Quicken Loans National 2014

30.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Justin Rose

PGA Tour – Quicken Loans National, Congressional Country Club, Bethesda, Maryland, USA
(26. – 29. června 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Justin Rose by býval možná raději přijal, kdyby další vítězství na americké půdě přišlo o dva týdny dřív, to by totiž znamenalo obhajobu titulu na US Open, ale fakt, že se prosadil na hřišti svou náročností srovnatelném s druhým majorem, ho těší. Musel si pro výhru dojít až do play-off, v němž zdolal domácího protivníka Shawna Stefaniho hned na první jamce. Pořadatelé je poslali na osmnáctku, Angličan zahrál par, kdežto Američan kazil už od drivu a potřeboval ke zdolání čtyřparu šest úderů.

„Myslím, že Congressional dostálo své pověsti,“ pravil Rose úlevně o hřišti. „Všechny nás důkladně prověřilo,“ dodal. Jestli někdo čekal, že by vítězné skóre mohlo ještě klesnout, i tak by možná nedokázal vyslovit, že rozhodne play-off mužů, kteří zakončili čtyřkolovou část turnaje s výsledkem -4, tedy o dvě rány horším, než jaké znamenalo vedení po druhém i třetím kole. Do rozehrávky pustili Rosea a Stefaniho, kteří v závěrečném dnu zahráli 70 ran (-1), chybující konkurenti. Sobotní lídr Patrick Reed odevzdal skórkartu se dvěma double bogey z jamek 10 a 11, přitom po první devítce se skóre -6 vedl. Nakonec vypadl z první desítky.

Rose mohl vyhrát bez rozstřelu, ale na finálové jamce zapsal druhé bogey dne. Odpálil mezi stromy, dokázal se odtamtud dostat takzvanou Tigerovou dírou, ale jeho míč se dokutálel do vody. Byl pak nucen proměnit třímetrový putt z lehkého kopce. Povedlo se a později byl v rozehrávce docela klidný. Jako jediný z uchazečů o nejvyšší mety měl dopředu jistou účast na The Open Championship, takže i Stefani a jeho krajané Charley Hofman a Ben Martin na dělené třetí pozici se mohou radovat s ním, protože získali právo startu na třetím letošním majoru.

Další pořadí: 11. Spieth, Reed (E), 21. Snedeker (+2), 30. Simpson (+4), 39. Every (+5), 55. Palmer, Goss (+7).

Top 10 posledního kola:

Video – přehled čtvrtého kola:

Sobota – 3. kolo
Skóre nejlepšího muže průběžného pořadí zůstalo na hodnotě -6 ran a patří už jen jedinému hráči. Tím je Patrick Reed, jenž zapsal even par 71, takže zbylá trojice lídrů po pátečním kole hrála v plusu a naopak ani nejlepší sobotní konkurenti nedokázali Američana ohrozit. Reed má náskok dvou úderů před třemi konkurenty dělícími se o druhé místo. Jsou jimi Švéd Fredrik Jacobson, Australan Marc Leishman a Noh Seung-yul z Jižní Koreje. Ten si ve třetím hracím dnu počínal nejlépe ze všech, i s jedním bogey zahrál 66 (-5) a polepšil si o osmatřicet příček.

Na Reedově příkladu je možné vidět náročnost hřiště v Congressional. Po dvou birdie, jichž dosáhl navzdory odpalům do vyšší trávy, se ocitl v dobré pohodě, ale ještě na první devítce přišla dvě bogey a vrátila ambiciózního hráče do reality. V obou případech už chyby na týčku napravit nedokázal. „Byl to jeden z těch dnů, kdy se musíte mít na pozoru a přizpůsobovat se. Naštěstí jsme se s tím vypořádali dobře,“ ulevil si. Poté, co jej hřiště potrápilo, začal být pozornější a přes bogey na tříparu a birdie na pětiparu se dobral k samostatnému vedení.

Třetí kolo ozdobil esem švédský reprezentant Peter Hanson, jenž trefil čtyřkou železem z odpaliště jamku na druhé jamce. Odměna ve výši milion dolarů je vypsána na desítce, i tak měl autor hole-in-one radost. „Vždycky je to úžasný pocit, vidět jak balon zmizí v jamce,“ řekl autor skvělé dvousetmetrové rány.

Další pořadí: 11. Todd (-2), 15. Every, Goss (-1), 21. Spieth (E), 32. Palmer (+1), 41. Snedeker (+2), 48. Simpson (+3).

Top 10 třetího kola:

Video – Hole in One Petera Hansona:

Pátek – 2. kolo
Turnaj přišel o svou atrakci, Tiger Woods se s ním rozloučil. Se skóre +7 za ním zaostal o čtyři rány a posílil spekulace, že návrat na scénu po zranění uspěchal. „Já z toho mám radost. Jsem ve hře o čtyři týdny dřív, než jsem čekal. Zase naciťuju soutěžní golf,“ řekl bez náznaku zklamání. Na druhé kolo nebude v dobrém vzpomínat ani Australan Greg Chalmers. Nejenže přišel o vedení, ale zhoršením o dvanáct úderů na 78 (+7) se propadl na dělené padesáté místo (+2) a na první ztrácí osm úderů. O vedení se dělí jeho krajané Marc Leishman a Oliver Goss s Američany Rickym Barnesem a Patrickem Reedem, všichni mají v polovině turnaje bilanci -6.

Australská stopa na Congressional je tedy nadále výrazná. Třicetiletý Leishman má na kontě jediné vítězství na PGA Tour, a to na Travelers 2012. O deset let mladší Goss o něco takového usiluje teprve krátce. Jediný amatér, jenž na letošním Masters prošel cutem, se po US Open, kde se mu to už nepovedlo, profesionalizoval a na Travelers Championship před týdnem absolvoval debut v nové roli, stejně neúspěšný. „Šel jsem do toho s velkým očekáváním a byl jsem velice zklamaný. Ale načerpal jsem nové síly. Zapracovli jsme s koučem v tréninku a hned je to znát,“ řekl Goss, jenž zasáhl čtrnáct z osmnácti greenů. Australané předvedli stejné výkony jako Chalmers v zahajovacím dnu 66 (-5). Našel se ale jeden ještě lepší. Angličan Justin Rose přinesl 65 (-6), tři ze šesti jeho birdie přišla na závěrečných třech jamkách (7 až 9). „To skóre je hodně slušné, hřiště je těžké, dnes bylo snad nejdelší, jaké jsem na PGA Tour hrál. Jakmile míč nebyl na fairwayi, bylo to ještě těžší,“ komentoval Rose nastavené parametry.

Ty byly něčím, co překáželo Woodsovi. Po čtyřech parech, při nichž projevil nejistotu u dlouhých puttů, přišlo double bogey na čtyřparové šestce a nevěstilo nic dobrého. Američan přidal tři birdie a pět bogey, z nich čtyři v sérii mezi jamkami 11 až 14, což bylo rozhodující. Zopakoval tím stejnou sérii z letošního Farmers Insurance Open. „Udělal jsem množství malých, ale opravdu malých chyb,“ hledal příčinu neúspěchu hráč, jenž opět zasáhl deset greenů, tak jako den předtím, za obě kola trefil šestnáct z osmadvaceti fairwayí. „Ty drobnosti umím odstranit, což je fajn,“ dodal a nepřímo potvrdil, že do třetího majoru sezony na The Open Championship se žádného turnaje nezúčastní. „Vezmu teď děti na krátké prázdniny a po týdnu se do toho zase opřu,“ přitakal Woods.

Další pořadí: 11. Rose (-3), 13. Every, Haas, Snedeker (-2), 27. Todd (E), 50. Spieth, Palmer. Chalmers (+2), 67. Simpson (+3).
Cutem neprošli mj.: Day, Singh, Dufner, MacKenzie, Els, Woods, Bradley.

Top 10 třetího kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Když před třemi lety vyhrál Gregr Chalmers podruhé v kariéře Australian Open, předčil i Tigera Woodse. Na americkém kontinentu se tento australský golfista prosadil dvakrát na Nationwide Tour (dnes už Web.com Tour), ale na velkém okruhu zatím titul nezískal. Chce-li to změnit, může si vzít za základ vedení, jež mu patří po výkonu 66 ran (-5) o jednu ránu před Američanem Rickym Barnesem a Švédem Freddiem Jacobsonem. Nejsledovanějším mužem startovního pole je ovšem opět Woods a zatím to nevypadá, že by lídrovi šlapal na paty, tak jako v roce 2011 při svém oslavovaném australském startu. To byl celkem zdráv, tentokrát se vrací po zranění na scénu a herní přestávka je znát. Americký protežé zapsal 74 ran (+3) a dělí se o 83. místo.

Chalmers startující z desátého odpaliště začal třemi birdie na první devítce. „Trefil jsem všechny fairwaye a na druhé devítce jsem minul jen dvě,“ vystihl základ úspěchu čtyřicetiletý rodák ze Sydney. Ještě po patnácti jamkách byl na mínus dvou. Sérií závěrečných tří birdie se postupně posunul až do samostatného vedení. Vedoucí muž je znám jako jeden z nejlepších patérů. „Jenže to nestačí. Když se podíváte na ty, kdo týden co týden vítězí, mají spoustu věcí navíc. Já jsem v poslední době vyměnil nějaké wedge a líp teď kontroluju vzdálenost,“ dodal Chalmers.

Také Woods dobře finišoval a také na první devítce. Jenže z úplně jiné výchozí pozice. Po dvanácti jamkách byl na bilanci +6, protože jediné birdie vložil mezi sedm bogey. Začal odpalem do bunkeru a tím začala série jeho rozmanitých chyb. Špatný odhad délky při přihrávce. A zanedlouho znovu. O několik metrů nedohraný putt. Další odpal na tříparu mimo green. „Udělal jsem příliš mnoho drobných chyb,“ zpytoval svědomí. „Ale hrál jsem líp než jak vypadá skóre,“ dodal. Na konci kola se přece jen vzpamatoval a třemi birdie alespoň o trochu výkon vylepšil, i když na greenu byl od vzdálenosti dvou metrů nejistý. „Musím získat cit a vyvarovat se takových věcí jako na první devítce,“ předsevzal si Woods do druhého kola, kdy bude útočit na cut.

Další pořadí: 16. Snedeker (-1), 27. Singh, Every (E), 43. Todd, Simpson (+1), 62. Day, Els (+2), 83. Woods, Spieth, Dufner, Rose (+3), 102. Bradley (+4).

Top 10 prvního kola:

Video – setřih 1. kola:

Video – sestřih hry Tigera Woodse:

 

Před turnajem
Samozřejmě, žen nechybí loňský vítěz Bill Haas. Šanci hrát si nenechají ujít ani minulí vítězové Nick Watney, Justin Rose a K. J. Choi. Hlavně ale nechybí ten, kdo vyhrál dva ze sedmi ročníků AT&T National, jak se turnaj před změnou sponzora nazýval. Dvojnásobným vítězem není nikdo jiný než Tiger Woods, s jehož nadací se turnaj pojí. Jeho přítomností už tak silné startovní pole dostává nový rozměr, vždyť Američan v této sezoně startoval pouze čtyřikrát, z toho jednou vzdal, vynechal dva majory a vrací se po tříapůlměsíční přestávce věnované operaci ploténky a následné rehabilitaci.

Na Woodsovu formu jsou pochopitelně všichni zvědaví.“Kdykoli je při tom, je to jiné,“ zopakoval mnohokrát řečené Keegan Bradley. „Je skvělé, že je zpátky,“ dodal Jason Day. Tři major turnaje za sebou Woods nikdy v kariéře nevynechal a britské The Open Championship je na programu už za tři týdny. Sám čeká, co s ním plná turnajová zátěž udělá, a nemá v kalendáři žádnou další akci. „Normálně se na golf nedívám,“ řekl letošní vítěz Masters Bubba Watson, jenž v tomto týdnu bude odpočívat. „Ale když hraje Tiger, rád se podívám.“ A chystají se i diváci, kteří loni o Woodse přišli, protože golfistu trápil bolavý loket.

The Blue Course s parem 71 měří 6 921 metrů. Jelikož bylo založeno v roce 1924, pro potřeby moderního profesionálního turnaje prošlo řadou změn, naposledy před US Open 2011, kdy se tady zmíněný major hrál potřetí. Předtím tady zanechali stopu architekti jako Donald Ross a Robert Trent Jones Sr. Hrát se bude o 6,5 milionu dolarů (více než 131 milionů korun).

Odkazy: … Congressional Country Club … Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.