Profesionálové obdivují pandy, čínské ministerstvo pokračuje v tažení proti ilegálním golfovým hřištím

20.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Zatímco zahraniční golfisté se před turnajem v Čcheng-tu předhánějí ve zdvořilostech, přecházejících místy do pochlebování, čínský golf nezadržitelně kvasí pod pokličkou autoritářského režimu.

Už sedmým rokem platí zákaz výstavby nových hřišť v zemi, ta přesto dál vznikají. Investoři je dokážou zamaskovat různými komerčními projekty ozdravného, nebo dokonce ekologického charakteru.

V týdnu, kdy do země zavítali přední hráči soupeřit o titul na turnaji Volvo China Open, uspořádalo minsterstvo pro půdu a přírodní zdroje v Pekingu tiskovou konferenci s varovným obsahem. Zástupce právního oddělení Li Ťien-čchin na ní uvedl, že jeho trvalým úkolem je odhalovat hřiště, otevřená po datu, kdy státní zákaz vstoupil v platnost.

On takový Luxehills International Country Club, kde společný turnaj Asian Tour a European Tour ve čtvrtek začne, byl otevřen také až ex post, v roce 2005. Budovat se ale začalo už dřív.

Některé golfové projekty už dokázaly získat výjimku. Například v provincii Chaj-nan už buduje další luxusní resort, jehož majitelům se podařilo s vládními představiteli vylicitovat povolení.

Mnozí si v této souvislosti zvykli hovořit o korupci, ale za vším může být prostá spletitost vztahů v zemi, která má statisíce úředníků a politiků mnoha úrovní.

Několik společností bylo v minulých letech pokutováno za budování ilegálních hřišť a místní úřady dosáhly zbourání desítek budov.

Důvodem zákazu zřizování hřišť je zejména jejich náročnost na zavlažování. Obavy z toho, že odvádění vody do luxusních resortů zapříčiní vysychání zdrojů pitné vody místního obyvatelstva, jsou podle odborníků někde oprávněné, jinde zbytečné.

Proč nebyl zákaz až dosud vymáhán striktně a se stejnou intenzitou po celé zemi, je také věcí peněz. Některé lokální úřady vědí, jaké daně odvedou zřizovatelé hřišť a resortů, stejně jako kolik utratí movití návštěvníci i kolik uživí místních obchodníků a zaměstnanců.

Podle mezinárodních odhadů má Čína potenciálních 20 milionů golfistů, ale masovému rozvoji nebrání jen zákazy a regulace, nýbrž také cenová politika. Členství v běžném klubu stojí v Pekingu od 300 tisíc do jednoho milionu jüanů. Přesto mají prakticky všechny plno a spousta jmen figuruje na čekacích listinách.

Dílčí obrat nastal v okamžiku, kdy byl golf zařazen na program olympijských her. Začaly vznikat golfové akademie a nový sport byl zařazen i do osnov na některých vysokých školách. Tím se stal lehce dostupnějším.

Zákaz však platí dál. A tak se Padraig Harrington může rozplynout nad tím, jak jeho rodina jásala, když byl turnaj China Open umístěn do oblasti hojného výskytu velké pandy, nicméně čínský golf je něco jiného než co on a další účastníci akce mohou v provincii S‘-čchuan vidět a zažít.