Q-School: Lieser je ve finále!

10.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ondřej Lieser

Sobota – finálové kolo
Ondřej Lieser to dokázal! Hned na úvod jeho profesionální kariéry se mu podařilo něco, oč jeho předchůdci dlouho usilovali – postoupil do finálové fáze kvalifikačního síta European Tour a napodobil tak loňský výsledek krajana Lukáše Tintěry. Znamená to, že Lieser už nyní získal omezený statut na Challenge Tour, kde se v příští sezoně bude potkávat s Markem Novým. Ten si toto právo vydobyl přes páté místo ve finančním žebříčku EPD Tour.

Lieser ve své skupině v Campo de Golf El Saler zahrál jedno bogey, tři birdie a dokonce eagle na pětiparové patnácté jamce. Tím se dostal na skvělé skóre 68 ran (-4) a posunul se na dělené patnácté místo, které jako poslední znamená přímý postup. S konečnou bilancí even par prošli dál společně s ním ještě další tři hráči, zatímco poslední, který se na tuto úroveň dostal, Angličan Scott Fallon, je pouze náhradníkem. Z tohoto hřiště bude ve finále od 24. do 29. listopadu rovněž ve španělském PGA Catalunya Resortu celkem startovat osmnáct golfistů. Zvítězil Skot Jamie McLeary, jenž dosáhl v součtu čtyř kol bilance 10 ran pod par.

Další Češi neuspěli. Tintěra v El Valle přinesl jeden z nejhorších výsledků celé druhé fáze na tomto hřišti 78 (+7) a s konečným skóre +10 klesl až na dělené 63. místo. Na jistý postup bylo zapotřebí hrát -4, jako osmnáctý prošel do finále ještě jeden ze čtveřice účastníků s bilancí -3. Zvítězil  Ital Nicolo Ravano, jenž nahrál -12.

V Las Colinas se s Q-School se ctí rozloučil Stanislav Matuš. Výkon 72 (+1) znamenal mírný pokles na konečnou 57. pozici a definitivní zápis +5 je deset ran od postupu. Ve stejné skupině Nový zahrál 75 (+4) a na dělené 69. příčce nastřádal nejvíc plusových ran z celého českého kvarteta, +11. Všem utekli dva Nizozemci. Vítězný Tim Sluiter zapsal -16 a druhý Daan Huizing -15. Nejlepším hráčem celé kvalifikace byl první z Lumine, Velšan Liam Bond, s konečným výsledkem -17.

Pátek – 3. kolo
Přípravné práce pro případný útok na postup ve finálovém kole se Čechům příliš nevyvedly. Už jen Ondřej Lieser je od míst, zaručujících účast ve finálové fázi kvalifikace, vzdálen nějak rozumně. Ostatní tři krajané by museli v sobotu podat zcela mimořádný výkon, aby se na ně dostali.

Lieser v Capo de Golf el Saler podal svůj nejlepší dosavadní výkon. Po dvou kolech v plusu tentokrát zahrál 70 ran (-2), konečně se vyvaroval double bogey a prosté bogey měl také jen jedno oproti třem birdie. Jeho skóre je sice stále ještě na poměrně vysoké hodnotě plus čtyři, avšak dělené šestnácté místo, odkud by se dalo protlačit dál, je vzdáleno pouze tři údery. V této skupině je o mimořádné výsledky nouze, hřiště se ukazuje být jako relativně nejtěžší. Lídři Simon Thornton z Irska a Jason Timmis z Anglie hrají po třech kolech -6.

Svůj nejlepší výkon podal také Lukáš Tintěra. Výsledek 70 ran (-1) poskládal z pěti birdie a čtyř bogey, hodnota jeho celkového skóre je nyní +3. To však stačí pouze na dělenou 40. pozici a ztráta na postup je nyní možná čtyři, možná pět, to podle toho, jaký klíč řídicí výbor stanoví. V El Valle se na -7 mírně utrhl Angličan Thomas Haylock, jenž samostatně vede. Na děleném druhém místě je o ránu zpět mimo jiné jeho krajan Sam Little, regulérní účastník European Toru v této sezoně.

Jiný stálý hráč velkého okruhu Tim Sluiter z Nizozemska dává s bilancí -11 na frak zbytku startovního pole v Las Colinas, kde zřejmě pohřbili naděje Stanislav Matuš i Marek Nový. Prvně jmenovaný se oproti předchozímu dnu znovu zhoršil, tentokrát o dvě rány na 75 (+4), a želet musí hlavně triple bogey na čtyřparové šestnácté jamce. Druhý z Čechů ve startovním poli hrál sice 72 (+1), ale to na průnik do horní části výsledkové listiny nestačí. Matušových +4 a dělené 53. místo je od postupu jistě šest ran, Nový z příčky 66. je vzdálen ještě o tři údery víc.

Přestřelku v Lumine, kde Češi nehrají, vede se skóre -12 Angličan Martin Sell o ránu před trojicí konkurentů, mezi nimiž je i Velšan Liam Bond, rovněž známý z turnajů European Tour.

Čtvrtek – 2. kolo
Všichni čtyři čeští účastníci ztratili své pozice a už jen Stanislav Matuš se drží mezi dvacítkou, která by měla zaručit postup do finálové kvalifikační fáze. Býval by na tom mohl být lépe, nebýt double bogey na pětiparové 15. jamce hřiště Las Colinas, kde přitom o den dříve zaznamenal birdie. Tentokrát zapsal dvě, z toho jedno za jamce poslední a zachránil se těsně v top 20. Po výsledku 73 (+2) klesl na úroveň even par. Marek Nový na stejném hřišti má také na kontě jedno double bogey a hlavně chyboval víckrát až na 76 (+5). Z bilance +3 a děleného 56. místa se pro postup bude muset hodně šplhat. Skupinu vede pětice golfistů se skóre -5.

Lukáš Tintěra v El Valle napodobil krajany v tom, že jedno double bogey přinesl rovněž. S výsledkem 75 (+4) klesl na +4 a figuruje na dělené 43. pozici. Od předpokládaného místa postupu je teď vzdálen čtyři rány a od první pozice sedm. Na ní figuruje Švéd Aake Nilsson.

Ondřej Lieser si s ostatními v ničem nezadal. V jeho výsledku 76 (+4) je opět jedno double bogey a čerstvý profesionál je dvaačtyřicátý se skóre +6. Aby prošel do další fáze, musí ve zbývajících dvou dnech stáhnout čtyři údery. V jeho skupině v Campo de Golf el Saler je skóre tří lídrů -3. Nejlepší výsledek ze všech -10 hraje Angličan Liam Bond v Lumine, kde Češi nejsou.

Středa – 1. kolo

Všem čtyřem českým golfistům se povedl buď výborný, nebo solidní start do druhé fáze kvalifikace European Tour, odehrávající se na čtyřech španělských hřištích. Nejlépe si vedl Stanislav Matuš, jenž se v Las Colinas Golf And Country Clubu po výkonu 69 ran (-2) zařadil na dělené šesté místo. Ve stejné skupině je Marek Nový na 23. pozici, hrál o tři údery horší výsledek. Tomáš Tintěra je čtrnáctý v El Valle Golf Resortu, kde zahrál even par 71. Ondřej Lieser v Campo de Golf el Saler je po výsledku 74 (+2) na dělené jednadvacáté příčce.

Matuš zapsal u Alicante tři birdie a jedno bogey, ztrácí dvě rány na vedoucí trio. To tvoří Nizozemec Tim Sluiter, jenž letos na nejvyšší evropskou sérii kartu má a vydělal tam 78 tisíc eur, s krajnem Takem Remkesem a Němcem Florianem Fritschem. Nový má na kontě dvě birdie a tři bogey.

Tintěra v Murcíi třikrát ránu ubral a třikrát přidal. Ani jeho odstup na první místo není velký – Angličané Sean Whiffin a Chris Gane, Švéd Jacon Glennemo a německý amatér Max Roehrig, jsou před ním o tři údery. Poblíž Valencie se Lieser už jako čerstvý profesionál šel dlouho těsně pod parem, ale závěr se mu nepovedl, zapsal dvě double bogey z poslední čtveřice jamek. Vede Američan Cham Kim s bilancí -3.

Nejostřejší začátek měla zatím zbylá část druhého kola Q-School v Lumine Golf And Beach Clubu, kde Češi nestartují. V Tarragomě přinesli Velšan Liam Bond, rovněž známý z European Tour, a Angličan Jamie Abbott zápis 64 (-7).

Z 309 hráčů postoupí zhruba 80 do finálové fáze, kam už je přes 50 konkurentů přímo nasazeno. Přesný postupový klíč bude znám až v průběhu druhé fáze. Závěrečná část Q-School se uskuteční od 24. do 29. listopadu v PGA Catalunya Resortu u španělské Girony.

.