Přívětivé Skotsko, drsná Florida

30.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Chesson Hadley

Stačilo slunce a přívětivější úprava hřišť, aby se na nich amatéři neztratili, a velký linksový turnaj se stal přehlídkou toho, jak může profesionální hra takřka znesvětit posvátnou golfovou půdu. Vítězný David Howell i poražený v play-off Peter Uihlein dosáhli ve Skotsku čtyřkolového skóre -23. Je to rekord turnaje, na druhou stranu nic nového pod sluncem. Vítězové předchozích dvou ročníků Alfred Dunhill Links Championship, Branden Grace a Michael Hoey, hráli shodně -22.

O tom, jak The Old Course na St Andrews, Carnoustie Golf Links a Kingsbarns Golf Links mohou být příjemným místem pro hru, svědčí i další statistické údaje. Španěl Eduardo De La Riva, jenž skončil na děleném čtyřicátém místě, byl nejlepší v zasahování fairwají, jeho úspěšnost 95,7 procenta je obdivuhodná. Podobný přívlastek zaslouží výkon Jihoafričana Gartha Mulroye (šestý) a Švéda Magnuse A. Carlssona (dělený 35.), oba se dostali na greeny v regulaci na 92,6 procenta. Kdo má před očima pověstné bunkery (a kdo by neměl), může ho překvapit, že 16 hráčů mělo stoprocentní výsledek v zachraňování se z těchto pískových překážek.

Howell nevyhrál žádnou dílčí “soutěž”. Jeho statistika však svědčí právě o tom, jak byla hřiště nastavena – poměrně slabé drajvování (70,5) nebylo roughem dostatečně trestáno, a tak se díky úspěšným záchranám dostal na 88,9 procenta v trefování jamkovišť. Do play-off se dostal přes 29,3 puttu na kolo a na dvou dodatečných jamkách proti Uihleinovi patoval třikrát, nejprve dvakrát do paru a pak jednou do vítězného birdie.

Mnohem nižší výsledky se hrály na finálovém turnaji Web.com Tour, který byl poslední možností kvalifikovat se na PGA Tour 2013/14. A vážnost situace vytvářela na hřišti okamžiky zklamání i radosti. V pětadvacítce hráčů, kteří měli postup v kapse už po základní části sezony, byl i vítězný Chesson Hadley. Proto mohl hrát klidně a druhým turnajovým vítězstvím ve své nováčkovské sezoně potvrdit rychlý kariérní vzestup.

Ale třeba pětatřicetiletý Kanaďan Brad Fritsch, jenž hrál letos premiérově velký americký okruh, ale neudržel se na něm, získal hráčskou kartu znovu díky dělenému druhému místu, stejně jako John Peterson. Mezi pětadvacítkou, která jde výš až díky výkonům play-off Web.com Tour, jsou zajímavá jména. ještě nedávno hvězdný japonský talent Rjo Išikawa si vydobyl druhou šanci, jedenatřicetiletý Američan Sean O´Hair se zachránil v hodině dvanácté a jako úplně poslední doplnil padesátku pětatřicetiletý mexický rodák Aley Aragon, jenž neměl jistotu navzdory jednomu turnajovému titulu z letošního roku.

V Dye’s Valley v Ponte Vedra Beach na Floridě to bylo opravdu drsné. Smutným hrdinou zůstane první nepostupující Andres Gonzalez, jenž v konečném finančním žebříčku ztrácí na Aragona 818 dolarů. Ve finále přitom bojoval a obsadil dělené osmé místo. Potřeboval být ale aspoň dělený šestý a jedna rána (snad poslední bogey na patnáctce) ho stála úspěch.

Šampioni týdne

David Howell (38 let, Anglie, dvojnásobný vítěz Ryder Cupu: 2004 a 2006)
– sedmé místo na British Open 2008 je jeho jediným major umístěním v top 10;
– až dosud prohrál čtyři play-off: na Victor Chandler British Masters 2001 (tři soupeři), Daily Telegraph Dunlop Masters 2005 (dva), Nissan Irish Open 2005 (Stephen Dodd) a Estoril Open de Portugal 2008 (dva);
– v roce 2006 byl chvíli v první desítce světového žebříčku, nyní je na 94. místě, kam se posunul ze 174.;
– počtvrté v jedné sezoně překročil na turnajových prémiích hranici milionu eur;
– potvrdil dominanci Britů a Irů na linksovém šampionátu, ze třinácti ročníků jen tři vyhráli golfisté odjinud.

Chesson Hadley (26 let, USA, před letošním vstupem na Web.com Tour měl na kontě jen jedinou výhru na River Landing Open 2012 v nižší eGolf Tour)
– vyhrál Web.com Tour Championship na hřišti Dye’s Valley v Ponte Vedra Beach na Floridě výkonem -10 o dvě rány před čtveřicí konkurentů.

Kirk Triplett (51 let, USA, vítěz Presidents Cupu 2000)
– vyhrál Nature Valley First Tee Open at Pebble Beach ze série Champions Tour na hřišti Pebble Beach Golf Links v Monterey v kalifornii výkonem -11 o dvě rány před dvojicí konkurentů.

Azahara Muňoz (25 let, Španělsko, dvojnásobná vítězka Solheim Cupu: 2011, 2013)
– vyhrála Lacoste Ladies Open de France ze série Ladies European Tour na hřišti Chantaco Golf Clubu v Saint-Jean-de-Luz ve Francii výkonem -14 o ránu před dvěma konkurentkami.

Masahiro Kawamura (20 let, Japonsko, premiérové profesionální vítězství v kariéře)
– vyhrál Asia-Pacific Panasonic Open, společný pro série Japan Tour a Asian Tour na hřišti Ibaraki Country Club West Course v Ósace výkonem -9 o ránu před Jihokorejcem Park Sung-joon.

Maximilian Glauert (28 let, Německo, hráč Challenge Tour, na ProGolf teprve třetí letošní start)
– vyhrál Deutsche Bank Polish Masters 2013 na hřišti Toya Golf & Country Clubu u Vratislavi v Polsku na první jamce play-off proti trojici konkurentů.

Počet přečtení: 1 052