Qatar Masters

25.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Sergio Gracia

European Tour – Commercial Bank Qatar Masters, Doha GC, Dauhá, Katar
(22. – 25. ledna 2014, časový posun: +2 hodiny)

Sobota – play off 
O svém jedenáctém vítězství na European Tour rozhodl v play-off Španěl Sergio García nad Finem Mikkem Ilonenem. Oba třikrát absolvovali osmnáctou jamku. Je to legrační, protože ráno jsem si říkal, že když zahraju šest nebo sedm pod, mám šanci. A dopadlo to tak, že jsem ji měl,“ smál se hráč, jenž se vrátí do první desítky světového žebříčku. V Race To Dubai už je druhý za Dánem Thomasem Björnem, jenž v Kataru neprošel cutem.
V rozehrávce napoprvé oba na pětiparu útočili na eagle, Ilonen z větší vzdálenosti a birdie zahrál zhruba z metru a půl, Garcíovi se míč svezl po hraně jamky, takže museli na odpaliště znovu. Španěl se ocitl druhou ranou v bunkeru, ale odtud poslal míč čtvrt metru od jamky a doklepl, Finův další dlouhý pokus o eagle skončil kousek vlevo od cíle. Osmnáctka tak čekala na oba duelanty potřetí. S pomalu padajícím soumrakem to byl Ilonen, kdo první v play-off chyboval z odpaliště a z roughu se přemístil do bunkeru. García znovu našel přímou cestu k birdie a jeho sok už ho potřetí zahrát nedokázal. „Nebyl jsem pod tlakem,“ odpověděl García na dotaz, jestli si byl vědom své nepříznivé bilance v play-off 2:4. „Celý týden jsem hrál dobře a tohle je takový správný bonus,“ dodal.

Finálové kolo
Oba účastníci dodatečného rozstřelu dokončili základní čtyřkolovou fázi turnaje se shodným výsledkem -16 ran. O třetí pozici se podělili Dán Thorbjörn Olesen a Španěl Rafael Cabrera-Bello, jeden z dvojice hráčů, kteří šli do závěrečného dne z první pozice. Angličan Steve Webster však zapsal jen dvě birdie a dvě bogey, skončil s tím na dělené páté pozici. Cabrera-Bello přišel na odpaliště poslední jamky s přetěžkým úkolem zahrát eagle, aby se dostal rovněž do rozehrávky. To se ale nestalo, protože drajvoval do roughu, a přestože se odtud dostal druhou ranou na green, jeho míč neměl backspin a přeběhl za jamkoviště.
García před ním hrál jako v dobách největší slávy, dokonce lépe než loni na tomto turnaji, kde se posledním kolem za 66 ran vytáhl na druhé místo za vítězného Chrise Wooda. Postupně přidal do skórkarty sedm birdie. Nedokázal ale přidat osmé na osmnáctce, kterou pouze paroval. Umožnil tak Ilonenovi dotáhnout se na něj. Fin hrál sice třetí ránu před posledním greenem z bunkeru, ale tak skvěle, že si připravil pozici pro birdie a skóroval.
Další pořadí:
11. Wattel, Paul Lawrie (-12), 13. Grace (-11), 16. Uihlein, Fichardt (-10), 28. Stenson (-8), 37. Els (-6), 57. Donald, Kaymer (-3), 61. Daly (-2), 72. Dufner (+2), 75. Fleetwood (+4).

Konečné Top 10:

Pátek – 3. kolo
Když se něco může pokazit, pokazí se to – asi v duchu tohoto hesla se nesl den Rafaela Cabrery-Bella, jenž sice zapsal dvě birdie, takže to nebyl úplně špatný výkon, ale také tři bogey. „Pořád si myslím, že jsem nehrál zle, ale ve finiši jsem to nedotáhl do konce,“ krčil rameny. Fakt, že zůstal v čele, jde na vrub podobně nevýrazným výsledkům hráčů kolem něj ve výsledkové listině. Jedině Angličan Steve Webster využil situace a na Španěla se dotáhl, mají oba průběžné skóre -12, takže půjdou ve finálovém flightu závěrečného kola spolu. Ani Websterových 70 (-2) není ohromujících. „Nevím, co se se mnou dělo prvních šest či sedm jamek, ale nebylo to nic pěkného,“ uznal spolulídr. To Francouz Adrien Saddier se jinak činil. Jeho 64 (-8) je vyrovnaný nejlepší výkon turnaje Georgea Coetzeeho ze středy a hráči ze 720. místa světového žebříčku vynesl posun na dělené třetí místo. Se ztrátou jednoho úderu jsou tam ještě Dán Thorbjörn Olesen a Jihoafričan Thomas Aiken.

O tom, jak se věci kazí, by mohli ještě podrobněji vyprávět mnozí. John Daly, jenž se po dvě kola držel v top 10, si vybral další ze svých mizerných dnů. Zpočátku tomu nic nenasvědčovalo, na odpaliště osmé jamky přišel s jedním birdie. Pak už ale hrál jen pary a bogey, těch celkem šest, a propadl se do páté desítky průběžného pořadí. Americké barvy tak hájí jiní a není řeč o jednom z prominentních hostů Jasonu Dufnerovi. Ten zahrál rovněž s jedním birdie 78 (+6), tedy ještě o ránu hůř než Daly, a je předposlední. Dvakrát dobře na tom nejsou ani další favorité, Angličan Luke Donald či Jihoafričan Ernie Els.
Další pořadí:
11. García, Van der Walt, Grace (-9), 15. Fichardt, Uihlein (-8), 44. Kaymer, Stenson, Daly (-3), 53. Els (-2), 57. Donald (-1), 69. Fleetwood (+1), 73. Dufner (+3).

Top 10 třetího kola:

Čtvrtek – 2. kolo
Dvě vynikající prvotřídní kola vynesla do vedení španělského golfistu Rafaela Cabreru-Bella, jenž s průběžným skóre -13 předstihl o dvě rány středečního lídra Georga Coetzeeho. Zatímco nový vedoucí muž přidal k úvodním 66 vylepšený výkon 65 (-7), Jihoafričan se zhoršil o pět úderů na 69 (-3). Cabrera-Bello není jediným autorem nejlepšího denního výsledku, stejně zahrál i úspěšný hráč z Q-School Švéd Johan Carlsson a dělí se o třetí místo spolu s Angličany Stevem Websterem a Matthewem Baldwinem. Naopak neuspěli někteří favoritů, finálová část turnaje se po cutu netýká Dána Thomase Björna, vedoucího muže finančního žebříčku, ani Španěla Pabla Larrazábala, jenž po vítězství z minulého týdne v Abú Dhabi zaplatil daň z takových velkých úspěchů. Malou náplast na stejný neúspěch zažil Jihoafričan Brandon Stone, autor esa ze třinácté jamky.
Ještě po první devítce byl Cabrera-Bello na denních mínus dvou ranách, od dvanáctky, kde proměnil dlouhý putt s ostrým brejkem těsně před jamkou, se však začal posouvat výrazně dopředu. Až do finálové jamky, kde opět předvedl skvělou práci na greenu, zapsal dva pary a pět birdie. Devětadvacetiletý hráč se předvedl v pravý čas, neboť jeho partnerem ve flightu byl po oba dny rydercupový kapitán Evropy Paul McGinley.  „Třináctka na tomhle hřišti nebude nešťastné číslo,“ smál se Španěl, spokojený se vším, co v Kataru až dosud předvedl. V jakém rozpoložení je, dokázal dalšími slovy: „Mám rád, když lehce fouká. Mám rád pohled na palmy kolem. Mám rád, když svítí slunce. Hodně mi to připomíná Kanáry. Začal jsem tam hrát na konci roku a cítím se, jako bych ani nepustil domov.“
Další pořadí:
16. Van Der Walt (-7), 23. García (-6), 28. Stenson (-5), 39. Kaymer (-4), 45. Dufner, Donald (-3), 65. Els (-1).
Cutem neprošli mj.:
Jiménez, Björn, Finch, Larrazábal, Madsen.

Top 10 druhého kola:

Středa – 1. kolo
Vzhledem k půlhodinovému zpožděnému začátku, zaviněnému mlhou, zůstalo kolo nedohráno pro tmu, avšak na hřišti byli v okamžiku přerušení jen tři hráči. Jejich výkon nebude mít na pořadí nejlepších žádný vliv. Díky vynikajícímu závěru, třem birdie na závěrečných třech jamkách, se do čela propracoval Jihoafričan George Coetzee. „Vzhledem k tomu, jak jsem hrál, je to šťastný den, ale pomohl jsem si dalším dobrým výkonem při patování,“ prohlásil sedmadvacetiletý lídr. Zahrál 64 ran (-8), což znamená náskok jednoho úderu před krajanem Dawiem Van der Waltem a Angličanem Stevem Websterem. Také oni na závěr patovali do birdie, avšak šanci neproměnili. Lídr má na kontě i jedno bogey, naproti tomu se může pochlubit eaglem z pětiparové desítky.
Další dobrý turnajový úvod se povedl Američanovi Johnu Dalymu, jenž podobně jako před týdnem zaujal pozici v top 10, zatímco jeho krajan Jason Dufner zahájil výkonem do čtvrté desítky průběžného pořadí. Nebyl jediným z favoritů, od nichž se diváci nedočkali útoku na nejvyšší příčky. Platí to o všech členech nejsledovanějšího flightu. Čerstvý vítěz z Abú Dhabi Pablo Larrazábal bude ve druhém kole hájit pozici těsně nad hranicí cutu, částečně vinou několika těsně neproměněných puttů, stejně je na tom jeho španělský krajan Sergio García. Vedoucí muž Race To Dubai Thomas Björn je dokonce pod hranicí předpokládaného postupu do finálové části turnaje. 
Další pořadí: 14. Stenson (-4), 43. Dufner, Kaymer (-2), 63. Jiménez, García, Larrazábal (-1), 71. Donald (E), 101. Madsen, Björn (+2).

Top 10 prvního kola:

Tentokrát od středy do soboty a opět ve velmi slušné konkurenci budou hráči druhého sledu usilovat o prodloužení tradice, že favorité zde nevyhrávají. Vítězové z předchozích dvou let, Angličan Chris Wood a Skot Paul Lawrie, se opět dostavili, stejně jako Thomas Björn. Když tady Dán slavil před třemi lety, byl na tom podobně jako zmínění dva konkurenti, letos ovšem vede finanční žebříček Race To Dubai a patří k favoritům, stejně jako například Švéd Henrik Stenson, vítěz z roku 2006, nebo Španěl Sergio García, a to navzdory neúspěchu z Abú Dhabi v minulém týdnu. Kvality přijel dokázat Jihoafričan Ernie Els a stejně jako loni zůstal v Arábii Američan Jason Dufner.

Dotace se od loňska nezměnila, hráči si rozdělí 2,5 milionu dolarů (takřka 51 milionů korun). Vítěz si do evropského finančního žebříčku zapíše přepočítaných 305 232 eur. Hřiště s parem 72 bylo opět prodlouženo, až na maximum 6 767 metrů, za větru je takto sotva hratelné. Je tady spousta vody, zejména na tříparových jamkách tvoří velké problémy, na druhé devítce se k tomu přidávají skály. Předpověď počasí hovoří o tom, že má být docela chladno.

Odkazy: … Doha GCHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czRace To Dubai

 

.

 

.