PGA Tour – RBC Canadian Open

29.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Kanada
(25. – 28. července 2013, časový posun: -6 hodin)

Brandt Snedeker

Neděle – finálové kolo
Brandtu Snedekerovi hrálo všechno do not a nakonec si pomohl i vlastním slušným výkonem 70 (-2), byť se při něm nevyvaroval dvou zaváhání. „Nebyl to z mé strany nejlepší výsledek, ale dnes bylo hřiště těžší,“ komentoval úspěch. Druhý letošní turnajový titul získal s konečným skóre -16 a předčil čtveřici svých amerických krajanů na děleném druhém místě o tři údery. Ze zmíněného kvarteta Dustin Johnson a Matt Kuchar hrají tradičně o nejvyší pocty a patří k absolutní špičce, William McGirt a Jason Bohn si pomohli na taková místa průběžného pořadí FedEx Cupu, že už mají jistou účast v play-off.
Jen v jednom momentě, nedlouho po přechodu na druhou devítku, byla Snedekerova pozice ohrožena. Na tříparové dvanáctce odpálil do hustého lesního porostu, ale na rozdíl do svého švédského spoluhráče Davida Lingmertha, jenž po triple bogey z této jamky vyklidil pole v top 10, vedoucí muž zachránil alespoň bogey a jeho putt na par jen těsně minul jamku. To Snedekera povzbudilo do zbytku kola, zvlášť když záhy odpadl jeho nejvážnější konkurent Johnson. Ten se dostal na úroveň -15 společně s lídrem, avšak sérii 39 jamek bez bogey uťal nepřehlédnutelným způsobem. Na sedmnáctce nejprve drajvoval do autu a pak do písku. Při jeho prvním bunker shotu míč trefil hranu překážky a vrátil se zpět. Triple bogey znamenalo konec nadějí na útok.
A tak se Snedeker, jenž se nijak nešetřil a většinou útočil na birdie, i když by mohl pozici víc kontrolovat, dočkal pohodlné cesty k titulu.  „Jsem nadšený. Předsevzal jsem si, že právě tenhle turnaj jednou vyhraju, protože můj caddie je z Kanady,“ věnoval Snedeker částečně úspěch nosiči holí Scottu Vailovi. „Je to zároveň odměna za tvrdou práci, kterou mám v uplynulých třech měsících za sebou.“

Další pořadí: 12. Lingmerth (-10), 16. Hoffman (-9), 21. Els, Kirk, B. Watson (-8), 28. Schwartzel (-7), 31. V. Singh, R. Palmer (-6), 52. Piercy (-2), 68. Horschel (+1).

Konečné Top 10:

Video – souhrn posledního kola:

Sobota – 3. kolo
Mnoho favoritů a mezi nimi i některá překvapivá jména se ucházejí o zisk titulu. Nejblíž k němu má Američan Brandt Snedeker, jemuž se podařilo zahrát devět birdie, zapsal 63 ran (-9)  a ujal se vedení s průběžným skóre -14. Cestu mu uvolnil lídr prvního kola Hunter Mahan, který se z turnaje odhlásil a odjel za svojí ženou Kandi do porodnice. Pouze o jeden úder za Snedekerem figuruje na samostatném druhém místě celkového pořadí Švéd David Lingmerth, jehož 65 ran (-7) začalo sice bogey na první jamce, ale skončilo eaglem na pětiparové poslední. O třetí pozici už se dělí další z amerických favoritů Matt Kuchar, jenž absolvoval třetí den s výsledkem horším pouze o jedinou ránu než lídr. A Dustin Johnosn, jenž rovněž díky eaglu na osmnáctce Snedekera v sobotu dorovnal, na dělené páté pozici, to všechno dohromady věští dokonalý nedělní závěr.
Zhruba na sedmé jamce se Snedeker podíval na leaderboad a neviděl tam Mahanovo jméno. „Ptal jsem se caddieho a ten vyslovil domněnku, že to na ni přišlo. Kdyby neodstoupil, byl by těžko k dostižení, protože hrál moc dobře. Vědel jsem, že abych ho dostihl, musel bych zahrát opravdu nízké skóre,“ vylíčil lídr. Mahan vydal prohlášení, v němž vyjádřil radost nad blížícím se rozšířením rodiny. Pár děti zatím nemá. „Těším se, až se na RBC Canadian Open vrátím v příštích letech,“ slíbil. Do hry se vůbec nedostal, zpráva ho zastihla během osmdesátiminutového zpoždění, které třetí kolo nabralo vinou bouřkového počasí.
Další pořadí: 14. Furyk, B. Watson (-9), 21. V. Singh, Kirk (-8), 24. Schwartzel (-7), 32. Els (-6), 48. Horschel (-4), 67. Piercy (-1).
MDF (mj.): Mc Dowell.

Top 10 třetího kola:

Video – souhrn třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Zhoršení o deset ran srazilo Brendana Steeleho o pětadvacet míst dolů a vedení  místo něj převzal jeho americký krajan Hunter Mahan, jenž zapsal 64 ran (-8) a dostal se na průběžné skóre -13. To je o dva údery lepší, než jaké je zatím u jména druhého muže aktuálního pořadí. John Merrick se rozstřílel a vytvořil rekord turnaje výkonem 62 (-10). V jeho zápisu se skví nejprve eagle z pětiparové druhé jamky a osm birdie, jež k němu přidal, hrál od sedmičky do osmnáctky. Třetí pozice patří s odstupem dalších dvou ran Bubbu Watsonovi.
Mahan má na kontě čistých osm birdie. Tommy gainey dokonce deset, ale také dvě bogey a stejným výkonem jako lídr se posunul o 87 příček na dělené šesté místo. Autorem ještě jednoho výrazně nízkého skóre 65 (-7) je Kolumbijec Camilo Villegas, jenž jím zachránil cut. Přes něj se nedostal mimo jiné člen světového top 10, Angličan Luke Donald.
„Provedl jsem nějaké změny ve svém švihu a tď jen musím nechat ty věci, aby fungovaly,“ vysvětlil Mahan, jak se dostal do pozice, v níž teď je. „Pochopil jsem, že jde o to, jít se vztyčenou hlavou a nechat své schopnosti, aby se uplatnily,“ dodal.
Další pořadí: 16. Furyk, Snedeker (-5), 26. Kuchar, Horschel (-4), 42. McDowell, Piercy (-3), 56. D. Johnson, V. Singh (-2), 63. Els, Schwartzel (-1).
Cutem neprošli: Donald, DeLaet, Summerhays, Stallings.

Top 10 druhého kola:

Video – souhrn druheho kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlépe vykročil už v brzkém dopoledním programu Američan Brendan Steele, jehož 65 ran (-7) zůstalo až do večera nepřekonáno. Na druhé pozici se postupně s odstupem jednoho úderu seřadili  Scott Brown, Matt Kuchar a Scott Gardiner. Třicetiletý Steele mohl být ještě lepší, ale po osmi birdie mu devítce, kde svůj program končil, přece jen přidal jedno bogey. Skóroval na třech ze čtyř zdejších trojparových jamek. „Miluju být v téhle pozici,“ roztál lídr. Hrál jsem PGA Tour Canada v letech 2006 a 2007, což mě připravilo na Web.com Tour 2008, 2009 a 2010. V mém životě to byl ohromná pokrok, byly to dobré časy,“ vrátil se k účinkování na národním kanadském okruhu. Letos už patří na ten celoamerický, byl šestý na Phoenix Open, po sérii šesti neúspěšných cutů v květnu a červnu se vzchopil a dvakrát skončil v top 20. Před týdnem však opět odehrál jen dvě kola a do Kanady přijel pozitivně naladěn jako na staré známé místo.
Steele byl ve svém výkonu konsistentní, někteří hráči dokázali „ulétnout“ na jedné či několika jamkách. Zejména osmnáctka byla skórovací a z řady eaglů se jeden  povedl i Kucharovi, proto poskočil do této pozice. Na šestnáctce byl Anders Romero deset centimetrů od albatrosu. „Podmínky jsou skvělé, hřiště je úžasné,“ pochvaloval si Kuchar a vrátil se k utrpení z minulého týdne. „Na British Open to byla výzva, tady je golf přátelštější a víc podobný tomu, nač jsme na PGA Tour zvyklí,“ dodal.
Další pořadí: 16. V. Singh (-3), 29. Snedeker, Summerhays (-2), 41. Els, Horschel, Piercy (-1), 69. Furyk, DeLaet, Gay (E), 93. Schwartzel, Donald (+1), 126. D.Johnson (+3), 141. McDowell (+4).

Top 10 prvního kola:

Video – souhrn prvního kola:

Žádný čas na oddych! Tak to hlásí zámoří, kde se pozornost soustředí do Kanady na jeden z nejtradičnějších turnajů světa, třetí nejstarší otevřený šampionát, založený v roce 1904. Pár dní po návratu z Britských ostrovů se silný kontingent hráčů pustí do dalšího ostrého souboje. Mezi nimi je nejsilnější americká skupina v čele s Hunterem Mahanem, Brandtem Snedekerem a Mattem Kucharem, í., 11. a 15. hráčem z Muirfieldu. Všichni si stojí dobře ve FedEx Cupu a jejich krajané Dustin Johnson, Bubba Watson a další, včetně komety posledních týdnů Daniela Summerhayse, konkurenci ještě zvyšují. A jihoafričtí zástupci Charl Schwartzel a Ernie Els by neměli být jen na ozdobu.

O co největší podíl z dotace 5,6 milionu dolarů (přes 110 milionů korun) bude hrát i ten, který ho měl loni největší, Scott Piercy. To se ale hrálo o kus dál v Hamiltonu, letošní ročník hostí Glen Abbey Golf Club. Zdejší hřiště má par 72, měří 6 632 metrů a jeho stavitelé připravili hráčům po čtyřech trojparech i pětiparech, z nichž tři přijdou na řadu až v závěru (jamky 13, 16 a 18). Osm jamek se hraje přes vodu, další podél ní.

Odkazy: … Glen Abbey GC Satelitní mapa hřiště Stránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.cz

.