Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Proč golfisté v televizi stále více plivou?

19.02.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Golfová veřejnost, která je již delší dobu znechucena z uplivaných golfistů by měla European Tour pogratulovat ke kroku, který podle některých měla učinit již dávno. Je vidět, že lidé mají stále zájem o nepoplivané greeny.

Tigerovi Woodsovi byla udělena pokuta, kvůli hráčovým neomaleným způsobům na greenu. Po nepovedeném patu během závěrečného kola turnaje Dubai Desert Classic si totiž odplivl přímo na povrch greenu.

Pokutu Woodsovi udělila European Tour. Ředitel, Mike Stewart s komisí incident, který se stal v neděli na dvanáctém greenu, pečlivě přezkoumali a dospěli k tomu, že Woods porušil pravidla. Tour odmítla zveřejnit výši udělené pokuty.

European Tour tak zřejmě zastává názor, že podstata golfu má dvě části, dostat míček do vzdálených jamek nejnižším možným počtem ran, což Tiger v počátcích zvládal lépe než kdokoliv jiný. Druhou podstatou je ale také respektovat spoluhráče na hřišti, zatím, co si jde hráč za svým cílem. Obě podstaty jsou propojeny.

Zdá se, že máme nyní v televizi možnost vidět daleko více plivajících golfistů než v minulosti. Může to být ale také tím, že v televizi vidíme daleko více golfu. Je ale dost možné, že když zlozvyk viděli ostatní hráči u Tigera, nepřijde jim to nijak divné.

Co se týče chování na hřišti, Woods příliš nenásledoval kroky svých předchůdců, jako byli, Nicklaus, Palmer a Hogan, u kterých je představa, že by si odplivli podobně jako Woods, nepředstavitelná. Naopak Garcia, Singh a Daly se řadí do sbírky takzvaných mezinárodních „golfových plivačů“.

Golfová veřejnost se shoduje, že pokud si chce někdo nutně odplivnout, měl by to udělat diskrétně někde pod stromem, nebo do křoví. Fanoušek by zkrátka neměl vidět hráče, jak plive, jelikož jeto velmi neotesané a nehygienické.

Samotný Tiger trpí již po léta alergiemi, což používal k vysvětlení svého zlozvyku. Je to sice pochopitelné, ale pravdou je, že si také mohl odplivnout diskrétněji a rozhodně ne na greenu. Woods svou chybu také ale uznal v pondělí odpoledne. Přiznal se, že v tu chvíli nepřemýšlel a omluvil se.

Běžně se plive například ve fotbalu, boxu, nebo baseballu. Hráči golfu se zřejmě snaží dokázat, že jsou opravdoví sportovci, což ale ani nemusí. Golfisté jsou zkrátka jiní, bunker po sobě uhrabou, že je pak upravenější, než před tím, udílejí si sami trestné rány, nebo pomáhají svým spoluhráčům v hledání míčků. Plivání je neslušné vůči hráčům přicházejícím po nich a není to nic atraktivního pro fanoušky. Green by měl být pro ně v tomto smyslu tabu.


Aneta Zárubová