobbistické jednání na zřizování nových casin.

Součástí tohoto kvasu bude i turnaj, jehož dotace vystoupala na devět milionů USD. „Je to poklad,“ prohlásil Trump k tomu, co pro takovou příležitost nechal vytvořit. Rozhovořil se například o tom, jak nechal vykácet údajně mrtvý les, aby vznikly nádherné výhledy na město. „Bylo to drzé,“ připustil.

Hanse prozradil, že původně nechtěl až takovou obtížnost, ale po rozhovorech s několika hráči i kedíky se rozhodl jít na maximum. „Ale myslím, že i tak je docela hratelné,“ prohlásil o svém hřišti. „Rough vypadá drsně, i když je úplně nový. Nechápu, jak přinutili trávu, aby tak rychle vyrostla,“ prohlásil Adam Scott. S klidem Australana prohlásil, že všechno je sice nové, ale leckteré znalosti z minula se využít dají. Ovšem jen potud, než se hráč dostane na green. Všechny jsou úplně nové, větší a rychlejší.

Někteří hráči to všechno dokonce přivítali. „Zdá se, že to bude jedno z mála hřišť, kde moje zkušenosti budou zhruba stejně silné jako u ostatních,“ nechal se slyšet nový americký hrdina Jordan Spieth, nejlepší nováček minulé sezony.

Pokud si někdo na novince vyláme zuby, může rovnou přijít za Justinem Rosem, jenž byl jedním z Hanseho konzultantů a loni s ním hřiště procházel. „Podle mě se název Blue Monster vztahoval jen na osmnáctou jamku,“ prohlásil Angličan.

Některé jamky byly prodlouženy, na jiných po úpravách terénu a pročištění od náletové dřeviny bude hrát větší roli vítr. Experti z golf.com usoudili, co by mohlo hrát roli: pětipary už nebudou skórovací; zvýší se množství situací, kdy hráč bude moci riskovat s nárokem na zisk; výhodu získá, kdo rychleji přivykne greenům; lépe se bude hrát tomu, kdo má rád hluk tribun.

.