Qatar Masters: Woodův zásah v poslední chvíli

26.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Commercial Bank Qatar Masters, Doha GC (Championship Course), Dauhá, Katar (23. – 26. 1. 2013, časový posun: +2 hodiny)

 


Chris Wood

Sobota – finálové kolo
Pro první titul na European Tour si Chris Wood došel stylem, jaký sluší velkým hráčům. Na odpališti poslední jamky byl o ránu pozadu za vedoucí dvojicí George Coetzee, Sergio García. Základ k úspěchu položil fantastickým drivem, dlouhým i přesně umístěným. Pak si vytáhlý Angličan přihrál do vzdálenosti pěti metrů od praporku a prokázal jistou ruku i s putterem. Na závěrečném pětiparu zapsal eagle, dosáhl denního výsledku 69 ran (-3) a naopak oba nejvážnější konkurenty o úder předstihl. Turnaj zakončil s konečnou bilancí -18. „Spadla ze mě velká tíha,“ ulevil si hráč, jenž má na kontě 19 umístění v top 10, z toho tři druhá místa. „Teď se cítím tak, jako bych si měl příště jít pro další vítězství,“ dodal Wood.

Zatímco krajan Simon Khan, partner v závěrečném flightu, se nemohl chytit, přibyli pozdějšímu vítězi jiní konkurenti. Nejprve Jihoafričan Coetzee, jenž se blýskl eaglem pro změnu na desítce a dvěma birdie na jamkách 16 a 18 se dostal do vedení. Zahrál nejlepší výsledek dne 65 (-7) a ve společnosti svého známějšího a zatím úspěšnějšího krajana Louise Oosthuizena, jemuž se tentokrát tolik nedařilo, pak v klubovně čekal, jak si povede zbytek startovního pole.
Delší dobu trvalo, než někdo Coetzeeho ohrozil, ale přece jen se našel hráč, jenž v danou chvíli rovněž porážel Wooda. Španěl García ještě po první devítce nevypadal, že by promluvil do boje o turnajovou trofej, ale ve druhé polovině svého dne zapsal pět birdie. Důležité bylo, že závěrečná dvojice přišla v samotném konci (jamky 17 a 18) a v tu chvíli to vypadalo na play-off.
Wood se nechal zbrzdit vinou double bogey na trojce. Ztrátu dvou ran dohnal s peripetií jednoho bogey až na první devítce, to už ale nevedl. Do hry se vrátil po birdie na čtrnáctce. Publikum bylo zvědavo, jestli vydrží. Birdie šance měl jak na šestnáctém, tak na sedmnáctém greenu, ale žádná nebyla „tutová“ a on také ani jednu neproměnil. Čekalo se, zda tedy alespoň rozšíří rozehrávku na tříčlennou, on ale veškerá očekávání předčil zmíněným eaglem. „Viděl jsem spoustu kamarádů zvedat nad hlavu poháry, musel jsem být trpělivý a počkat si na svou chvíli,“ dodal s úsměvem.
Další pořadí: 16. Rose (-10), 22. Manassero, Santos, Hanson, Olesen (-9), 34. Oosthuizen (-8), 73. Els (+5).

Závěrečné Top 10:

Pátek – 3. kolo
Dva rekordní výkony a jeden absolutní propadák pomohly k tomu, co se obvykle děje v sobotu, ale může se stát i v pátek, pokud je předposledním turnajovým dnem. Često totiž dojde k úplné proměně pořadí a Angličané Chris Wood se Simonem Khanem se zejména postarali o posílení této „pranostiky“. Jejich výsledek 64 ran (-8) stačil prvnímu na samostatné vedení a druhému k okupaci druhé příčky, o kterou se dělí se Švédem Alexandrem Norénem a Novozélanďanem Michaelem Campbellem. Ze čtveřice čtvrtečních lídrů se nejvýš udržel Jihoafričan Marcus Fraser na dělené sedmé pozici, naopak překvapení začátku sezony Ricardo Santos ztratilo lesk. Portugalec se po výsledku 76 (+4) propadl na dělené 38. místo.
Wood na sebe takto výrazně upozornil po delší době. Od doby, kdy zazářil na British Open v roce 2009, nasbíral pětadvacetiletý golfista devatenáct umístěni v top 10, ale titul na European Tour mu zatím uniká. Loni už ale vyhrál Thailand Open. „Nemohu říct, že by to bylo nejlepší kolo, jaké jsem zahrál,“ komentoval partii, kterou rozehrál ve velkém stylu. K pěti birdie na první devítce přidal eagle na pětiparové desáté jamce a v tu chvíli už se tlačil do čela. „Dal jsem si hodně šancí skórovat, to bylo důležité,“ podotkl. Pak už po jediném bogey dne své skóre snížil jen o jednu ránu, i tak je ale jeho průběžná bilance -15 dostatečně skvělá. Stačí totiž na náskok tří ran před trojicí nejbližších pronásledovatelů. „Samozřejmě už jsem myslel na zítřek a na náskok, ale ještě to bude těžké,“ doplnil Wood.
Khan svého krajana předčil v tom, že se bogey vyvaroval a měl dokonce ještě lepší start v podobě šesti birdie na úvodních sedmi jamkách. Naopak svůj rytmus nechytil třeba Martin Kaymer a zahrál jen na úrovni even par, nekoná se ani velký atak favoritů Louise Oosthuizena (čistá skórkarta, ale málo pod) či Justina Rose (podruhé za sebou 71). Santos se svou ambicí setrvat při vlastní hře na ni trochu doplatil chybami v podobě dvou double bogey, prostá bogey má v zápasi navrch čtyři.
Další pořadí: 11. Kaymer (-9), 15. Dufner, Oosthuizen (-8), 23. Hanson, Jaidee (-7), 31. Rose (-6), 38. Santos (-5), 45. Manassero (-4), 70. Els (+1).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 2. kolo
Jen průměr nestačí, vyrovnanost se počítá. I tak lze číst leaderboard, v němž se na první příčce seřadili hned čtyři hráči: Marcus Fraser, Martin Kaymer, Sergio García a Ricardo Santos. Členové této poměrně netradiční národnostní koalice mají v polovině turnaje skóre -9 a vyrovnanost startovního pole dokládá pohled níž: o pátou pozici se dělí dalších pět golfistů, celkem třicet jich je naskládáno v rozpětí čtyř ran.
Jelikož si Portugalec Santos pohoršil o pět ran na 70 (-2) a po dobrém začátku (tři birdie na první čtveřici jamek) přišla mimo jiné i trojice bogey, dost dobře nemohl pomýšlet na udržení samostatné vedoucí pozice. Postupně se na něj dotáhli Australan Fraser a Němec Kaymer, oba výkonem 67 (-5), a také Španěl García. Ten oprášil dávnou slávu nejlepším čtvrtečním výsledkem 66 (-6). Všichni jmenovaní odevzdali čisté skórkarty s příslušným počtem birdie jako je číslo v závorce.
„Asi bych si dokázal představit, že bych zahrál několik lepších ran, ale celkově nemohu být zklamán,“ komentoval García svůj vstup do sezony. Jeho rydercupový parťák Kaymer, jenž ji už rozehrál dřív, si umí poradit ve chvíli, kdy se mění povětrnostní podmínky a je třeba vážit výběr hole. To byl tentokrát nejdůležitější aspekt. „Prostě se muselo hrát chytře,“ potvrdil García. Santos má s větrem zkušeností dost, ale možná trochu tvrdošíjně trval na své hře. „Odpoledne vítr zesílil, ale uteklo mi jen pár ran,“ nicméně dodal spokojený hráč.
Další pořadí:
15. Grace (-6), 20. Rose, Jaidee (-5), 31. Oosthuizen (-4), 42. Dufner, Manassero, Hanson (-3), 57. Els (-1).
Neprošli cutem: Paul Lawrie (E), McGinley (+4), Montgomerie, Jamiseon (+7), Olazábal (+8).

Top 10 druhého kola:

Středa – 1. kolo
Vzestup výkonnosti, jak ji Ricardo Santos předvedl už před týdnem v Emirátech, dosáhla zatím prvního vrcholu v podobě nejlepšího kola na katarském hřišti. Portugalec zahrál 65 ran (-7) a má náskok jednoho úderu před anglicko-skotskou dvojicí Anthony Wall, Peter Whiteford a Francouzem Alexandrem Kalekou. Někteří favorité jsou v závěsu, těsně za první desítkou se ztrátou tří ran na lídra figurují Švéd Peter Hanson, Němec Martin Kaymer a také Justin Rose. Ten mohl být i blíž, nebýt penalizace na sedmnácté jamce.
Santos, jenž byl loni vyhlášen nejlepším nováčkem European Tour, zapsal osm birdie a jedno bogey. Kolo zakončil dvojicí birdie na jamkách 8 a 9. „Hra mi šla, hlavně krátká. Párkrát jsem minul z týčka, ale vždycky jsem se z toho dostal. A taky ze svého patování mám radost,“ usmíval se třicetiletý rezident z letoviska Faro. „Chci svými výkony pomoci portugalskému golfu. Potřebujeme víc hráčů a já myslím, že bylo dobré, když jsem loni ve své první sezoně na European Tour rovnou vyhrál turnaj, dokonce na domácí půdě,“ připomněl Santos svůj ještě docela nedávný úspěch, jaký se žádnému jeho krajanovi dvacet let nepodařil.
Rose má na svém kontě úspěchů nepočítaně, ale situaci jako tu dnešní asi ještě nezažil. Chystal se dopatovat do paru na sedmnácté jamce a jen co založil hůl za míček, zase se zvedl a začal žádat příjezd rozhodčího. Asi jen on sám si všiml, že jeho míč se pohnul směrem k jamce. I když se ho holí nedotkl, jelikož bylo možné vyloučit vliv větru, podle pravidel udělil po krátké diskusi rozhodčí jednomu z nejzkušenějších hráčů ve startovním poli trestnou ránu.
Další pořadí: 11. Hanson, Kaymer, Rose (-4), 24. García, Manassero (-3), 36. Jaidee, Grace (-2), 47. Dufner, Oosthuizen (-1), 70. Montgomerie (E), 56. Broberg (+1), 108. Jamieson (+2), 121. Olazábal (+5).

Top 10 prvního kola:

Nedělní vítěz Jamie Donaldson vynechává, ale jinak je tu dvojice, která s ním marně bojovala o titul v minulém týdnu v Abú Zabí, Justin Rose a Thorbjörn Olesen. K nim se přidají někteří z top 10, jako například Martin Kaymer a také Jason Dufner, který si rád před návratem do Států prodloužil pobyt v Arábii. Kaymerovi s Rosem pořadatelé nasadili do hvězdného flightu ještě vítěze prvního letošního turnaje z Durbanu Louise Oosthuizena.

V Doha Golf Clubu se bude rozdělovat dotace 2,5 milionu dolarů, zhruba 48 milionů českých korun. Vítěz si do evropského finančního žebříčku zapíše přepočítaných 310 917 eur, asi 8 milionů českých korun. Obhájce titulu Paul Lawrie moc dobře ví, jak je na hřišti s parem 72 a délkou 6.743 metrů dobré vyvarovat se četné vody, zejména na tříparových jamkách. Když fouká silný vítr, pořadatelé je zkracují, aby byly regulérně hratelné.

Odkazy:  … Hřiště Championship CourseHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.cz