Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Rose získal další titul pro značku Foley

14.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Justin Rose

Pozoruhodnou okolností výhry Justina Rose na Cadillac Championship je fakt, že k americkým úspěchům tohoto anglického golfistu s jihoafrickými kořeny dovedl kanadský trenér jménem Sean Foley.

Ano, ten kouč, o němž se toho moc nevědělo, dokud nezačal trénovat Tigera Woodse. A byl to právě Rose, kdo se loni zhruba touto dobou, tedy před Masters, zastal Foleyho, označovaného jistou částí světa golfových profesionálů za plagiátora a šarlatána.

„V každém případě si na něm cením velké loajality. Tehdy se mnou strávil spoustu času, stejně jako teď tráví s Tigerem,“ řekl mimo jiné Rose, jenž poté, co začal rozvíjet tréninkové metody svého nového učitele, vyhrál v roce 2010 dva turnaje a loni pokročil v hierarchii svých vítězství titulem z BMW Championship, jednoho z dílů play-off.

Čerstvé prvenství z Doralu znamená, že jedenatřicetiletý hráč zdolal další stupeň a nad turnajem série World Golf Championship, který teď ve sbírce už má, je toliko jeden pokročilejší jednotlivý úspěch: major.

Sám Rose ale myšlenky na rychlý postup směrem vzhůru brzdí. „Ten pokrok je tam vidět,“ pokýval hlavou majitel modrého poháru. „Ale nemyslím si, že bych byl v té fázi kariéry, kdy bych se měl soustředit jen na majory. I když cítím, že má hra už je na ně připravena.“

Je tu ještě nedna negolfová okolnost. Na Nový rok se vítěz z Cadillac Championship stal podruhé otcem a lépe se soustředí na hru. „Trochu jsem se poučil. Určitě jsem měl v minulosti nějaké šance. Patrně je to otázka sebedůvěry,“ pokračoval.

Jeho nedělní tažení za výhrou bylo v ostrém kontrastu s výkonem Bubby Watsona. Američan, jenž po třech kolech vedl, se přiznal, že měl problémy s polohou míče a komentátor oficiálního webu PGA Tour k tomu poznamenal, že takové řeči, jaké vedl Watson o tom, jak každých deset sekund měnil názor, by čekal do někoho, kdo má handicap 25.

Však také Watson žádného pořádného trenéra nikdy neměl, ba ani šarlatána. „Mě učil základům golfu otec a od té doby jsem jiného nepotřeboval,“ potvrdil poněkud pozapomenoutou věc, která se přetřásala při předchozích hráčových úspěších.

Watson je v tomto ohledu sice pokračovatelem legendárního Jacka Nicklause, ale přece jen je jiná doba. A jeho krajané i vrstevníci na to jdou jinak. Třeba takový Sean O´Hair, v jistém momentu kariéry považovaný za možného lídra nové zámořské golfové generace, se svěřil nejmódnějšímu ze všech trenérů – Seanu Foleymu. Ostatně, v jednom společném flightu na US Open 2009 obdivoval Rose O´Hairovu konsistentnost a tak se o Kanaďanovi dozvěděl.

Teď si tuhle vyrovnanost osvojil i čerstvý pokořitel hřiště Blue Monster. „Cítím se skvěle. Na osmnáctce jsem byl jen lehce nervózní. Myslím, že je to dobré znamení,“ dodal Rose, jenž získal stabilitu ve švihu a teď ho ladí v tak jemných souvislostech, jakou je sladění úderů s rytmem jeho chůze.

Nové úspěchy umožnily Roseovi najmout ještě další lidi. „Mám teď kolem sebe skvělý tým,“ prozradil. „Je to všechno vývoj a ti, co teď pro mě pracují, mi opravu dokážou pomoci.“