Rose se konečně dočkal, triumfoval na turnaji Jacka Nicklause

07.06.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice V zahraničí

RoseJustin_IsifaKdyž anglický golfista Justin Rose v roce 2007 zvítězil v Order of Merit evropské túry, během sezóny získal dva evropské tituly a v žádném major turnaji roku neskončil hůř než dvanáctý, zdálo se, že má nakročeno do nejužší světové špičky – a že konečně potvrdí svůj potenciál, který naznačil už jako sedmnáctiletý amatér na British Open v roce 1998, kde skončil na děleném 4.místě.

Díky skvělé sezóně 2007 se Rose v oficiálním světovém žebříčku posunul až na 7.příčku a zdálo se, že tituly na americké PGA Tour na sebe nenechají dlouho čekat. Realita ale byla jiná. Přišly zdravotní problémy, pokles formy a už téměř třicetiletý Rose se pomalu ale jistě začal blížit neradostnému primátu nejlepšího hráče túry bez jediného turnajového titulu.

To se ale definitivně změnilo v neděli v Ohiu, když na hřišti Muirfield Village získal titul na prestižním turnaji Memorial – tedy turnaji legendárního Jacka Nicklause, který byl také podle tradice prvním gratulantem.

Skvěle obsazený turnaj dokázal rodák z Johannesburgu (do Anglie se přestěhoval až ve věku 5 let) vyhrát rozdílem 3 ran před vycházející hvězdou amerického a světového golfu Rickym Fowlerem, který už potřetí ve své mladé kariéře skončil na 2.místě. Fowler po třech kolech o 3 rány vedl, ale v neděli skvěle hrajícímu Roseovi neodolal – Angličan dokázal zahrát bezchybných 66 ran (minus 6) a jeho celkové skóre se zastavilo až na -18.

O další tři rány za jednadvacetiletým nováčkem Fowlerem skončila na děleném 3.místě dvojice Američanů Ricky Barnes a Bo Van Pelt, jejich krajan Phil Mickelson nevyužil další šanci stát se světovou jedničkou, ale přesto si veze domů solidní dělené 5.místo. Během nedělního kola předváděl Mickelson výborný výkon, ale po eskapádě na 15.jamce (kde hrál dokonce dlouhou ránu fairwayovým dřevem z asfaltové silnice) zapsal do skórkarty double-bogey a šanci na ještě lepší umístění ztratil.

Turnaj Memorial byl také dalším návratem světové jedničky Tigera Woodse k soutěžnímu golfu. Woods se zotavil ze zranění krční páteře a naznačil návrat formy dvěma solidními koly 69 v pátek a v sobotu, ale v neděli už zahrál jen 72 ran a celkově skončil na děleném 19.místě. Turnaje se zúčastnil i český rodák Alex Čejka, který si především díky výbornému druhému kolu 67 odváží v tvrdé konkurenci solidní 28.místo.

Rose napodobil Tigera Woodse z loňského ročníku turnaje a stejně jako on dokázal vyhrát, i když před finálovým kolem ztrácel na první místo 4 rány. „Tak trochu jsem se vrátil se svou rutinou k tomu, s čím jsem slavil úspěchy v roce 2007,“ prozradil po skončení turnaje. „Nedělám teď ani cvičné švihy, prostě si představím ránu a zahraju ji. Hraju díky tomu trochu svobodněji. V poslední době jsem cítil, že to přichází, že moje hra je v pořádku a neměl jsem tendenci něco zásadně měnit..Ukázalo se, že jsme na správné cestě….“

„Upřímně řečeno jsem dnes docela věřil, že Rickie Fowler své vedení udrží,“ přiznal na tiskové konferenci patron turnaje Jack Nicklaus. „Je z Oklahomy a tam neustále fouká, takže jsem věřil, že se s dnešními větrnými podmínkami vyrovná. A nehrál vůbec špatně – 73 ran nebylo v dnešních podmínkách a pod tlakem vedení ve finálovém kole vůbec špatné, ale Justin hrál prostě fantasticky.“

„Rickie je skvělý hráč a jeho čas brzy přijde,“ dodal Rose. „Rickie, Rory McIlroy, to jsou současné ´mladé pušky´ a já už samozřejmě do této kategorie nepatřím. Jsem rád, že jsem stihl vyhrát na Tour ještě těsně před třicátými narozeninami – v té kategorii, které vy novináři říkáte ´20-něco´. Nasbíral jsem v poslední letech hodně cenných zkušenosti a moc se těším na to, co mě čeká v příštích deseti letech…“