Rory mánie ovládla British Open

13.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Všiml si toho i Luke Donald. Do dějiště největšího evropského turnaje přijel do své anglické vlasti, v pozici světové jedničky a ověnčen čerstvým titulem ze skotského Open. Přesto je nejobletovanějším hráčem nadcházejícího majoru Rory McIlroy.

Je otázka, zda se v humbuku kolem své osoby dobře orientuje a využívá ho, nebo zda je tím, na koho vypadá – hodným ulsterským klukem. V každém případě odkápl i informaci ze svého soukromí. Ne ovšem bulváru, ale přísně seriózní televizi BBC.

Její diváci se dozvěděli, že dvaadvacetiletý golfista dal na začátku roku kopačky své milé, ale když si zakrátko uvědomil svou chybu, těžce její přízeň vybojoval zpět.

O to ale v případě nové golfové celebrity nejde. „Rory Mania“ vypukla už dřív, hlavně po hráčově vítězství na US Open. „Na moje bedra spadla velká tíha. Teď musím neustále odpovídat na to, kdy vyhraju druhý major,“ řekl na své tiskové konferenci před British Open McIlroy. „Je to hezké závaží, když už jeden mám,“ dodal.

Po velké výhře oslavoval a pak odpočíval, byl skoro měsíc bez soutěžního golfu. O svou formu ale strach nemá. „Když se dokážu dostat do psychického rozpoložení, v jakém jsem byl na US Open, na každém turnaji, budu za to rád,“ varioval známou poučku, že velká vítězství se získávají hlavou.

Tu ztratil při US Masters, kdy také útočil na výhru, ale nechal si ji proklouznout mezi prsty. V dubnu zřejmě ještě nebyl zcela urovnán jeho partnerský vztah. V červnu už ano. „Znám ji šest let a pro někoho v mém věku je to pořádná doba. Ona mě drží nohama na zemi. Ví, co mi kdy říct. Ohromně mě podporuje a díky ní občas dokážu nemyslet na golf,“ podotkl na adresu Holly.

Tu si ostatně diváci pamatují z loňského Ryder Cupu, ale nejen z něj. Jestli si je někdo vědom svého veřejného postavení, pak je to sebevědomá Sweeneyová, ačkoli zdráhavým postojem k McIlroyovu žadonění naznačila, že by dokázala žít i bez pozornosti médií.

Ať chce nebo nechce, pozornost se na hráče, jenž vítězný evropský tým stmelil svou euforií a stal se jeho neoficiálním maskotem, v těchto dnech soustředí veliká. „Je na forbíně a spousta lidí si ho všímá,“ vypozoroval Donald, spokojený s tím, že nemusí hrát tuto roli sám. „Nejde ale jen o pozornost, nýbrž i o tlak,“ dodal.

Komentátoři upozorňují, že US Open na hřišti v Congressional, to bylo něco jiného než linksový golf, jaký čeká hráče od čtvrtka do neděle v Royal St. George´s. A McIlroy už udělal s přímořským větrem nepříjemnou zkušenost loni v St Andrews, kdy po nadějném vstupu do British Open (63) své šance v pátek pohřbil (80).

Což se lehce může stát i teď a australský hráč Jason Day to v hovoru o McIlroyovi potvrdil: „Je favoritem na vítězství, bude to pro něj nová zkušenost. Spoustu lidí napadne, že tu šanci pěkně zabije.“

Na to, že McIlroy získá letos Claret Jug, se v Británii sází v poměru 8:1.

.