obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Rose získal další titul pro značku Foley

14.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Justin Rose

Pozoruhodnou okolností výhry Justina Rose na Cadillac Championship je fakt, že k americkým úspěchům tohoto anglického golfistu s jihoafrickými kořeny dovedl kanadský trenér jménem Sean Foley.

Ano, ten kouč, o němž se toho moc nevědělo, dokud nezačal trénovat Tigera Woodse. A byl to právě Rose, kdo se loni zhruba touto dobou, tedy před Masters, zastal Foleyho, označovaného jistou částí světa golfových profesionálů za plagiátora a šarlatána.

„V každém případě si na něm cením velké loajality. Tehdy se mnou strávil spoustu času, stejně jako teď tráví s Tigerem,“ řekl mimo jiné Rose, jenž poté, co začal rozvíjet tréninkové metody svého nového učitele, vyhrál v roce 2010 dva turnaje a loni pokročil v hierarchii svých vítězství titulem z BMW Championship, jednoho z dílů play-off.

Čerstvé prvenství z Doralu znamená, že jedenatřicetiletý hráč zdolal další stupeň a nad turnajem série World Golf Championship, který teď ve sbírce už má, je toliko jeden pokročilejší jednotlivý úspěch: major.

Sám Rose ale myšlenky na rychlý postup směrem vzhůru brzdí. „Ten pokrok je tam vidět,“ pokýval hlavou majitel modrého poháru. „Ale nemyslím si, že bych byl v té fázi kariéry, kdy bych se měl soustředit jen na majory. I když cítím, že má hra už je na ně připravena.“

Je tu ještě nedna negolfová okolnost. Na Nový rok se vítěz z Cadillac Championship stal podruhé otcem a lépe se soustředí na hru. „Trochu jsem se poučil. Určitě jsem měl v minulosti nějaké šance. Patrně je to otázka sebedůvěry,“ pokračoval.

Jeho nedělní tažení za výhrou bylo v ostrém kontrastu s výkonem Bubby Watsona. Američan, jenž po třech kolech vedl, se přiznal, že měl problémy s polohou míče a komentátor oficiálního webu PGA Tour k tomu poznamenal, že takové řeči, jaké vedl Watson o tom, jak každých deset sekund měnil názor, by čekal do někoho, kdo má handicap 25.

Však také Watson žádného pořádného trenéra nikdy neměl, ba ani šarlatána. „Mě učil základům golfu otec a od té doby jsem jiného nepotřeboval,“ potvrdil poněkud pozapomenoutou věc, která se přetřásala při předchozích hráčových úspěších.

Watson je v tomto ohledu sice pokračovatelem legendárního Jacka Nicklause, ale přece jen je jiná doba. A jeho krajané i vrstevníci na to jdou jinak. Třeba takový Sean O´Hair, v jistém momentu kariéry považovaný za možného lídra nové zámořské golfové generace, se svěřil nejmódnějšímu ze všech trenérů – Seanu Foleymu. Ostatně, v jednom společném flightu na US Open 2009 obdivoval Rose O´Hairovu konsistentnost a tak se o Kanaďanovi dozvěděl.

Teď si tuhle vyrovnanost osvojil i čerstvý pokořitel hřiště Blue Monster. „Cítím se skvěle. Na osmnáctce jsem byl jen lehce nervózní. Myslím, že je to dobré znamení,“ dodal Rose, jenž získal stabilitu ve švihu a teď ho ladí v tak jemných souvislostech, jakou je sladění úderů s rytmem jeho chůze.

Nové úspěchy umožnily Roseovi najmout ještě další lidi. „Mám teď kolem sebe skvělý tým,“ prozradil. „Je to všechno vývoj a ti, co teď pro mě pracují, mi opravu dokážou pomoci.“