Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Rory je na koni

16.07.2010 | Redakce | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Do St Andrews jsem dorazil teprve včera po poledni a hned první pohled na leaderboard mě přesvědčil o tom, že to podstatné z dnešního dne se již na hřišti odehrálo. S tím, že přijdu kvůli rannímu startovnímu času o příležitost sledovat poprvé v životě Tigera Woodse, jsem byl smířen dopředu a myslel jsem si, že si to vynahradím v pátek a o víkendu. Výkon irského mladíka Roryho McIlroye z prvního kola mě ale dost možná přinutí změnit plány. Rory si s hřištěm doslova pohrál a kamkoliv jste se dnes v St Andrews pohnuli, mluvilo se jen o něm a jeho šedesáti třech ranách, které mu stačily ke zdolání The old Course.

Před turnajem byl do role favorita pasován přes svoji kolísavou formu Tiger Woods. Hlavním důvodem byl fakt, že na zdejším hřišti vyhrál poslední dva ročníky turnaje The Open a hřiště otevřeně označuje za své nejoblíbenější. Jak známo, golf je hodně o hlavě a o sebevědomí a golfisté se proto rádi vracejí na místa, kde se jim v minulosti dařilo. Jenže svoje kouzla oblíbeného hřiště Tiger nevyužil v minulém měsíci na Pebble Beach. Jeho včerejších pět pod par je rozhodně výtečný start, ale pojďme se podívat blíže na muže, který mu dokázal utéci o čtyři rány.

Rory McIlroy se před turnajem nebál otevřeně říci, že se nebojí role jednoho ze spolufavoritů. K tomu, že byl do této role postaven, bylo hned několik důvodů. Jako Ir na linksových hřištích vyrostl a s adaptací na místní podmínky proto nemá problém. The Old Course je i jeho oblíbeným hřištěm a jeho výsledky zde jsou dech beroucí. V soutěžních kolech zde ještě jako profesionál nezahrál nad sedmdesát ran. Ve včerejším kole byla sedmdesátka hodně daleko a svého vrstevníka, americkou vycházející hvězdu Rickieho Fowlera porazil o neskutečných osmnáct ran.

Čím dál více lidí se tak začíná ptát, zda bude letošní The Open skutečně o Tigerově rekordu v podobě třetího titulu ze St Andrews v řadě nebo jestli začíná nová éra irského golfového hrdiny. O tom, že dokáže zahrát vynikající finálové kolo, když má šanci vyhrát nás už letos přesvědčil. Na definitivní odpověď si budeme muset počkat do neděle.

Co byste ale řekli tomu, kdyby jsme na konci turnaje tleskali vyhublému, do strakatých kalhot oděnému Johnu Dalymu? Ale to už je jen takové moje skotské blouznění.


 

Ze St Andrews Jiří Novosad