RBC Canadian Open

27.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – RBC Canadian Open, Royal Montreal GC (Blue Course), Ile Bizard, Quebec, Kanada
(24. – 27. července 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Skvělý výkon na druhé devítce přinesl titul Timu Clarkovi. Je čtrnáctý v kariéře osmatřicetiletého Jihoafričana, na americké PGA Tour druhý po The Players Championship 2010. Ovšem dokonce třetí na kanadské půdě, předchozí na New Brunswick Open a Canadian PGA Championship jsou z roku 1998. V Royal Montreal dosáhl vítěz po závěrečném výsledku 65 ran (-5) celkového skóre -17 a o jeden úder předstihl Američana Jima Furyka. Druhý v pořadí předvedl v neděli nejhorší výkon z hráčů první desítky 69 (-1) a potvrdil pověst golfisty, který těžko zvládá pozice lídra ve finálových kolech.

Furyk zapsal jedno bogey a pouze dvě birdie, to druhé na sedmnácté jamce a ještě měl šanci na osmnáctce přinutit Clarka do play-off, kdyby na finálovce zahrál o ránu líp než partner ze závěrečného flightu. To se ale nestalo, oba zakončili turnaj parem a radost to přineslo Jihoafričanovi, jenž měl ještě po desítce denní bilanci even par. „Neměl jsem co ztratit. Věděl jsem, že musím hrát birdie a někdy to bývá snazší, když musíte hrát agresivně,“ popsal své uvažování Clark. Dopředu se dostal díky pětici birdie na jamkách 11 a 12, 14 a 15, a hlavně 17. „Najel jsem na vlnu a už to jelo,“ dodal vítěz.

Další pořadí: 12. Els (-8), 25. Snedeker (-6), 43. Singh, Schwartzel (-3).

Konečné TOP 10:

Sobota – 3. kolo
Jim Furyk má nakročeno k dalšímu úspěchu na kanadské půdě, kde už získal dva turnajové  tituly. Udržel vysoké tempo, zahrál 65 ran (-5) a jeho skóre se před finálovým programem zastavilo na hodnotě -15. Američanovi sekunduje jen Jihoafričan Tim Clark, jehož výkon 64 ran (-6), nejlepší ze třetího dne, znamená místo v závěrečném flightu a ztrátu tří úderů na lídra. Třetí kyle Stanley už je o pět pozadu a čtvrtý Jamie Lovemark o šest. Další Američan Tim Petrovic ani domácí hráč Graham DeLaet tempo neudrželi a klesli na dělenou pátou pozici, sedm ran za Furykem.

Ten byl bezchybný, na první devítce skóroval třikrát na čtyřparových jamkách, pak zvládl skvěle pětipar 12 a naposledy ubral ránu znovu na čtyřparové čtrnáctce, kde předvedl odvážnou a perfektní přihrávku přes vodu, patoval ze vzdálenosti dvou a půl metru od jamky. Teď ho ale čeká finálové kolo a on je pověstný svými nedělními kolapsy. „Některé věci jsem hodil za hlavu,“ naznačil Furyk, že půjde do akce s čistou hlavou. „Cítím, že jsem na dobré cestě a nebudu z ní scházet, když se naskýtá tak skvělá příležitost.“

Další pořadí: 9. Fernandez-Castaňo, Putnam, McDowell (-7), 13. Kuchar (-6), 14. Snedeker (-5), 22. Els (-4), 43. Singh, Schwartzel (-2).

Pátek – 2. kolo
Dva vyrovnané rekordy hřiště změnily pořadí a jeden z autorů Jim Furyk dohnal svého amerického krajana Tima Petrovice ve vedení, oba mají skóre -10 ran. O třetí místo se dělí další hráč USA Kyle Stanley s domácím favoritem Grahamem DeLaetem. Kanaďan je druhým mužem, jenž se zařadil mezi držitele nejlepšího výkonu na Royall Montreal 63 (-7). Furyk se k němu dostal bezchybně se sedmi birdie, DeLaet i se dvěma bogey, tedy s devíti birdie. Druhý ze čtvrtečních lídrů Michael Putnam klesl na dělenou devátou pozici.

Furyk, jenž dvě se šestnácti vítězství na PGA Tour získal v letech 2006 a 2007 právě v Kanadě (ovšem na hřištích Hamilton a Angus Glen), měl na kontě sérii čtyř birdie z jamek 11 až 14, další přidal na jedničce a definitivně se do čela dostal, když zaskóroval na jamkách 6 a 8. „Nevím, jestli jsem kdy byl členem flightu, který by hrál 63, 63 a 65,“ zasmál se zkušený čtyřiačtyřicetiletý hráč. De Laet byl totiž jeho herním partnerem a třetím, kdo jim sekundoval, Američan Matt Kuchar. V sobotu se Furyk, jenž na titul čeká už od září 2010, kdy vyhrál Tour Championship, vydá na hřiště ve společnosti Petrovice, jenž je dokonce o tři roky starší, na velkém americkém okruhu ovšem vyhrál jen jednou na Zurich Classic of New Orleans v roce 2005.

Další pořadí: 5. McDowell (-7), 9. Kuchar (-6), 28. Els (-3), 37. Schwartzel, Singh, Snedeker (-2), 63. Choi (E).
Cutem neprošli mj.:
Hoffman, D. Johnson, Donald, Daly.

Čtvrtek – 1. kolo
Dlouho čekal Michael Putnam, zda zůstane ve vedení, nebo jestli jeho výkon 64 ran (-6) někdo alespoň dorovná. V závěru kola se jeden takový našel, jeho americký krajan Tim Petrovic. Zatímco Putnam odevzdal skórkartu se šesti birdie, Petrovic má v zápisu čtyři z první devítky, přidal však ještě eagle na pětiparové dvanáctce, kde trefil perfektní dvousetpadesátimetrovou druhou ránu na green. V jednom z posledních flightů se do popředí tlačil i kanadský amatér Taylor Pendrith, avšak v závěru chyboval a dotáhl to na dělenou třetí pozici spolu s dalším z amerických profesionálů Kylem Stanleyem. Oba ztrácejí na lídry jednu ránu.

Putnam se letos nedostal do první desítky v konečném pořadí některého z turnajů, jeho nejlepším umístěním je dělené jedenácté místo z Travelers Championship. „Bylo snadné tady hrát. Hřiště se hodně podobá těm, na kterých jsem hrával doma. Stejný typ trávy, stejný terén, cítil jsem se příjemně,“ řekl hráč, jenž má dosud na kontě tři tituly z nižší Web.com Tour. Tam byl loni vyhlášen Hráčem roku. Sedmačtyřicetiletý Petrovic okusil v dlouholeté kariéře jedinkrát, jaké to je, přebírat trofej pro vítěze, na Zurich Classic 2005. V této sezoně po čtrnáctém místě z Portorika zaznamenal pět neúspěšných cutů s jediným kolem pod 70 ran. Do startovního pole v Kanadě se dostal jako náhradník na poslední chvíli bez možnosti na hřišti trénovat.

Další pořadí: 5. Schwartzel, Bohn (-4), 16. Furyk (-3), 32. McDowell (-2), 44. Snedeker, Kuchar, Hoffman (-1), 67. Els (E), 87. Donald (+1), 138. D. Johnson (-4), 153. Daly (+6).

Top 10 prvního kola:

Brandt Snedeker bude obhajovat titul na turnaji, v jehož startovní listině jsou jména jako Luke Donald, Dustin Johnson, Matt Kuchar, Charl Schwartzel, tedy taková, kde se dá předpokládat útok na nejvyšší mety, ale také se zúčastní třeba Ernie Els, Jim Furyk a Vijay Singh, takže se dá předpokládat, že ani starší garnitura se nevzdá lehce podílů z dotace 5,7 milionu dolarů (více než 116 milionů korun). Bude se hrát na hřišti s parem 70 o délce 6 541 metrů.

Odkazy: … Royal Montreal GC … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.