Dva Češi na Q-School v Německu

19.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Filip Mrůzek a Dominik Pavouček

Q-School European Tour, first stage, section B, Fleesensee G&CC, Fleesensee, Německo
(16. – 19. 9. 2014, bez časového posunu)

Pátek – finálové kolo
Je tu sice dílčí, ale rozhodně zaznamenáníhodné vítězství českého golfisty na mezinárodním poli. Filip Mrůzek výkonem 69 ran (-3) uhájil postavení, z něhož do závěrečného dne odstartoval, a společně s Francouzem Damienem Perrierem postoupil do další kvalifikační fáze s nejlepším celkovým skóre -13. Angličan Ben Parker na třetím místě zaostal o jeden úder, Floris de Haas na čtvrtém o dva.

Úspěšný mstětický golfista začal dvěma birdie na dvojce a čtyřce. Bogey na desáté jamce jej sice přibrzdilo, ale pak předvedl, co se mu daří relativně často, a sice zdolat pětipar eaglem. Stalo se na dvanáctce a závěrečná šestice parů stačila k zajištění velkého úspěchu.

Mrůzek prokázal formu už letos v červenci druhým místem na Castanea Resort Open, turnaji satelitní ProGolf Tour. Přidal tam další dvě umístění v top 10 a z pěti startů nasbíral do Order of Merit 5 507,47 bodů (eur), přičemž jednou neprošel cutem. Je letošním profesionálním mistrem země ve hře na jamky (ve finále porazil Aleše Kořínka na 19. jamce) a v domácí sérii Czech PGA Tour.

Ta od pondělí pokračuje v Rakousku turnajem Haugschlag Open, avšak startovní listina dosud nebyla uzavřena. Mrůzkovým hlavním cílem bude druhá fáze Q-School, kam postoupili také Ondřej Lieser a Stanislav Matuš. V příštím týdnu se o totéž budou pokoušet Cyril Suk v Lisabonu a Petr Gál, Daniel Suchan s amatérem Šimonem Zachem v italském Bogognu. Tzv. second stage se uskuteční na čtyřech španělských hřištích od 7. do 10. listopadu, finále je na programu v PGA Catalunya Resortu od 15. do 20. listopadu.

Konečné Top 10:

Čtvrtek – 3. kolo
Tohle tu ještě nebylo. Kolo o hodnotě 64 ran (-8) v podání českého golfisty na mezinárodní scéně je vpádem (prozatím dílčím) do horních pater golfové hierarchie. Filip Mrůzek ho sestavil z devíti birdie a jednoho bogey, udělal své průběžné skóre dvouciferným a dostal se do děleného vedení. Smršť nečekaného lídra znamená nejlepší kolo dosavadního průběhu této kvalifikační sekce, spolu s ním má bilanci -10 ještě Francouz Daniel Perrier.

Zlepšil se, a to výrazně, také Dominik Pavouček. Český amatér dokázal, že umí zahrát standard, a po třech birdie a třech bogey zapsal even par 72. V součtu se předchozími dvěma horšími dny to však vydá jen na +18 a dělené 80. místo v celkovém pořadí, které už není postupové do posledního kola.

Top 10 třetího kola:

Středa – 2. kolo
Navzdory mírnému zhoršení na even par 72 udržel Filip Mrůzek postupovou pozici, s průběžným skóre -2 je na děleném devatenáctém místě. Zhoršení o dvě rány předvedl i amatér Dominik Pavouček, v jeho případě však výkon 82 (+10) a celková bilance +18 znamená pád na předposlední příčku leaderboardu. Spousta kumulovaných chyb včetně jednoho quadruple bogey nemohla vydat na víc.

Mrůzek oproti bezchybnému startu tentokrát zapisoval také bogey. Byla čtyři a český golfista je vyrovnal čtyřmi birdie. Do čela se dostala švédská dvojice Wilhelm Schauman (-8), Henrik Hilford Brander (-7).

Úterý – 1. kolo
Bezchybný zápis a pozice těsně za první desítkou jsou dobrým počinem Filipa Mrůzka do dalších kol. Český golfista zahrál birdie na čtyřparové pětce a pětiparové dvanáctce a jeho 70 ran (-2) jej řadí na dělené třinácté místo. Je tři rány za první pozicí, o kterou se dělí čtyři hráči, mezi nimi i finský amatér Lauri Ruuska. Amatér z Česka Dominik Pavouček začal výkonem 80 (+8). I když předvedl čtyři birdie, na jiných jamkách ztrácel a občas se jeho prvotní chyba načítala v podobě dvou double bogey a jednoho triple bogey.

Před turnajem
Další česká dvojice se pokusí napodobit Ondřeje Liesera a Stanislava Matuše postupem do druhé fáze evropské Q-School. Do boje o právo startů na European Tour, případně Challenge Tour, se do Německa vydali jeden z nejlepších domácích profesionálů Filip Mrůzek a amatér Dominik Pavouček.

Budou hrát na hřišti známém hřišti z ProGolf Tour. Má par 72 a měří 6 301 metrů.

Odkazy: … G&CC FleesenseeHřiště na satelitní mapě

.