Retro vzpomínka: Golf na olympiádě v roce 1904 a 1908

19.07.2016 | Taťána Belšánová | publikováno v rubrice V zahraničí
MedailGolfOHStLous1904

Olympijské medaile St. Louis 1904

Pro olympijské hry, které se konaly od 17. do 24. září 1904, bylo vybudováno zbrusu nové golfové hřiště v missourijském St. Louis. Turnaje se účastnili pouze muži a to ve dvou kategoriích: jednotlivci, kdy se muži utkali ve hře na jamky a tým.

Tehdy to byl druhý a do letošního roku i poslední ročník olympijských her, na kterém se objevil i golf.

V Severní Americe v té době dramaticky stoupala popularita tohoto sportu, a tak turnaj přitáhl 77 amatérů ze Spojených států a Kanady.

Jedním z nich byl i student Harvardovy univerzity a úřadující vítěz U. S. Amateur Championship Chandler Egan ze Spojených států. Dvacetiletý hráč byl tak velkým favoritem, že ho celostátní tisk označil za vítěze ještě před tím, než samotný turnaj vůbec začal.

Egan hladce prošel kvalifikací a ve finále se utkal se šestačtyřicetiletým Georgem Lyonem. Kanaďan se dokázal lépe vyrovnat s větrem a deštěm a svého mladého soupeře porazil 3:2. Na třetím místě se shodně umístili Američané Burt McKinnie a Francis Newton.

O čtyři roky později se v Londýně konaly další olympijské hry. Přihlášeni byli nejlepší britští amatéři jako například Harold Hilton, Robert Maxwell nebo John Ball. A o zlato byl připraven bojovat i George Lyon.

Roztržka v  St. Andrew

Šestikolový turnaj, ke kterému ale nikdy nedošlo, se měl odehrát na hřišti Royal St. George. Klub v St. Andrews se zapletl do sporu s olympijskou komisí ohledně způsobilosti hráčů hrát na olympiádě a výsledkem této roztržky bylo, že se všichni domácí hráči z turnaje odhlásili. Zbyl jen George Lyon, kterému byla nabídnuta zlatá medaile. Lyon ji odmítl.

Příští olympijské hry se konaly v roce 1912 ve švédském Stockholmu, a jelikož se zde golf příliš nehrál, nebyl ani zahrnutý mezi soutěžní disciplíny. Kvůli malému zájmu se golf nehrál ani na olympiádě v Antwerpách v roce 1920.