Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Ranař Quiros splnil roční normu. Větrem nesený pouštní písek v Dubaji mu přinesl vítězství

13.02.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alvaro Quiros

Vrchol přišel právě včas. Jestliže se Alvaro Quiros ke svému čerstvému úspěchu od začátku roku přibližoval, pak se na sám vrchol dostal tam, kde se sešla největší konkurence na European Tour 2011. Tento titul z Dubai Desert Classic je a bude hodně ceněný. A on ho navíc ozdobil esem.

Quiros už vyhrál čtyři turnaje evropské série a dvakrát za prvenství získal víc než 301 353 eur, které mu patří tentokrát. Jenže v dubajské poušti za sebou nechal první trojku světového žebříčku a navíc se skvěle vypořádal s větrem, který byl dominantním prvkem letošního ročníku.

Cestu si sedmadvacetiletý rodák z Guadiara a milovník fotbalu začal klestit před necelým měsícem v sousedním emirátu Abú Zabí. Skončil tam třiadvacátý a ověřil si, že zimní příprava vedle správným směrem. Pak přidal osmé místo v Bahrajnu a před týdnem v Kataru už byl druhý.

V Emirates Golf Cluvu dodržel tradici, kterou začal už před pěti lety při svém vstupu na prestižní profesionální okruh – co rok, to jedna turnajová výhra. Diváci si budou pamatovat jak triple bogey na osmičce, tak zejména jeho hole-in-one na jedenácté jamce. „Byla to tříčtvrteční wedge. Perfektní ráa, ale tohle se stane jednou za rok,“ uvedl Quiros.

Letošek má přitom ranař s tělesnou výškou 191 centimetrů ještě před sebou skoro celý. Rázem je tu nový favorit všech budoucích podniků, kam přijede, ačkoli už to nebude v atmosféře pouštního písku. Quiros se totiž čerstvým triumfem dostal do čela finančního žebříčku Race To Dubai. A ve světovém rankingu ho čeká posun do třetí desítky.

Quiros skončil na skóre -11. O druhé místo se s bilancí jen o jeden úder horší podělili James Kingston a Anders Hansen. Prvně jmenovaný pětačtyřicetiletý Jihoafričan má zajímavou skórkartu – dvakrát 72 a dvakrát 67. Druhá polovina zaslouží obdiv. Dánský golfista si jakožto hráč posledního flightu mohl i s přispěním eaglu na třinácté jamce v závěru ještě vynutit play-off. Na poslední pětiparové jamce se ale k birdie neprotlačil.

Poněkud stranou už byli v neděli původní favorité dubajské větrné šarády. Tiger Woods pohřbil své naděje na vítězství už na první devítce. Že zahrál dvě bogey na druhé a třetí jamce, ještě nemuselo nic znamenat. Kdyby napodobil své někdejší fantastické finiše, jimiž ze zadních pozic dokázal absolutní koncentrací a řízeným riskem vítězit, konkurenti by se ho zase báli.

Tentokrát se Woods dokázal pouze vyhrabat z nejhoršího a druhým birdie dne na jedenáctce dohnal ztrátu na průběžný par. Jenže vzápětí znovu chyboval, zahrál nevyrovnanou sérii bogey – birdie – bogey a bylo mu jasné, že na výhru už to nebude. „Dokud bylo bezvětří, moje rány byly dobré. Jakmile zafoukalo, musel jsem tvarovat rány, trefovat míč jinak a moje návyky uletěly oknem,“ dodal rezignovaný Woods.

Naprostá deziluze se u Američana projevila na osmnáctce, kde si mohl pohodlně přes vodu přihrát na green, ale jeho rána byla krátká a nejsledovanější muž turnaje zapsal double bogey 7. Tři rány nad par za neděli byl jeho nejhorší výkon v Dubaji a konečné skóre -4 stačí pouze na dělené 20. místo.

Zcela jasně dopadl souboj o místo světové jedničky. Uhájil ho Lee Westwood, jenž sice neoslnil, ale dvěma víkendovými koly v šarži even par uhájil svých pět ran v mínusu, jak je nastřádal už ve dvou základních kolech. O ránu tedy Angličan předčil Woodse a obsadil konečnou 15. pozici.

Možnost ohrozit jeho žebříčkové postavení měl Martin Kaymer, toho ale lednová forma opustila. Z hrůzného třetího kola za 76 ran se Němec sice oklepal a na závěr zapsal 70 (-2), jenže takový výkon se útokem na přední pozice nazvat nedá.