Rozhodla rána do vody: světovou jedničkou je Donald

29.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald

Fakta: Luke Donald střídá Leeho Westwooda v čele světového žebříčku. Okolnosti: takové by si to přál každý scénárista, kdyby sport bylo možné spoutat něčím takovým, jako je scénář. Donald porazil Westwooda v play-off.

Jestliže k takovému souboji dojde na jednom z nejkvalitněji obsazených turnajů European Tour, těžko lze pochybovat o tom, že by světový trůn byl ve špatných rukou. Třiatřicetiletý Donald už si říkal o post prvního muže golfu před týdnem, tentokrát ho uzurpoval definitivně.

Jak k tomu všemu došlo: Donald zahrál na první a druhé jamce finálového kola bogey. Nechal se svým konkurentem dotáhnout a po první devítce už vedl Westwood. Pak se oba o prvenství tahali, na šestnácté jamce byli na skóre -6, které jim vydrželo až do konce.

Na pětiparové osmnáctce, vybrané za jamku pro rozehrávku, rozhodla třetí rána. Donald si dokázal přihrát vcelku blízko jamky a Westwood zahrál podobný spin wedgí jako jeho vyzyvatel. Jenže pár metrů rozdílu v umístění míče rozhodlo. Obhájce postu světové jedničky ze vzdálenosti stovky metrů sledoval, jak jeho balon pomalu ujíždí do vodní překážky.

A to byl konec. Donaldovi patří 750 tisíc eur za vítězství na legendárním hřišti ve Wentworthu. „Je to skvělé. Několikrát v kariéře jsem byl ten druhý a letos jsem už víckrát útočil. Povedlo se to na jednom z největších turnajů na světě. A že se to stalo v přímém souboji s Leem, je docela zvláštní,“ komentoval svou hru vítěz.

Pak se jal připomínat, jak kvalitní startovní pole se na BMW PGA Championship sešlo, že v něm byli všichni poslední vítězové major turnajů. „Vždycky bude nejdůležitější vítězství, ale být v čele světového žebříčku je velká čest,“ dodal.

Westwood nebyl zklamán ani tak z toho, jak dopadla jeho rozhodující rána v rozehrávce, jako spíš s tím, že k play-off vůbec dojít nemuselo: „Zahrál jsem trojputt na šestnáctce a  na obou závěrečných jamkách jsem měl možnost zahrát birdie. Protože se mi nepovedlo je proměnit, jsem nakonec druhý.“

Třetí je v konečném pořadí další z anglických golfistů, ovšem zdaleka ne tak známý Simon Dyson. Za oběma krajany zaostal o dvě rány, jeho pozici ale v závěru turnaje nikdo neohrožoval. Hráči na dělené čtvrté pozici už zahráli o další dva údery hůř.

Velice solidní je dělená sedmá pozice Colina Montgomerieho, jenž využil své znalosti populárního hřiště v Surrey. Stejně jako rydercupový kapitán Evropy zahrál -1 například i o generaci mladší Ital Matteo manassero.

Jen dvanáct golfistů zvládlo náročné hřiště pod parem. Tři nad zahrál například Severoir Rory McIlroy a třetí muž světového žebříčku Martin Kaymer z Německa skončil se skóre +4 na děleném 31. místě.

.