Quesne hrdinou historiků a statistiků

20.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Se statistikou se dá nakládat všelijak. Její údaje nezkreslit, ale přitom interpretovat dle vlastní úvahy. A jedna taková úvaha, která sice z čísel vyplývá, nicméně zavádí nás k velkému otazníku, je k mání na oficiálním webu European Tour.

Aby nevznikla mýlka – ten je veden s pečlivostí a fundovaností, o níž není nejmenších pochyb. Do textů na golf.cz odtud často čerpáme citace z turnajových tiskových konferencí. Samozřejmě ovšem nejde o nezávislé médium, ale tak trochu o fanzin, proto jsou úhly pohledu nabízené ve zdejších článcích někdy zvláštní.

Ale k věci. Francouzský golfista Julien Quesne doslova šokoval golfový svět a tohle sloveso skutečně sedí, ačkoli je dnes tolik nadužívané. Šok, způsobený vítězem Open de Andalucia, vyniká i proto, že po celá tři kola, a vlastně dlouho ani v tom finálovém, s ním nikdo na titul nepočítal. K tomu výkon vyrovnaný rekord hřiště Aloha GC 64 ran (-8), jaký na takřka neznámém hřišti před ním zahrál jen Matteo Manassero v prvním kole. A konečně: kdo je to vlastně ten Quesne?

Inu, hráč Challenge Tour. A tady začíná statistická hra. Internetový portál evropského okruhu uvádí, že jde již o šestého hráče, jenž postoupil ze zmíněné  nižší tour, jemuž se letos podařilo vyhrát turnaj velké kontinentální série. Pravda to je, kdyby se však mezi kvintetem jmen neobjevilo: Justin Rose (WGC-Cadillac Championship).

Nejenže jde o turnaj americký, byť započítávaný do evropského finančního žebříčku. O relevanci tohoto započítávání není sporu, zvlášť když hráči s kartou European Tour hrají na podnicích World Golf Championship často dominantní roli. Ale že bychom měli jednatřicetiletého Angličana, vítěze deseti oficiálních turnajů PGA na čtyřech kontinentech, stavět do jedné roviny s Quesnem? Sice shodou náhod stejně starým ale o poznání méně úspěšným?

Vždyť co Francouz až doposud vyhrál? Trophée du Golf de Genève v roce 2009 a loni Golf Open de Lyon. Oba to jsou turnaje Challenge Tour, kde zádumčivý a plachý golfista strávil převážnou část svých dosavadních devíti profesionálních sezon. Kdežto kdy hrál nějaký takový turnaj Rose? V roce 1999. Tehdy úspěšně absolvoval kvalifikaci European Tour a odrazil se k vynikající sportovní dráze.

Když přijmeme úhel pohledu autorů statistiky, výčet to zajímavý je: Louis Oosthuizen (Africa Open), Branden Grace (Joburg Open a Volvo Golf Champions), Robert Rock (Abu Dhabi HSBC Golf Championship), Rafael Cabrera-Bello (Omega Dubai Desert Classic), Justin Rose (WGC-Cadillac Championship), Julien Quesen (Open de Andalucía Costa del Sol). Znamená to, že pouze tři letošní vítězové – Paul Lawrie (Quatar Masters), Jbe Kruger (Avantha Masters) a Hunter Mahan (Accenture Match Play Championship) – nespadají do kategorie bývalých hráčů Challenge Tour.

Hra s čísly může pokračovat už v „exaktnějším“ duchu. Quesne se stal je čtyřstým vítězem turnaje European Tour. Tolik různých hráčů drželo v rukou poháry a jiné ceny od roku 1972, kdy inaugurační Spanish Open vyhrál Antonio Garrido.

Když už jsme u statistiky, uveďme si další historické milníky, z nichž jeden se nachází na půdě Royal GC Mariánské Lázně: 100. vítěz – Jose Rivero (Lawrence Batley International 1984), 200. – Jonathan Lomas (Chemapol Trophy Czech Open 1996), 300. – Stephen Gallacher (Alfred Dunhill Links Championship 2004).

Sám Quesne prozradil, že o něčem takovém, co jej nyní potkalo, snil od svých deseti let. Nejvetší den ve svém životě komentoval zcela nestatistickou poznámkou: „Jsem také rád, že to přišlo na turnaji, který organizuje můj oblíbený hráč Miguel (Jiménez). Pošlu mu bednu vína Bordeaux, protože vím, jak ho má rád.“