ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Čtyři Češi na druhé Q-school ve Španělsku

09.11.2014 | Boris Šetina | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour Q-school, 2. kvalifikace, Španělsko (7.- 10. listopadu 2014, bez časového posunu)


Pondělí – poslední kolo
Druhá kvalifikace na European Tour 2015 je skončena. Z každé sekce nakonec postupuje do Final Stage sedmnáct hráčů a žádný z Čechů mezi nimi není. Nejméně daleko k postupu měl Stanislav Matuš. Přestože hrál skvělý golf a poslední tři kola hrál  69,69,69 skončil tři údery od postupové pozice na 25. místě.

Ostatní hráči Mrůzek, Lieser a Suk skončili od postupových pozic ještě dále. European Tour příští rok mohou hrát pouze na výjimky nebo sponzorské karty.

Konečné pozice českých hráčů a vzdálenost od postupu:

Odkazy: … Scoring Panoramica … Scoring Lumine … Scoring Las Colinas

Neděle – 3, kolo
Češi dnes hráli jako z partesů, všichni donesli výsledky pod parem hřiště.
Ondřej Lieser se v Tarragoně zlepšil o dalších pět úderů, dnešní kolo zahrál za 67 ran, nejlépe z Čechů. Výsledek ho odtrhl z posledního místa a posunul dopředu o tři příčky na 68. pozici (+7). Stanislav Matuš na stejném hřišti hrál opět 69 ran a polepšil si o jednu příčku na 23. pozici (-4). V Tarragoně vede Portugalec Ricardo Gouveia (-18) a hrají zde z našich hřišť známí Francois Calmels (-7), Julien Guerrier (-3), Nino Bertasio (-2), Filippo Bergamaschi a Lorenzo Gagli (+1) nebo Jarmo Sandelin (+8).

V Las Colinas v Alicante si o čtyři příčky polepšil Filip Mrůzek. Dnes hrál opět skvělých 69 ran a je aktuálně na 38. pozici (-3). Dominují Angličané Jamiel Elson a Christopher Paisley (-12). Paisley je Mistrem České republiky na rány z roku 2008. Ital Nicolo Ravano vyhrál na loňské Challengi na Kunětické hoře auto za Hole in One. V Las Colinas je zatím na postupovém 8. místě (-9). Sympatický Joel Sjöholm, letošní  tvář Challenge na Kunětické Hoře je na 49. místě (-1) a Mistr České republiky 2013 Tim Gornik je na 54. pozici (E).

Cyril Suk hrál na hřišti Panoramica v Castellonu 69 ran a polepšil si o šest pozic na 50. místo (-4).

Final Stage bude hrát 89 hráčů s přímým vstupem a 67 hráčů z kvalifikace. Z kvalifikace na hřišti Lumine, kde hraje Lieser a Matuš postoupí 17 hráčů. Z Las Colinas, kde hraje Mrůzek postoupí také 17 hráčů a z hřiště Panoramica, kde hraje Cyril Suk postoupí do Final Stage 16 hráčů. Z hřiště El Saler, kde žádný Čech nehraje, postoupí 17 hráčů. 
Počty se mohou měnit podle výsledků a odstoupení hráčů.

Pozice českých hráčů:

 

Sobota – 2. kolo
Dnes zahráli skvěle Filip Mrůzek a Stanislav Matuš, oba dosáhli skore 69 ran. U Mrůzka i Matuše jsou to dvě rány pod par. Matuš je s celkovým skore -2 na 24. pozici na hřišti Lumine, Mrůzek s celkovým skore na 42. místě na hřišti Las Colinas.
Ondřej Lieser zvedl hlavu a donesl výsledek o devět ran lepší než včera. Kvůli veliké ztrátě z prvního kola však zůstává na posledním 72. místě (+11).
Cyril Suk dnes hrál 72 ran  je na hřišti 56 pozici  na hřišti Panoramica.

Pozice českých hráčů:

 

Pátek – 1. kolo
Ondřej Lieser začal kvalifikaci v Taragoně černým dnem, zahrál 81 ran. Triple bogey na druhé jamce zřejmě předznamenalo celé kolo. Přibylo pět bogey a jednou double bogey. Výsledek +10 a poslední 73. místo je špatným znamením Lieserovy účasti na kvalifikaci.

Na stejném hřišti dosáhl Stanislav Matuš výsledku 71 úderů a přenocuje na 25. pozici. V Taragoně vedou Čilan Nico Geyger a Němec Julian Kurzenbacher (-5).

Filip Mrůzek v Alicante zahrál v paru, který ho řadí na 48. místo. V jeho sekci kvalifikace vede Fin Jaako Makitalo (-7).

Cyril Suk v Castellonu hrál také 71 ran. Tady takový výsledek znamená 45. pozici (-1) a sedm ran ztráty na vedoucího Francouze Jean-Baptistu Gonneta (-8).

Výsledky českých hráčů:Čtyři čeští profesionálové budou ve Španělsku bojovat o postup do závěrečné kvalifikace o karty na ročník 2015 European Tour. Druhé kvalifikační kolo European Tour Q-school se odehraje na čtyřech hřištích. Na třech z nich budou pokoušet své štěstí čeští hráči Ondřej Lieser, Stanislav Matuš, Filip Mrůzek a Cyril Suk. Ti úspěšní postoupí do šestikolové  Final Stage v Gironě, která se odehraje 15. až  20. listopadu.

Loni se do Final Stage  v Catalunyi z devíti Čechů dostal pouze Ondřej Lieser. Obsadil 123. místo a do European Tour neprošel.

Přehled Čechů na Second Qualifying Stage:

 

Odkazy:Scoring PanoramicaScoring LumineScoring Las Colinas

 

.

Počet přečtení: 5 902
Komentáře
 • Enge napsal:

  Háj gájs,
  1) máte otočený scoring Suka a Mrůzka (nevadí)
  2) pro pana Daniela: Můžete mi napsat sem Váš HCP a hráčské zkušenosti na turnajích PGA?? Dost to přiblíží Váš vyčerpávající subjektivní názor. Dále Vás poprosím mi napište, které hřiště v ČR udržuje standard European kvalitu hřišt (Rychlost min 12 stop, rough, atd.) Předem děkuji a těšte se na moji reakci.

  hezký den

 • Karel napsal:

  Pro Daniela:
  Mám naprosto stejný názor jako Vy, lépe bych to nenapsal a kdyby to šlo, tak se po Váš příspěvek klidně podepíšu, ať na případnou kritiku nejste sám :-).

  Karel

 • Daniel napsal:

  „… budou pokoušet své štěstí …“ – ano, pan Šetina to buď úmyslně nebo jen mimoděk, aby to stylisticky novinářsky pěkně znělo, dle mého názoru naprosto přesně vystihl. Samozřejmě, že českým klukům budu držet palce, ale jsem dost velký skeptik a spíše očekávám další zametání výsledkové listiny, když ne v tomto 2. kole Q-school, tak s velkou určitostí ve finálovém kole.
  Přiznám se, že tomu stále nerozumím. Čestí hráči hrají 4. ligu (Czech PGA Tour) a ani v této lize nikdo z nich letos nedominoval a ve vítězstvích a dobrých výsledcích se celá špička 6-7 lidí střídala. Ve 3. lize (Pro Golf Tour – bývalá EPD) pak nikdo neuhrál na turnajích žádný velký zázrak (Filip Mrůzek uhrál 3 Top 10, ale to je na této úrovni 20-dílného seriálu málo, Marek Nový byl jednou v Top 10, a to 2., ze 13 startů …) a nejlepší český hráč Filip Mrůzek byl v celkovém Order of Merit za rok 2014 na 30. místě. Ve 2. lize (myslím Challenge Tour) udělal nejlepší výsledek Stanislav Matuš (3 cuty z 8 startů, nejlepší umístění T23), což je dle mého názoru asi nejhodnotnější výsledek českého hráče na mezinárodním poli v roce 2014, nicméně ani toto není zdaleka průnik do mezinárodní špičky (ani na té úrovni druhé ligy). Do světového žebříčku žádný český hráč za celý rok neuhrál ani jediný bod …
  Když někdo hraje průměrně 4. či 3. ligu a pak najednou chce hrát 1. ligu (či alespoň 2. ligu), tak je to pro mě podobná představa, jako kdyby se někdo z fotbalového okresního či krajského přeboru cpal najednou do první ligy nebo dokonce do Ligy mistrů. Tomu by se všichni smáli, až by se za břicho popadali a ťukali by si na čelo, zatímco v českém golfu se tato absurdita asi zdá být mnoha lidem normální …
  Opravdu nerozumím našim top profi hráčům, proč nejdou systematicky krok za krokem, stupínek po stupínku od nejnižší ligy do vyšší atd. (s výjimkou Marka Nového před 2 lety – jeho snaha mi byla sympatická a nevadí, že mu to zatím nevyšlo – budu mu držet dál palce a třeba mu to vyjde, když na to dál půjde rozumně) a naprosto chaoticky a nesystematicky se plácají po soutěžích od 4. ligy (Czech PGA Tour), přes 3.ligu (Pro Golf Tour) až po 2. ligu (turnaje Challenge Tour) či dokonce European Tour na Albatrossu, na které evidentně nemají v současné době potřebnou výkonost, na žádnou z dříve uvedených sérií se nezaměřují pořádně, ale lítají od jedné k druhé jako splašení a celou sezónu se (po neuhrání žádného nadstandardního výsledku za celou sezónu) zaměřují na jediný cíl – spoléhání se na zázrak, že chytí megaformu a budou hrát o 2 úrovně lépe než obvykle na 3 turnajích Q-school …. I kdyby jim tato hra na naprostou náhodu a štěstí vyšla, tak stejně s velkou pravděpodobností další rok kartu neudrží, protože na to nemají dlouhodobou výkonnost a vrátí se zase zpátky na začátek a ve své kariéře se neposunou ani o centimetr dopředu. Já nevím, kdy už konečně někdo pochopí, že jenom nekonečná dřina a systematický postup krůček po krůčku, úroveň po úrovni, se nedá oklamat takovýmto házením si korunou na Q-school (samozřejmě obrazně řečeno) …
  Nicméně stejně si jako fanoušek přeji zázrak – aby některý z českých kluků nějakou kartu na European Tour (nebo i plnohodnotnou kartu na Challenge Tour) na Q-school získal a další rok ji udržel. V tomto případě bych se mu velice rád omluvil, že jsem se úplně mýlil … V opačném případě doufám, že se zase někdo jiný zamyslí sám nad sebou … Je nejvyšší čas …
  P.S.
  Jsem připravený nést důsledky, že si o mě budou někteří lidé v českém golfu kvůli této upřímné zpovědi myslet či mě přímo zanadávají, že jsem úplný debil, který tomu vůbec nerozumí a plácá nesmysly a který jenom kritizuje a ve skutečnosti nepřeje českým barvám. A hned se do toho budou míchat objektivní skutečnosti, jak to u nás mají top profi golfisté těžké, protože nemají peníze a nemohou si plánovat turnaje, jsou u nás špatné přírodní podmínky, blablabla (mraky alibistických výmluv jako obvykle stále dokolečka). Mě to je úplně jedno … Pokud si někdo myslí, že moje úvahy na toto téma nejsou logické, nedávají smysl a nemají ani hlavu ani patu, tak je to jeho mentální problém, který mě nezajímá. Ale třeba se nad těmito řádky konečně někdo zamyslí a k něčemu mu to bude …

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017