Rory a jeho twitterová tenisová hvězda

30.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Mladík McIlroy mění přístav

Ví se to už měsíc, teprve od minulého týdne je to oficiálně potvrzeno. Nebo spíš přiznáno, a to z mužovy strany. Rory McIlroy potvrdil, že chodí s Caroline Wozniackou. Ačkoli jsou oba ve svých oborech nejzářivějšími celebritami, jsou dost velké skupiny lidí, jimž její nebo jeho jméno nic neříká.

A tak pro jistotu zde, na golfové platformě: ona je ženskou světovou jedničkou, pochází z Dánska a bydlí – jak jinak, když jde o evropskou tenistku – v monackém daňovém ráji. Zlé jazyky tvrdí, že jeden z nejtalentovanějších golfistů světa se s ní dal dohromady, aby se k ní směl přestěhovat a také ulevil svým odvodům bernímu úřadu, ve Velké Británii tak přísnému.

Klep? Dost možná, ovšem jelikož vítěz letošního US Open vážně uvažuje o tom, že z velké části přesídlí na americkou PGA Tour, svědčí to o progresivním přístupu k osobním financím. Peníze vydělané za mořem se mu budou danit o poznání jinak, pokud přenese svou rezidenci z domova v severoirském Holywoodu příkladně někam na Floridu.

Varianta Monte Carlo je samozřejmě také lákavá, i když partneři, kočující za výdělkem všude po světě, si Riviéry moc neužijí. „Je jasné, že každý se věnujeme jinému sportu, ale naše pozice je stejná. Je nám 21 a 22, můžeme spolu mluvit o spoustě společných věcí a je hezké, mít vedle sebe někoho, kdo rozumí tomu, čím procházíte,“ uvedl McIlroy pro server golf.com.

Ženské magazíny zareagovaly peprnými poznámkami, že taková slova svědčí o věku toho, kdo je vyřkl, lépe než když sám připomíná své mládí. Jen neotesanec by podle nich takhle před celým světem zahanbil bývalou přítelkyni Holly Sweeneyovou, přítelkyni z ulsterského dětství a… řekněme dívku ulsterských reálií.

Když svého přítele doprovázela na loňském Ryder Cupu, byla na krátko ostříhaná blondýna výrazným zjevem mezi manželkami a partnerkami jiných hráčů. Většina z nich buď přivykla velkému světu, nebo dokonce vyrostla v přepychu. Holly se svým přirozeným, a přece nijak neotesaným chováním, byla osvěžujícím zjevem. Jenže asi jen pro okolí…

Věk nového superhvězdného páru také ilustruje, jak tuto generaci ovlivňují nová média a sociální sítě. Po McIlroyově vítězství na US Open odvysílala BBC rozhovor, v němž hráč mimo jiné líčí vztahovou krizi i to, jak při několikatýdenním odloučení od Holly pochopil, že by o svou milou nerad přišel.

Jenže už zhruba týden předtím Wozniacká popisovala na Twitteru zážitky ze zápasu o boxerského mistra světa mezi Vladimirem Kličkem a Davidem Hayem v Hamburku: „Také jsem se potkala s Rorym McIlroyem, seděl přímo za mnou. Je to naprosto skvělý kluk.“

A tak tu proti sobě stála zemitá dívka ze zazeleněných vrchů deštivé irské krajiny, která se snaží prosadit jako špičková roztleskávačka, proti multimilionářce, navyklé dokonce i na módní mola a nákladný životní styl.

Mezi nimi pak mladík na pomezí obou těchto světů. V jedné ruce pintu s pivem z místního pivovaru, ve druhé klíče od nové jachty. Je o rok a pár měsíců starší než Wozniacká, ona ale do velkého světa vpadla dřív. Sportovní psychologové si všímají, jak dokáže při hře uplatnit svou racionalitu. Možná i v životě.

Wozniacká rozhodně dokázala, že je zběhlá ve styku s médii. Její tiskové konference bývají označovány za nudné, otázkám se často bez mrknutí oka vyhýbá. „Opravdu je mi jedno, co říkají lidé,“ odrážela na oficiálních fórech narážky na osobní život.

McIlroy se raději – snad po vzoru jiných – zprvu schoval za oficiální stanovisko své agentury, že s Holly šlo o „přátelský rozchod“. Teprve pak se tu a tam rozhovořil sám. Vždy to vypadalo, jako že mluví podle instrukcí.

Jenže podobně jako v jiných záležitostech a tématech, rozdělený pár, ženoucí se zvlášť do rozdílných koutů světa, nakonec na sebe v osamění všechno vyžvaní na Twitteru.