Reno-Tahoe Open

05.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Reno-Tahoe Open, Montreux G&CC, Reno, Nevada
(1. – 4. srpna 2013, časový posun: -10 hodin)


 

 

Gary Woodland

Neděle – finálové kolo
Ještě pět jamek před koncem se zdálo, že by Gary Woodland mohl být dostižen, ale v závěru hřiště se americkému golfistovi podařilo skórovat a svůj bodový náskok ještě zvýšil. Zvítězil se ziskem 44 bodů před dalším Američanem Jonathanem Byrdem a Argentincem Andresem Romerem, oba za ním zaostali o devět bodů. „Pokoušel jsem se zůstat klidný a soustředit se na hru,“ přiznal Woodland, že s ním cloumaly emoce. Vždyť za své druhé vítězství na PGA Tour po předloňském premiérovém v nováčkovské sezoně (má titul Rookie od the year) získal právo startu na nadcházejícím PGA Championship a vylepšil svou pozici v průběžném pořadí FedEx Cupu na 54., což znamená jistotu play-off.
Woodland měl na kontě jediné birdie ze třetí jamky, pak nedokázal skórovat přes dvě hodiny. Několikrát však úspěšně zachránil par. Jako by ho probudilo, když Byrd zahrál eagle na třináctce a připsal si za něj pět bodů. „Měl skvělé momenty ve své hře, ale mně se povedlo vzít si titul zpátky,“ uznal lídr. Sám zabral a díky birdie na jamkách 14 a 15 konkurenci zase odskočil. Závěrečnou dvojici jamek absolvoval za bogey a birdie, jeho kolo – v klasickém zápisu 69 (-3) – mu vyneslo sedm nedělních bodů a ty bohatě stačily. Byrd jich nastřádal 18, což se v předchozích třech dnech nikomu nepovedlo, a dorovnal Romera, jehož konto se ve finálovém dnu rozšířilo o osm.
Další pořadí: 4. Steele (33), 7. Sabbatini (31), 16. Appleby (26), 20. Rollins (25), 23. Haan, Wilson (24), 32. Potter Jr., Stadler (22), 37. Stuard (21), 39. Driscoll (20), 51. Villegas (17), 56. Teater (16). 


Sobota – 3. kolo
Výrazný náskok sedmi bodů si do finálového kola vypracoval Gary Woodland, jenž zahrál 65 ran (-7) a v upraveném stablefordu si připsal šestnáctibodový zisk. Dohromady už má 37 bodů, druhý v průběžném pořadí Brendan Steele třicet. Ten byl ve třetím dějství nejúspěšnější, získal sedmnáct bodů, v originále byl jeho výkon stejný jako Woodlandův, tedy 65 ran, lišil se ale nepatrně tím, jak se k němu dostal. Zatímco lídr hrál eagle, šest birdie a bogey, Steele eagle, sedm birdie a dvě bogey. Třetí místo patří Davidu Mathisovi (29 bodů), na čtvrté klesl za tři Američany vedoucí hráč po polovině turnaje Andres Romero z Argentiny (27).
Woodland svůj eagle zahrál díky přesnému bunker shoto už na pětiparové dvojce a tento pětibodový zisk mu dal jistotu. Steele naopakmohutně finišoval, po sérii pěti birdie poskočil díky eaglu z osmnáctky, rovněž pětiparu. Proto, že ví, jak rychle může skóre jednoho hráče poskočit, řekl lídr k neděli opatrně: „V tomto formátu těžko předpovídat. Když hrajete birdie, skóre narůstá a když někdo zvládne pětipar, je rázem sedm bodů vymazáno.“ Steele to potvrdil: „Když jsem se přemístil na druhou devítku, byl jsem někde kolem padesátého místa. Pak jsem šel rychle nahoru.“
Další pořadí:
7. Sabbatini (23), 12. Driscoll (21), 29. Rollins (18). 33. Teater (17), 44. Villegas (15), 53. Stadler (13).

Pátek – 2. kolo
Do čela se vyhoupl Argentinec Andres Romero s 22 body. Na druhém místě je o bod horší Američan Gary Woodland a o třetí se dělí trojice Stuart Appleby, Rod Pampling, Charlie Wi, všichni nasbírali devatenáct bodů. Alex Čejka s jedním mínusovým bodem za svůj denní výsledek těsně neprošel cutem. Bylo zapotřebí nasbírat šest bodů, německý profesionál českého původu jich má šest.
„Cítím se tady dobře, připomíná mi to domov,“ svěřil se lídr, jenž komunikuje přes tlumočníka, svého caddieho. V loňském ročníku tady byl třetí. „Bodový systém mi naprosto vyhovuje,“ dodal Romero, jenž začal dobře, ale po čtyřech birdie si bilanci pokazil vinou double bogey na jedničce, kde zahájil druhou polovinu kola. Pak se ale zase rozjel a birdie hrál na čtyřech závěrečných jamkách, kde přidal osm bodů k celkovým 14. Nejpilnějším sběratelem byl Pampling, jenž jich získal 17 za devět birdie a jedno bogey, hrál by tedy klasických 64 (-8), zatímco Romero 66 (-6).
Další pořadí: 9. Toms (17), 13. Driscoll (15), 16. Teater (15), 24. Steele, Stadler (13), 55. Rollins (8), 59. Villegas (7).

Čtvrtek – 1. kolo
Vede Američan Josh Teater s 15 body před dvojicí krajanů Gray Woodland, James Driscoll (14). Alex Čejka nasbíral šest bodů a figuruje na děleném 27. místě. Teater si pomohl na páté jamce, kde byl druhou na greenu a proměnil osmimetrový putt. K eaglu, jichž bylo v úvodním dnu celkově pomálu, k němu přidal šest birdie a odečítaly se mu pouze dva body za stejný počet bogey. Jeho výkon odpovídá standardní hodnotě -6, zatímco Woodland hrál -7 (samá birdie), zatímco Driscoll také šest pod (osm birdie, dvě bogey). „Hrajete do kopce a mezi stromy, v tak silném větru je vždycky složité rozhodnout se rpo správnou hůl,“ komentoval lídr úvod turnaje, v němž byl loni sedmý a předloni desátý. Na první titul z PGA Tour stále čeká.
Další pořadí: 7. Immelman (10),  12. Wilson, Stadler (9), 27. Išikawa (6),  55. Imada (3), 80. Villegas (1), 88. Harrington, Rollins (E), 101. Allenby (-1).

Hraje se bodovacím systémem (dva plusové za birdie, pět za eagle, jeden mínusový za bogey, tři za double bogey, atd.). Startovní pole je dáno tím, že elita hraje souběžně turnaj z minisérie World Golf Championship, zároveň je nabité hráči, kteří se chtějí vejít do stopětadvacítky postupujících do play-off. Toto je předposlední šance pro ty, kteří se nekvalifikovali na PGA Championship, pak už jim zbude jen Wyndham Championship. Je tu samozřejmě i obhájce titulu J.J. Henry a po delší odmlce se na velký okruh podívá i německý profesionál českého původu Alex Čejka. Ozdobou by mohl být Ir Pádraig Harrington.

Hřiště s parem 72 a délkou 6 832 metrů designoval Jack Nicklaus a využil pouštní prvky i vzrostlé borovice, aby to hráčům trochu ztížil. Nicméně Scott Piercy tady předloni zahrál rekord 61 ran. Dotace činí 3 miliony dolarů (asi 58,5 milionu korun).

Odkazy: …  Montreux G&CCSatelitní mapa hřiště Stránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.cz

.